تلاش هند برای فروش برنج باسماتی و دعوت از ایران برای بازرسی از كارخانه ها

تهران- ایرنا- سفیر هند در تهران در نشستی با موضوع تجارت برنج هندی، برخی خبرهای منتشر شده درباره جنس برنج باسماتی و آلودگی با آرسنیك را تكذیب كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سوراب كومار» عصر امروز (یكشنبه) در نشست با انجمن واردكنندگان و هیات هندی در تهران گفت: در تلاشیم با گسترش روابط و بازدید مسوولان و بازرسان ایرانی از كارخانه های خود این مشكل را حل كرده و پاسخگوی افكار عمومی باشیم
سفیر هند در تهران از گسترش همكاری های مبادلات تجاری ایران و هند تا پنج سال آینده خبر داد و گفت: درنظر داریم مبادلات تجاری ایران و هند را به سالیانه ٢٠ میلیارد دلار برسانیم.
كومار ادامه داد: در مذاكراتی كه با مسوولان ایرانی داشتیم هر دو طرف به دنبال گسترش همكاری های اقتصادی و فرهنگی اند.
وی گفت: مبادلات مواد خام تنها اولویت ما نیست، بلكه همكاری ها در بخش كشاورزی نیز مورد توجه قرار دارد.
به گزارش ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و وزیر امورخارجه هند هفتم دی پارسال امسال سند توافقنامه جامع همكاری های اقتصادی ایران و هند را برای همكاری در زمینه انرژی، زیرساخت، اتصالات، بانكی، كنسولی، تجارت و گردشگری در 73 بند امضا كردند.
خردادماه امسال نیز «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، به دعوت رسمی رییس جمهوری اسلامی ایران در صدر هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به تهران سفر كرد.
در این سفر، افزون بر امضای موافقتنامه سه جانبه بین المللی- ترانزیتی چابهار، 12 سند همكاری بین تهران و دهلی نو مبادله شد.
وزیر راه و شهرسازی ایران نیز مهرماه امسال با هدف پیگیری موافقتنامه چابهار، شركت در نشست های دوجانبه و سه جانبه ایران، هند و افغانستان و تسریع در فعال سازی مسیر بین المللی شمال- جنوب به دهلی نو رفت.
البته چندی پیش رییس اتاق بازرگانی،‌صنایع، معادن و كشاورزی تهران تاكید كرد حجم 15 میلیارد دلاری مبادلات ایران و هند كافی نیست و اكنون در شرایط پس از تحریم، زمینه برای گسترش روابط فراهم شده است.
هند پس از چین چهارمین مصرف كننده نفت جهان و دومین مشتری بزرگ نفت ایران است.
اقتصام ** ٩١٨٦ **1961** خبرنگار: هما همت خواه ** انتشاردهنده: مریم مسعود

آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco