تومار مخالفت با سفر رسمی «ترامپ» به انگلیس از مرز یك میلیون و 100 هزار امضا گذشت

لندن - ایرنا - نخست وزیری انگلیس (داونینگ استریت) روز دوشنبه درخواست لغو سفر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا از سوی بیش از یك میلیون و یكصد هزار تن از مردم و نیز سیاستمداران انگلیسی به لندن به دلیل احكام ضد مهاجرتی اش، را رد كرد.

به گزارش ایرنا، علاوه بر رهبران احزاب سیاسی مخالف، تا الان بیش از یك میلیون تن از مردم انگلیس با امضای توماری خواستار لغو سفر برنامه ریزی شده ترامپ به این كشور به دلیل احكام ضدمهاجرتی و نژادپرستانه اش شده اند.
شبكه اسكای نیوز در این خصوص گفت: یك منبع داونینگ استریت عنوان كرد: دعوت سفر به انگلیس از سوی ترامپ پذیرفته شده است و درخواست لغو این دعوت یك حركت 'پوپولیستی ' بوده و لغو آن به معنای 'لغو همه چیز' شمرده می شود
تومار درخواست ممنوعیت سفر رسمی 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا به انگلیس به دنبال صدور احكام ضد مهاجرتی اش، صبح روز دوشنبه و تنها پس از گذشته 24 ساعت از مرز یك میلیون امضا گذشت.
براساس آخرین آمار منتشر شده در تارنمای پارلمان انگلیس، تا 10صبح روز دوشنبه ( به وقت محلی) بیش از یك میلیون و 100 هزار شهروند انگلیسی تومار لغو سفر دونالد ترامپ به انگلیس، را امضاء كرده‌اند و این رقم بسرعت در حال افزایش است.
در این تومار كه صبح روز یكشنبه توسط فردی گمنام به نام'گرامام گوست' بر روی تارنمای پارلمان قرار داده شد، عنوان گردیده است: 'دونالد ترامپ به دلیل داشتن ابتذال اخلاقی و زن ستیزی صلاحیت دریافت دعوت ملكه الیزابت یا پرنس ولز برای سفر به انگلیس ندارد. بنابر این ترامپ در دوران ریاست جمهوری اش نبایستی از سوی دولت به صورت رسمی برای سفر به انگلیس دعوت شود.'
براساس رویه قانونی، اگر شمار امضاهای یك تومار از 10 هزار نفر بیشتر شود دولت انگلیس بایستی به آن پاسخ گوید و اگر از 100 هزار نفر بیش‌تر شود، درخواست مطرح‌شده در نشست مجلس عوام به بحث گذاشته خواهد شد.
انتظار می‌رود كه مجلس عوام انگلیس با توجه به وضعیت پیش‌آمده، در هفته كاری در پیش رو، این تومار را در دستور نشست هفتگی‌اش قرار دهد.
'ترزا می' نخست وزیر انگلیس در جریان سفر اخیرش به آمریكا تایید كرد كه دونالد ترامپ دعوت ملكه الیزابت را برای سفر رسمی به انگلیس پذیرفته است.
اما به دنبال احكام ضد مهاجرتی ترامپ و اعلام ممنوعیت صدور روادید و ورود اتباع 7 كشور مسلمان از جمله ایران، همزمان با خشم جهانی علیه این احكام نژادپرستانه و تبعیض آمیز، مخالفت ها داخلی در انگلیس علیه سفر ترامپ بشدت بالا گرفته است.
'تیم فالون' رهبر حزب لیبرال دمكرات و 'جرمی كوربین' رهبر حزب كارگر از جمله شخصیت های سیاسی هستند كه از 'ترزا می' خواسته اند كه سفر ترامپ را به انگلیس كه انتظار می‌رود تا اواخر سال جاری میلادی صورت گیرد، لغو كرده و یا آن را به تعویق بیندازد.
در دوره نامزدی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری آمریكا نیز به دلیل اظهاراتش علیه مسلمانان، مردم انگلیس در مهرماه سال گذشته توماری را به امضا رساندند كه با بیش از نیم میلیون امضا در پارلمان طرح و به مناظره گذاشته شد.
دولت محافظه‌كار دیوید كامرون اما درخواست گسترده مردم كشورش برای ممنوعیت ورود 'دونالد ترامپ' نامزد جمهوری‌خواه آمریكا به انگلیس، به دنبال اظهارات نفرت افكنانه علیه مسلمانان، را رد كرد.
جورج آزبورن وزیر دارایی سابق انگلیس اواخر مهرماه سال گذشته در غیاب دیوید كامرون نخست‌وزیر سابق انگلیس در نشست مجلس عوام در این مورد گفته بود: اظهارات 'بی‌معنای ' ترامپ 'مغایر با اصول دولت آمریكا' بوده و به جای اعمال ممنوعیت علیه وی، بایستی با گفت‌وگو با آن مقابله كرد.
در همین حال در اعتراض به احكام ضد مهاجرتی ترامپ، ساعت 18 امروز ( دوشنبه) قرار است علاوه بر لندن، در شهرهای منچستر، بریستول، براتیون، لیورپول، گلاسكو، ادینبرو و كاردیف تظاهرات گسترده ای برگزار شود.
علاوه بر تظاهرات یاد شده، گروه مدنی ضد جنگ و طرفدار صلح از جمله كارزار مدنی «ائتلاف ضدجنگ» در نظر دارند تا شنبه آینده نیز تظاهرات بزرگی را در لندن به همین منظور به راه بیندازد.
'كارزار مدنی 'ائتلاف ضد جنگ' از شهروندان انگلیس خواسته است تا ضمن شركت در این تظاهرات مراتب اعتراض خود را علیه احكام نژادپرستانه و تبعیض آمیز دونالد ترامپ اعلام كنند.
این تظاهرات قرار است از مقابل سفارت آمریكا در لندن شروع و در مقابل دفتر نخست وزیری انگلیس ختم شود.
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان