خودكفایی ایران در صنعت سدسازی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

تهران- ایرنا- توانمندی ایران در صنعت سدسازی با استفاده از فناوری های روز جهان در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، كشورمان را به یكی از سه كشور پیشروی جهان در این عرصه پس از كشورهای چین و تركیه تبدیل كرده است.

به گزارش ایرنا، پیش از انقلاب اسلامی تعداد 19 سد ملی با حجم كل مخزن 13 میلیارد و 44 میلیون مترمكعب و ظرفیت آب قابل تنظیم سالیانه 14 میلیارد و 69 میلیون مترمكعب توسط وزارت نیرو وقت به بهره برداری رسیده بود.
این ظرفیت از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال گذشته به 155 سد با حجم كل مخزن 50 میلیارد و 734 میلیون مترمكعب و ظرفیت آب قابل تنظیم سالیانه 34 میلیارد و 641 میلیون متر مكعب رسیده است.
«حمید چیت چیان» وزیر نیرو یكی از دستاوردهای قابل توجه كشور پس از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی را دستیابی به فناوری سدسازی عنوان می كند و می گوید: امروز توان طراحی، ساخت و بهره برداری از هر نوع سدی با هر مشخصات فنی در كشور وجود دارد؛ موضوعی كه تا پیش از انقلاب حتی در كوچكترین سازه ها بدون حضور و مشاوره خارجی ها امكانپذیر نبود.
وی با اشاره به اینكه تا پیش از انقلاب قادر نبودیم سدهای با ارتفاع هشت متر را بدون حضور مشاوران و كارشناسان خارجی بسازیم، افزود: امروز مهندسان ایرانی پا را فراتر گذاشته اند و حتی در خارج از كشور اقدام به ساخت سد می كنند و در این زمینه به توانمندی و خودكفایی صد درصدی رسیده ایم.
وی افزود: البته ممكن است در برخی موارد برای بهره برداری بهتر و ارتقای كیفیت كار، از كارشناسان خارجی دعوت شود و وزارت نیرو هیچگاه خود را بی نیاز از دانش و فناوری روز جهان نمی داند.
به گزارش ایرنا، پیشتر وزیر نیرو اعلام كرده بود، در ایام الله دهه فجر 9 سد كه ساخت آنها به پایان رسیده و آبگیری شده اند، با حجم مجموع 742 میلیون مترمكعب به بهره برداری می رسد. حجم تنظیمی سالیانه آب این سدها یك میلیارد و 186 میلیون مترمكعب است و 150 مگاوات برق نیز از محل نیروگاه های ساخته شده در این سدها تولید می شود.
چیت چیان همچنین از بهره برداری سه سد در استان های خراسان رضوی، اردبیل و مركزی كه پیشتر آبگیری شده اند، در این ایام خبر داد.
همچنین «محمد حاج رسولیها» مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران مرداد ماه امسال در گفت وگویی اعلام كرده بود، بهره برداری از مجموع 50 سد در برنامه پنجساله پنجم توسعه كشور تا پایان امسال برنامه ریزی شده و مجموع حجم این سدها افزون بر 13 میلیارد و 278 میلیون مترمكعب است.
به گفته این مقام مسئول، پیش از این بیشترین حجم مخازن سدها در برنامه پنجساله سوم توسعه (1379 تا 1383) و به حجم 12 میلیارد و 536 میلیون مترمكعب به ثبت رسیده بود.
حاج رسولی ها تصریح كرد: كار مهمی كه در برنامه پنجم توسعه و با كمك شورای عالی آب كشور انجام شده، اولویت بندی طرح های آب كشور است تا در هزینه كرد منابع و اعتبارات حداكثر بهره برداری داشته باشیم.
وی ادامه داد: هم اینك 130 سد در دست اجرا در كشور موجود است كه با تمركز روی 90 مورد آنها، بقیه را مورد بازنگری قرار دادیم و تعجیلی در بهره برداری از آنها نداریم.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینكه 60 مورد از این سدها مربوط به تامین آب شرب مناطق مختلف است، ابراز امیدواری كرد این 90 سد در برنامه ششم توسعه به بهره برداری برسند.
حاج رسولی ها اضافه كرد: وزارت نیرو هیچ سد جدیدی را در برنامه پنجم توسعه شروع نكرده و اولویت خود را بر تكمیل طرح های نیمه تمام قرار داده است.
اقتصام ** 3065 **1561** گزارشگر: محمد ملك دار ** انتشاردهنده: مژگان توانا
اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco