كنسرت 'هم پرواز با ققنوس ها' در سبزوار برگزار شد

سبزوار- ایرنا- كنسرت موسیقی 'هم پرواز با ققنوس ها' توسطه گروه موسیقی داروگ شنبه شب به یاد شهدای آتش نشان حادثه پلاسكو در سبزوار برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این كنسرت كه به همت گروه موسیقی داروگ و با همكاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سبزوار و در تالار كاشفی این اداره برگزار شد، جمعی از آتش نشانان در كنار مردم حضور داشتند.
در این كنسرت، سه گروه كودك و نوجوانان، سه تار نوازان و كوبه ای به اجرای قطعاتی پرداختند.
گروه كودك به سرپرستی حمیدرضا سیدنیا با 11 نوازنده شامل 10 نوازنده سنتور و یك نوازنده تمبك قطعات «ای ایران» و «ای وطن» و تمرین دشتی و رنگ دشتی را اجرا كردند.
گروه سه تارنوازان به سرپرستی میلاد سیدنیا شامل 8 سه تارنواز و یك هنرمند دف نواز قطعاتی از آثار مولوی، آوازی در رثای شهدای پلاسكو با صدای احسان نادریان و چند قطعه از ساخته های خودشان را اجرا كردند.
گروه كوبه ای به سرپرستی حمیدرضا سیدنیا كه شامل 17 هنرمند شامل 16 نفر دف نواز و یك نفر نوازنده ضرب زورخانه قطعات «بكوب ای ساز غمگمین بر مزار یار من » از آرش آراد، و چند قطعه بی كلام به نام راز و نیاز و شكر و شكایت را اجرا كردند.
رئیس داره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار در حاشیه برگزاری این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: حادثه پلاسكو كه شهادت چند تن از آتش نشانان را در پی داشت یك اتفاق ملی است و ادای احترام به آتش نشانان شهید در واقع تقدیر از وفاداری به وطن است.
محمد علی علی آبادی افزود: هنرمندان كشورمان با خلق آثار متفاوتی از شعر تا نقاشی و غیر آن حماسه آتش نشانان شهید پلاسكو را جاودان كردند و اجرای موسیقی امشب نیز ادای دین هنرمندان عرصه موسیقی نسبت به این شهیدان است.
سرپرست گروه موسیقی داروگ نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای امشب گروه موسیقی داروگ برای پاسداشت فداكاری ها و جانفشانی های آتش نشانان حادثه پلاسكو بود.
حمید رضا سید نیا افزود: 34 نوازنده در سه قسمت شامل گروه كودك، سه تار نوازان و گروه سازهای كوبه ای داروگ برای علاقمندان به هنرنمایی پرداختند.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در بحث ایمنی ساختمان های مرتفع از سال 93 تهمیدات خوبی اندیشیده شده و مصوبات مناسبی از شورای شهر اخذ شد.
مهد احمدی افزود: طبق این مصوبات، پیشگیری از حادثه در سطح شهر اجرا می شود و به جرات می توان گفت سبزوار در بحث پیشگیری از بحران جزوشهرهای پیشرو كشور است.
او ادامه داد: حضور مردم، ادارات و نهادها در روز های اخیر نشانه عزتی است كه خداوند به واسطه مردم به آتش نشانان اعطا كرده است.
احمدی افزود: سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری سبزوار یكی از سازمان های برتر در استان است كه هم اكنون به عنوان مركز آموزش استان معرفی شده است و تمامی آتش نشانان استان دوره های آموزش را در مركز آموزش شهید امید عباسی سبزوار فرا می گیرند.
گروه موسیقی داروگ سبزوار، در حال حاضر یكی از معروف ترین گروه های تولید و عرضه موسیقی كلاسیك در غرب خراسان رضوی است.
گروه موسیقی داروگ با هدف شناساندن هنر اصیل و سنتی ایران در چهار بخش كوبه ای، سنتی ، سه تارنوازی و موسیقی كودك در سال 1378 تشكیل شد.
این گروه تا كنون چندین اجرا در قالب یادواره و نكوداشت بزرگانی همچون ابوالقاسم فردوسی، ابوالفضل بیهقی، حافظ، مولوی، حكیم سبزواری و استاد پرویز مشكاتیان داشته است.
مركز شهرستان 320 هزار نفری سبزوار در فاصله 230 كیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8145/7500/6012خبرنگار: حمید دلاوری هروی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی