زيارتگاه اشموئيل نبي نمادي از كلام وحي و تدين در ساوه

ساوه - ايرنا - زيارتگاه اشموئيل نبي نمادي از كلام وحي و تدين ديرينه در ساوه است كه بر قدمت و وجود فرهنگ غني معنوي در اين شهرستان تاكيد دارد.

زيارتگاه اشموئيل نبي(ع) از بناهاي تاريخي شهرستان ساوه است كه ديرينه بناي آن به دوران قبل از صفويه باز مي‌گردد و مقام معظم رهبري اين مقبره را نشاني از اعتقاد به ارزش‌هاي آسماني و تدين در اين منطقه برشمرده اند.
اشموئيل نبي(ع) از پيامبران بزرگ بني‌اسرائيل بوده كه زيارتگاه آن در اوايل قرن هشتم هجري قمري در ساوه ساخته شده و بيش از 2 هزار 800 سال قدمت دارد.
اساس معماري زيارتگاه اشموئيل پيغمبر(ع) از چهار رشته راه‌پله، 2 ايوان، فضاي آرامگاه و گنبد يك پوش تشكيل شده و سيماي ضلع شمال آن بنا، داراي يك ايوان قديمي است كه از آن مي‌توان به طور مستقيم به داخل فضاي آرامگاه وارد شد كه از طرف چپ و راست ايوان مذكور نيز يك رشته راه پله به طرف بام وجود دارد.
درجنوب اين زيارتگاه يك ايوان و در طرفين آن يك طاق نما وجود دارد كه از درون هريك از اين طاق نماها يك راه پله ساخته شده، اما ارتباطي با بام پيدا نمي‌كنند، اين راه‌ پله‌ها به مناظر طرف جنوب غرب و جنوب شرق چشم‌انداز دارند.
بناي اصلي زيارتگاه به دوران قبل از صفويه بازمي‌گردد و در داخل ايوان جنوبي نيز سنگ نوشته‌اي از دوره قاجاريه بر ديوار آن نصب شده كه برحضور ناصرالدين شاه قاجار و زيارت او از اين مكان مقدس دليل دارد و انتهاي اين سنگ نوشته، ماه و تاريخ دهم ربيع الثاني سنه 1269 نيز حك شده است.
فضاي زيارتگاه اشموئيل پيغمبر(ع) مستطيل شكل است و زيرقوس و طاق‌هاي باربر آن، كلاف‌هاي چوبي درجهت‌هاي مختلف با هدف استحكام بخشي بنا به كار رفته و پيل گوش‌هاي مناسب در رأس جرزها اجراء شده كه با اين روش گنبد يك پوش نيز بر روي آنها استوارشده است.
حمدالله مستوفي قزويني از مورخين سده هشتم هجري قمري با اشاره به اين زيارتگاه آن را ازجمله مزار اكابر و اولياء معرفي كرده است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي گفت: اين بناي زياتگاهي كه به نام حضرت اشموئيل نبي(ع) معروف است در منطقه خرقان و در شمال غرب ساوه قراردارد و مقام معظم رهبري در بازديد سال 79 از اين زيارتگاه فرمودند: همين مقبره پيغمبر ابراهيمي نشان مي‌دهد كه تدين واعتقاد به ارزش‌هاي ديني و آسماني در اين منطقه قدمت زيادي دارد.
سيد محمد حسيني افزود: پژوهشگران در اين حوزه به بازديدهاي دوره‌اي و كارشناسي از بناهاي تاريخي و ثبت شده پرداخته و آنها را به علاقمندان معرفي مي‌كنند كه پژوهش دكتر فضلي (باستان‌شناس و مردم شناس) در اين خصوص نمونه اي از اين موارد است.
وي ادامه داد: اين زيارتگاه در 25 كيلومتري شهرستان ساوه، تقاطع راه فرعي روستاي ورده قرار دارد كه بعد از طي كردن 14 كيلومتر زيارتگاه نمايان مي شود.
حسيني ادامه داد: از بزرگراه ساوه، جاده قديم رباط كريم - مامونيه و بوئين زهرا نيز مي توان به اين مكان مذهبي دسترسي پيدا كرد.
وي تصريح كرد: مقبره اشموئيل پيغمبر در يك محل كوهستاني، مرتفع و سردسير واقع شده و داراي بهار و تابستان خنك و معتدل و از برودت و سرماي زودرس در پاييز و زمستان برخوردار است.
وي ادامه داد: در فاصله كمي از اين زيارتگاه و در شرق آن وجود ديوارهاي خشت گلي آسيب ديده، كوره خشك و يك رشته قنات نشان از يك روستاي متروكه دارد كه نام اين آبادي و زمين‌هاي كوهپايه اطراف نيز از نام اين حضرت گرفته شده‌اند.
مديركل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان خاطر نشان كرد: اين زيارتگاه نياز اساسي به مرمت و بازسازي داشته كه در راستاي تهيه اين طرح 200 ميليون ريال هزينه شده و اجراي آن را اداره اوقاف و امور خيزيه بر عهده دارد.
مسئول ميراث فرهنگي شهرستان ساوه نيز افزود: در ديوار جنوبي ايوان شمالي اين بنا كه سنگ نوشته اي به تاريخ 1267 هجري وجود دارد كه حاكي از اين امر است كه ناصرالدين شاه قاجار در زمان سفر به اين زيارتگاه دستور مرمت، بازسازي و ساخت ايوان شمالي اين بنا را صادر كرده است.
