وزیر بنادر و كشتیرانی پاكستان: خواستار ایجاد خطوط جاده ای و ریلی بین چابهار و گوادر هستیم

اسلام آباد - ایرنا - وزیر بنادر و كشتیرانی پاكستان با تاكید بر ضرورت احداث خطوط حمل و نقل جاده ای و ریلی میان بنادر چابهار و گوادر، خواستار مشاركت هر دو كشور برای اجرای هر چه سریع تر این طرح ها شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'میر حاصل خان بزنجو' روز دوشنبه در ملاقات 'مهدی هنردوست' سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاكستان، گفت: اگرچه خط ریلی بین شهرهای زاهدان و كویته وجود دارد و فعال است اما اهمیت ارتباط میان بنادر چابهار و گوادر، با توجه فاصله نسبتا كوتاه میان دو بندر، ایجاب می كند كه خطوط ارتباطی و حمل و نقل جاده ای و ریلی مستقل بین دو بندر با هدف تسهیل همكاری های آینده میان دو بندر مكمل ایجاد شود.
این وزیر دولت پاكستان همچنان خواستار تسریع در راه اندازی خط دریایی حمل و نقل مسافر از بندرهای گوادر و كراچی پاكستان به بندر چابهار و بالعكس با هدف تسهیل رفت و آمد و تامین امنیت بیشتر مسافرانی شد كه همه ساله تعداد زیادی از آنها از جمله با هدف زیارت اماكن زیارتی در ایران، بین دو كشور رفت و آمد می كنند.
وی گفت كه راه اندازی این خط دریایی برای طرف پاكستانی اهمیت بسیار زیادی دارد و شخص نخست وزیر هم بر تسریع در اجرای آن تاكید دارد.
میرحاصل خان بزنجو همچنین پیشنهاد ایجاد تسهیلات گمركی و مسافرتی را نظیر آنچه در گذرگاه مرزی تفتان-میرجاوه وجود دارد، در بنادر گوادر و چابهار مطرح كرد تا پس از راه اندازی خطوط دریایی حمل و نقل مسافر بین دو كشور، تسهیلات لازم برای مسافران در دو بندر فراهم باشد.

** هنردوست: نگاه ایران به گوادر، دقیقا همان نگاهی است كه به چابهار دارد
مهدی هنردوست نیز در این ملاقات، با تاكید بر اینكه دو همسایه نباید زمان را برای توسعه روابط همه جانبه به ویژه در زمینه همكاری های اقتصادی و تجاری از دست بدهند، به ظرفیت بنادر چابهار و گوادر برای تقویت همكاری های اقتصادی و تجاری دوجانبه اشاره و تاكید كرد: همواره تاكید كرده ایم كه چابهار و گوادر به عنوان دو بندر خواهرخوانده، دارای ظرفیت های مكمل هستند و سعی ما بر این است تا نهایت ارتباط، تعامل و همكاری بین دو بندر با هدف كمك به توسعه دو كشور و توسعه منطقه ایجاد شود.
سفیر كشورمان تاكید كرد: نگاه ایران به بندر گوادر، دقیقات همان نگاهی است كه ایران به چابهار دارد و هر دو را در كنار هم برای پیشرفت و توسعه هر دو كشور مفید می داند.
هنردوست همچنین با اشاره به منطقه آزاد چابهار و ظرفیت های عظیم سرمایه گذاری در این منطقه، خواستار حضور فعال سرمایه گذاران و فعالان تجاری و اقتصادی پاكستان در این منطقه آزاد تجاری و استفاده از امتیازهای ویژه آن شد.
نماینده عالی دولت جمهوری اسلامی ایران پاكستان همچنین تاكید كرد كه ایران برای تامین برق مورد نیاز بندر گوادر آمادگی كامل دارد.
هنردوست همچنین به افزایش اخیر 30 مگاواتی صادرات برق ایران به برخی مناطق ایالت بلوچستان (افزایش از 74 مگاوات به 104 مگاوات) خبر داد كه این موضوع مورد استقبال و خوشحالی طرف پاكستانی در این ملاقات قرار گرفت.
وی بندر گوادر را قطب اصلی طرح بزرگ راهروی اقتصادی مشترك چین-پاكستان (سی پَك) دانست و گفت: ایران نخستین كشوری بود كه علاقه مندی خود را برای ملحق شدن به این طرح بزرگ اعلام كرد و اعتقاد دارد این طرح، فایده های فراوانی نه تنها برای پاكستان، بلكه برای منطقه خواهد داشت.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی