تداوم جنگ یمن و تشدید بحران مهاجرت آفریقایی ها به شبه جزیره عربستان

تهران - ایرنا - تداوم جنگ ناعادلانه در یمن نه تنها وضعیت انسانی را در آن كشور بغرنج، بلكه روند و وضعیت مهاجرت اتباع آفریقایی به این كشور را نیز وخیم تر كرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از نهادها و رسانه های بین المللی، بحران 2 ساله داخلی یمن نه تنها روند مهاجرت شهروندان آفریقایی به یمن را كند نساخت، بلكه آن را تشدید و در عین حال وضعیت مهاجران را اسفبارتر نیز كرده است.
برای مثال، اول بهمن ماه بود كه سازمان بین المللی مهاجرت طی گزارشی وضعیت انسانی در كشور جنگ زده یمن را وخامت بار و در عین حال وضعیت مهاجران آفریقایی در آن كشور را نیز به مراتب پیچیده تر و بحرانی تر قبل توصیف كرده بود.
خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز دیروز/شنبه/ در گزارشی از بندر عدن، وضعیت این دسته از مهاجران كه عمدتا با هدف كاریابی در شبه جزیره عربستان به یمن می آیند را بسیار ناگوار خواند.
براساس این گزارش، بعد از آنكه مهاجران در كشتی هایی نا امن به سواحل یمن می رسند، از همان بدو ورود با انواع مشقت ها و حتی شكنجه های هدایت شده قاچاقچیان انسان روبرو می شوند.
دبیر خانه مهاجران منطقه ای این سازمان نیز دیروز اعلام كرد كه فقط در سال گذشته (میلادی) 111 هزار 500 مهاجر وارد سواحل یمن شدند در حالی این آمار سال قبل حدود 100 هزار نفر بود.
به اعتقاد تحلیلگران اجتماعی و سیاسی، مهاجران با علم به اینكه یمن بعد از دو سال جنگ همچنان دچار بحران داخلی خواهد بود، فرض را بر این می گذارند تا زمانی كه مرزهای این كشور با عربستان نا امن و از طرف دولت مركزی بدون ناظر رها شده اند، آنها به راحتی می توانند از خاك این كشور برای عبور به كشورهای همسایه استفاده كنند.
آنها با امیدهای واهی راهی یمن می شوند تا شاید به عربستان، امارت عربی متحده و یا قطر بروند؛ غافل از اینكه نه تنها در طول مسیر به دام قاچاقچیان انسان می افتند بلكه در خود یمن نیز با آسیب های خاص مواجه می شوند.
لوران دو بوك، رییس بخش عملیات سازمان بین المللی مهاجرت معتقد است كه مهاجران همواره با خطرات ناگواری چون جرایم سازماندهی شده و سرقت، تجاوزهای جنسی، اجحاف های مالی، بهره كشی های اقتصادی روبه رو هستند.
وی سرنوشت آنها را به افتادن در یك حفره تاریك و سیاهی تشبیه كرد كه خلاصی از آن غیرممكن و یا بی نهایت دشوار است.
گزارش های دیگر نهادهای منطقه ای نیز حاكی است كه فقط در یك نمونه در 25 دسامبر سال گذشته (5 دی) بود كه 150 مهاجر آفریقایی سوار بر قایق های قاچاق راهی یمن شده و 25 تن از آنها پس از غرق شدن قایق جان خود را در آب های نزدیك خلیج عدن از دست دادند.
به گفته 'عصام المخزومی' نماینده سازمان بین المللی مهاجرت، بیش از 90 درصد از مهاجران آفریقایی یمن از بزرگترین گروه های قومی اتیوپی و مشخصا از قبیله بزرگ اورمو هستند كه به دلیل سیاست های تبعیض آمیز دولت مركزی اتیوپی به كشورهای منطقه پناهنده می شوند.
وی میانگین سنی این مهاجران را از 11 تا 25 سال برآورد كرده و افزود: از قضا همین گروه سنی بیش از دیگران مورد سوء استفاده های مختلف قاچاقچیان قرار می گیرند.
به گفته المخزومی، تقریبا 30 درصد از همین مهاجران پس از آنكه با وعده های توخالی به دام گروه های تروریستی همچون القاعده و داعش می افتند از سازمان بین المللی مهاجرت می خواهند تا زمینه را برای بازگشت آنها به وطنشان مهیا كند.
براساس همین گزارش، تاكنون حدود 9 هزار نفر از این مهاجران توسط گروه های مختلف اعم از شورشیان و یا جناح های معارض به بند كشیده شده و در زندان بسر می برند.
'لالینی وراسامی' رییس دفتر منطقه ای سازمان بین المللی مهاجرت مستقر در جیبوتی نیز چندی پیش، سیستم قاچاق مهاجران زن به یمن را بسیار پیچیده تر از نوع مردانه آن توصیف كرده و افزود: قاچاقچیان پس از آنكه از همان بدو امر، 2 هزار دلار از زنان دریافت می كنند، ظلم ها و سوء استفاده های مختلفی را هم در حق آنان روا می دارند، چرا كه اطمینان دارند آنان از این پس هیچ پشت و پناه و راه بازگشتی ندارند.
وی با اعلام اینكه بیش از 5 درصد از این مهاجران زن آفریقایی همواره مورد سوء استفاده های مختلف قرار می گیرند، آمار ماهانه مهاجران ورودی به خلیج عدن را بیش از 12 هزار نفر عنوان كرد و افزود: از اواسط نوامبر 2016 در حدود 150 هزار و 971 نفر- مهاجر، پناهجو و آواره- فقط از شاخ آفریقا وارد یمن شده اند.
كارملا گودیو رئیس منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان بین المللی مهاجرت نیز اكثر این افراد را شهروندان اتیوپی (88 هزار و 607 نفر) و سومالی (17 هزار و 293 نفر) معرفی كرده و افزود: تعداد آفریقایی هایی كه در سال 2014 در جریان مهاجرت به یمن جان خود را از دست داده اند به 223 نفر می رسد.
بنابر این، جنگ در یمن به قیچی دو لبه ای تبدیل شده است كه تدام آن هم فرستایش جانی و مالی شهروندان این كشور را در پی داشته و هم به گردابی تبدیل شده است كه روح و جان و حتی مال آن دسته از مهاجران آفریقایی كه به امید زندگی بهتر راهی شبه جزیره عربستان می شوند را می بلعد.
خاورم 1378**1144
تهیه كننده: علی نصیری*انتشار دهنده: علیرضا جباری

سرخط اخبار جهان