توازن تراز تجاری، هدف سفر هیات ایرانی به دانمارك و چك

تهران- ایرنا- نگاهی به مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با جمهوری چك و پادشاهی دانمارك نشان می دهد تراز تجاری با این دو كشور به سود اروپایی هاست و باید با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی (درونزایی و برون نگری) توازن در مبادلات تجاری را هدف سفر هیات های تجاری تعریف كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هیات تجاری اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و كشاورزی تهران صبح یكشنبه به دعوت كنفدراسیون ملی صنایع جمهوری چك، تهران را به مقصد پراگ ترك كرد.
جمهوری چك واقع در اروپای مركزی و یكی از اعضای اتحادیه اروپاست كه 1993 میلادی (دی ماه 1371 خورشیدی) به دنبال تقسیم چكسلواكی پیشین پدید آمد.
این كشور به گزارش بانك جهانی در زمره كشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته است.
در 9 ماهه امسال ارزش صادرات ایران به جمهوری چك دو میلیارد و 682 هزار و 98 دلار بود.
فرومولیبدن، فروسیلیسیوم، پلی اتیلن، پلی استایرن، مصنوعات سربی، آهنی و فولادی، ضایعات آهن، وسایل نقلیه موتوری، ماشین های خم، لنت های ترمز،‌ اشیای سرامیكی آزمایشگاهی، كف پوش، مبل های پزشكی، جراحی و دندانپزشكی، خرما، انگور، گل وغنچه گل، زعفران، گلبرگ تازه محمدی، حنا و... كالاهای صادراتی ایران بود.
در همین مدت از جمهوری چك كالاهایی به ارزش 25 میلیارد و 112 هزار و 739 دلار به كشور وارد شد.
تابلوها، پانل ها و تكیه گاه ها، اتصالات سیم و كابل، لوله و شیلنگ های سخت، ماشین های صیقل، دریل واگن، مخزن ویژه گاز سی.ان.جی، ماشین های سوراخ كردن، كانكتور، قطعات توربین های بخار، شیرها و وسایل لازم برای لوله، دیگ، آب گرم یا بخار، منبع و بشكه، ماشین های نورد، سرامیك نسوز، فیلتر رطوبت گیر گاز، سنگ های سنباده،‌ چرخ های دندانه دار، شمع های جرقه زن،‌ الكتروموتورها، فیلم عكاسی، ظروف چدنی، آهنی یا فولادی، كاغذسیگار، تراكتور كشاورزی،‌ لاستیك،‌ بلبرینگ،‌ ماشین های صنایع دام و طیور، ‌مكمل غذایی و... از اقلام وارداتی به ایران است.
این آمار نشان می دهد تراز تجاری ایران و چك نزدیك به منفی 23 میلیارد دلار به زیان كشور ماست.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چك اواسط آذرماه گذشته همزمان با سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به پراگ و برگزاری نشست كمیسیون مشترك اقتصادی برای همكاری در بخش های پتروشیمی، اقتصادی و صنعتی شامل تولید اتوبوس، واگن های مترو، قطار و لوكوموتیو برقی و دیزلی و ساخت هواپیماهای كوچك و بالگرد به توافق رسیدند.
براساس اعلام اداره آمار چك، در سال 2015 میلادی (1393خورشیدی) روابط اقتصادی جمهوری اسلامی 2 كشور از رشد 50 درصدی برخوردار شد و میزان مبادلات به 52 میلیون دلار رسید.
در آن سال مهمترین كالاهای صادراتی ایران به جمهوری چك شامل انگور خشك شده (یك میلیون و 900 هزار دلار) بود و پس از آن فرومولیبدن، خرما، مبل های پزشكی، جراحی و دندانپزشكی و پلیمرهای پروپیلن بود.
در همان دوره برای واردات شیرها و وسایل لازم برای لوله، دیگ، آب گرم یا بخار، منبع و بشكه چهار میلیون و 300 هزار دلار هزینه شد و داروهای حاوی هورمون های كورتی كوستروئیدی، مكمل های دارویی، فلزهای گرانبها و كائولن در رتبه های بعدی قرار گرفت.