رضا اياز اظهار كرد: شايان ذكر است اين بنا در سال 928 هجري قمري در زمان شاه طهماسب صفوي داراي ضريح چوبي، مشبك و منبت كاري شده بوده كه شخصي به نان قنبر بخار نيز مرمت كننده اين زيارتگاه بوده، اما اين بناي مذهبي چوبي، بر اثر آتش سوزي سوخته و از بين رفته است.
وي گفت: هم اكنون ضريح فلزي جايگزين مقبره قبلي شده كه با بازسازي هاي اداره ميراث فرهنگي،گردشگري و صنايع دستي در سال 1385 هم اكنون اين زيارتگاه مورد علاقه علاقه مندان و بازديدكنندگان داخلي و خارجي قرار گرفته است.
رييس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان ساوه، لوله گذاري گاز به ارزش مالي سه ميليارد و 500 ميليون ريال، آبرساني از طريق انرژي خورشيدي براي نصب پمپ و لوله گذاري به ارزش سه ميليارد ريال، محوطه سازي آن مكان مذهبي به ارزش مال 500 ميليون ريال، ساخت 10 سرويس بهداشتي در فضاي 120 متر مربع فضاي فيزيكي و هزينكرد يك ميليارد و چهارصد ميليون ريال و لوله كشي گاز محوطه اين زيارتگاه با مبلغ 300 ميليون ريال را از جمله اقدامات انجام شده در راستاي عمران و آباداني اين زيارتگاه عنوان كرد.
سيد محمد باقر طباطبائي بيان كرد: محيط اطراف اين زيارتگاه از شرايط ساختاري مطلوبي برخوردار نيست و به دليل اينكه اين مكان از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملي است، نياز است هرچه سريع تر مرمت و بازسازي اين بنا از طريق اداره كل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در دستور كار قرار گيرد.
وي تصريح كرد: طرح ارائه شده سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در راستاي مرمت و بازسازي اين بنا بايد مورد تاييد دفتر مهندسي سازمان اوقاف و امور خيريه كشور قرار گيرد كه تحقق اين مهم نيز نياز اساسي به تامين منابع مالي دارد.
فرماندار ساوه نيز گفت: دولت تدبير و اميد با هدف ساماندهي و جلوگيري از مهاجرت بي رويه از روستاها، طرح هاي گردشگري و توسعه زير ساخت هاي صنعت گردشگري را در دستور كار قرار داده است.
محمد بهاروند بيان كرد: با تاكيد نماينده عالي دولت در استان مركزي و بازديد از اين منطقه تاريخي، دستور ساماندهي و تامين زير ساخت هاي خدماتي صادر شد و در سايه همكاري دستگاه هاي اجرايي، پيشرفت قابل ملاحظه اي در اين خصوص حاصل شده است.
وي افزود: عمليات اجرايي آبرساني، تامين برق و گاز نيز در اين زيارتگاه به اتمام رسيده كه اميد است مسئولان دستگاه هاي اجرايي تمهيدات لازم در خصوص عمران و آباداني اين مكان معنوي را به كار گيرند.
به گزارش ايرنا، معاون استاندار مركزي افزود: طرح توسعه فضاي مقبره تاريخي و معنوي اشموئيل نبي با مشاركت منابع طبيعي و برخي از مالكان اين منطقه در دستور كار قرار دارد و در اين مدت نيز شماري سرمايه گذار براي اجراي طرح هاي گردشگري اعلام آمادگي كرده اند.
بهاروند افزود: ساخت سرويس بهداشتي 10 چشمه اي با صرف اعتباري بالغ بر يك ميليارد و 500 ميليون ريال با مشاركت شهرداري آماده و استفاده از انرژي پاك خورشيدي نيز براي طرح آبرساني پيش بيني شده است.
معاون گردشگري، اداره كل ميراث فرهنگي، گردشگردي و صنايع دستي استان مركزي افزود: در سال گذشته صد ميليون ريال در غالب طرح زيرساخت گردشگري در راستاي ساماندهي سرويس هاي بهداشتي و در سال جاري نيز 200 ميليون ريال براي تهيه طرح ساماندهي اين زيارتگاه اختصاص يافته است.
صغري نيك پور اظهار كرد: طرح ساماندهي زيارتگاه اشموئيل نبي بر اساس فاز بندي شامل زيرساخت هاي گردشگري، كف سازي، مرمت و ساماندهي بنا، فضاهاي مورد نياز گردشگران مانند بازارچه صنايع دستي و غيره است كه در صورت تزريق منابع مالي براي هر مرحله، اين طرح تكميل و به زودي به اتمام مي سد.
شهرستان ساوه از توابع استان مركزي است و در اين شهر بر اساس آخرين آمار، 259 هزار و 30 نفر جمعيت زندگي مي كند.
زيارتگاه اشموئيل نبي كه در سال 1354 در فهرست آثار ملي به شماره 1181 به ثبت رسيده در مناسبت‌هاي مختلف مذهبي و به ويژه در ايام نوروز ميزبان مردم استان و كشور است.
7114/3075/ خبرنگار: شيما كريمي*** انتشاردهنده: حسين مهدي زاده اصفهاني