** كپنهاگ و تهران
مقصد بعدی هیات اقتصادی اتاق تهران، دانمارك به پایتختی كپنهاگ است كه در شمال اروپا قرار دارد. این كشور در سال 1973 میلادی (1352 خورشیدی) به اتحادیه اروپا پیوست اما به حوزه یورو ملحق نشد.
این كشور پنج میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد و از اعضای موسس سازمان ملل متحد و سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) است.
دانمارك از نظر كم بودن اختلاف درآمد مردم، درآمد سرانه، شفافیت و نسبت شادی در رتبه های نخست جهانی قرار دارد.
در 9 ماهه امسال ارزش صادرات ایران به دانمارك 6 میلیون و 638 هزار و 131 دلار بود.
انواع كف پوش، فرش ها، اشیای آشپزخانه،‌ دستگاه های قنادی، دستگاه های صنایع غذایی، دستگاه های آسیاب غلات، ماشین های نانوایی، خاك رس نسوز، سنگ آهن، كتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات، وسایل خوراك پزی، اشیای خانه داری، كارتن، قوطی و جعبه كاغذی یا مقوایی، قند و شكر، شیرینی، مربا، ژله، مارمالاد، پوره و خمیر میوه، خرما، شیره و عصاره شیرین بیان، زعفران و... از كالاهای ایرانی در بازارهای دانمارك است.
تا پایان آذرماه امسال 141 میلیون و 774 هزار و 696 دلار كالا از دانمارك به كشور وارد شد.
داروهای هورمون دار، داروهای حاوی هورمون های كورتی كوستروئیدی، انسولین و املاح آن، خون، داروهای حاوی آلكالوئید، مكمل غذایی، آنزیم ها، سوزن های لوله ای فلزی و سوزن بخیه، سمعك، دستگاه های برقی تشخیص بیماری، دستگاه آنژیوگرافی، شیرهای تقلیل فشار، سوئیچ و روتر و هاب شبكه كامپیوتر، قندهای خالص شیمیایی، تخم چغندر قند و سبزی، پنیر مایه، تخم چشم زده قزل آلا و... كالاهای وارداتی دانمارك به ایران است.
بنابراین میزان واردات ایران از دانمارك بیش از 23 برابر صادرات بوده و تراز تجاری دو كشور به ضرر ایران رقم خورده است.
مهر ماه امسال وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در سفر به كپنهاگ درباره توسعه روابط اقتصادی 2 كشور بویژه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر با مقام های این كشور گفت و گو كرد.

** چشم انداز پیش روی هیات اقتصادی ایران
در هیات اقتصادی اتاق تهران كه به چك و دانمارك سفر كرده اند، اعضای هیات رییسه و بیش از 30 شركت ایرانی حضور دارند كه در زمینه ماشین ها، تجهیزات صنعتی و معدنی، صنایع سنگین، دارو، تجهیزات پزشكی، انرژی‌های تجدید پذیر فناوری‌های زیست‌محیطی و ... فعالیت می‌كنند.
قرار است این هیات در سه روز اقامت در پایتخت جمهوری چك از كارخانه‌های ماشین‌سازی، انرژی‌های تجدیدپذیر و كارخانه‌های دارویی و غذایی دیدن كند.
نشست مشترك هیات اعزامی ایران و جمهوری چك نیز با حضور اعضای اتاق بازرگانی و كنفدراسیون صنایع چك برگزار می‌شود.
هیات اعزامی اتاق تهران چهارشنبه سیزدهم بهمن‌ماه پراگ را به مقصد كپنهاك ترك می‌كند.
بازدید از شركت غذایی بهداشتی «چرهانسن» (chr Hansen)، نشست با اعضای اتاق مشترك ایران- نوردیك، گردهمایی در كنفدراسیون صنایع دانمارك، برگزاری دیدارهای رودررو هیات های تجاری و بازدید از مركز اسلامی فرهنگی امام علی(ع) از برنامه‌های هیات اعزامی اتاق تهران به دانمارك است.
مهمترین هدف سفر این هیات كه تا پانزدهم بهمن ماه به طول می انجامد، پیگیری توسعه مراودات اقتصادی با فعالان اقتصادی اروپایی است.
در همین پیوند، «مسعود خوانساری» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،‌ معادن و كشاورزی تهران كه سرپرستی هیات تجاری ایرانی را در این سفر به عهده دارد، به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: با وجود روابط خوب دیپلماتیك تاریخی ایران با جمهوری چك و دانمارك، در سال های گذشته سطح مبادلات تجاری با این 2 كشور كاهش یافت.
وی افزود: اكنون به سبب رفع محدودیت های ناعادلانه در فضای تجارت بین الملل علیه ایران كه با كمك مذاكرات سازنده ایران و كشورهای 1+5 برای توافق هسته ای برجام به دست آمد، ایران می تواند برای ارتقای سطح مناسبات اقتصادی دوجانبه با چك و دانمارك بیش از پیش تلاش كند.
خوانساری گفت: دیدار وزیران امور خارجه چك و دانمارك از تهران در صدر هیات های بزرگ از فعالان اقتصادی این كشورها و همچنین سفر وزیران و مقام های اقتصادی ایران به كشورهای چك و دانمارك پس از 12 سال، نشانه آشكاری از آغاز فصلی تازه در همكاری های مشترك قلمداد می شود.
رییس اتاق تهران افزود: بخش خصوصی ایران از احیا و توسعه روابط اقتصادی بویژه در زمینه صنعت با جمهوری چك و دانمارك استقبال كرده و تاكنون نیز چند بار میزبان هیات های تجاری این كشورها بوده است.
وی ابراز امیدواری كرد سفر این هیات، نتایجی سازنده برای روابط ایران با جمهوری چك و دانمارك، بویژه تسهیل مراودات بخش خصوصی در اجرای طرح های مشترك، سرمایه گذاری و انتقال دانش و فناوری داشته باشد.
با توجه به اینكه برخی زمینه های فعالیت اقتصادی مورد نظر برای گفت‌وگو و مذاكره در 2 كشور متفاوت است، برخی اعضای هیات یك یا هر 2 مقصد را انتخاب كرده اند و در هیات تجاری حضور دارند.
نگاهی به تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران با جمهوری چك و پادشاهی دانمارك نشان می دهد تراز تجاری با این 2 كشور به سود اروپایی هاست و میزان صادرات كشور ما در برابر واردات از آنها بسیار ناچیز به نظر می رسد.
از این رو، با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی درباره اقتصاد درونزا و برون نگر، می توان توازن سازی در مبادلات تجاری را در اینگونه سفرها به عنوان یك هدف تعریف كرد.
در وهله بعدی، استخراج نیازهای كوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت 2 كشور، استخراج كالاهای مناسب تولید شده در ایران برای این 2 بازار و برنامه ریزی برای عرضه بهینه و استاندارد این اقلام قرار دارد.
ارتباط بخش های خصوصی این كشورها با یكدیگر از یك سو اشتراك منافع اقتصادی را فارغ از نگاه های سیاسی پدید می آورد و از سوی دیگر همگرایی فرهنگی و زمینه های دیپلماسی عمومی را ارتقا می بخشد.
حضور چك و دانمارك در اتحادیه اروپا و تقویت ارتباط ایران با این كشورها می تواند بر روابط تجاری و حتی پیوندهای دیپلماتیك تهران با این اتحادیه تاثیر بگذارد.
به هر روی، با شناخت مزیت های اقتصادی ایران و فرصت های وجود در بازارهای چك و دانمارك می توان به سطح پایدار تجاری رسید كه چندان از نوسان های معمول و منفی سیاسی یا اقتصادی تاثیر نپذیرد.
اقتصام**9189**1961**1561** گزارشگران: مریم مسعود و اسماعیل داودی** انتشاردهنده:مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco