گشایش فصلی نو از نقش آفرینی بانوان فارس در عرصه های مدیریتی

شیراز- ایرنا- چهارم آبان 94؛ با انتصاب نخستین زن بخشدار استان فارس طی حكمی از سوی استاندار دولت تدبیر و امید فصلی نو از نقش آفرینی بانوان در عرصه های مدیریتی استان گشوده شد.

خبر كوتاه بود اما با پیام های بسیار 'نخستین بخشدار زن در دولت تدبیر و امید در استان فارس، با حكم استاندار در بخش مركزی شهرستان خنج منصوب شد' و این روند همچنان یافت.
حكمی كه حكایت از اراده دولت و مدیریت ارشد استان فارس به ارتقای نقش آفرینی بانوان در عرصه های مدیریتی در این استان داشت؛ به همین حكم محدود نماند تا جایی كه تاكنون علاوه بر مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، 2 مدیركل، یك معاون فرماندار، پنج بخشدار مركزی در شهرستان های مختلف استان و نیز شهردار منطقه 6 شیراز از جامعه بانوان انتخاب شده اند.
استاندار فارس پنجم بهمن ماه جاری نیز در حكمی 'سیده راضیه فنایی' را به سمت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان فسا منصوب كرد.
موضوعی كه از گشایش فصلی نو برای حضور بانوان در عرصه های مدیریتی و نقش آفرینی آنها در ساختن ایران حكایت داشت.
** زنان در افق نگاه دولت تدبیر و امید
رئیس جمهوری سه شنبه 25 خرداد 1395 در ضیافت افطار با فعالان حوزه زنان و خانواده بار دیگر به ترسیم نگاه دولت تدبیر و امید به جامعه بانوان پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی در این نشست گفت: 'نقش زنان و جوانان نقش بسیار استثنایی در انتخابات خرداد 92 و همچنین در سال گذشته در اسفند 94 بود كه با حضور فعالشان نه تنها پای صندوق انتخابات؛ كه پای میز اعلام نامزدی خود برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی نقش آفرینی كردند. این روند نشان می دهد كه زنان جامعه ما در مسیر احقاق حقوق خود با همه توان و قدرت ایستاده‌اند و به راهشان ادامه خواهند داد.'
رئیس جمهوری گفت: 'امروز می‌بینیم پشت همین تریبون یك خانم فرماندار، با حضورش اعلام می‌كند كه برخلاف آنچه برخی از تنگ نظران فكر می‌كنند، زن مشكل جامعه نیست و آنچنان كه برخی از دیدگاه‌های نادرست و غلط این چنین معرفی می‌كنند، زن معضل جامعه نیست بلكه زن ، فرصت و مسیر راه توسعه جامعه است. این خانم فرماندار با حضورش اعلام كرد زن، قومیت و مذهب مشكل نیست.'
روحانی اظهار كرد: 'امیدوارم زنان جامعه ما با مذاهب و قومیت‌های مختلف در سراسر ایران اسلامی روزی نیمی از جمعیت كاملاً فعال كشور در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی و در صحنه اقتصادی باشند.'
** عمل به وعده سال 92
تقویت حضور زنان در كابینه و دیگر مسئولیت های كلیدی در سطوح كشور، استان و شهرستان ها و بخش ها حكایت از اراده دولت یازدهم برای عمل به وعده خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 است.
امروز نام های بانوان حاضر در عرصه های مدیریتی به دكتر معصومه ابتكار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محدود نیست و این فرایند در دولت تدبیر و امید به سایر سطوح مدیریتی نیز تسری یافته است.
رئیس جمهوری در این باره گفته است:' انتخابات سال 92 یك شعارش اعتدال بود و یك وجه اعتدال به مفهوم عدالت جنسیتی در میان مردان و زنان جامعه ما است. '
روحانی گفت: 'زنان جامعه امروز افتخارات بالایی را برای ما آفریدند. شاید در برخی از پست‌ها و منصب‌ها حضور زنان برای مردم ما عادی شده است. برای مردم ، حضور خانمی در عرصه آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهداشت و درمان و هنر و نقشی كه می‌تواند ایفا كند، عادی است چون در این سال‌ها دیده‌اند. برخی از مسئولیت ها و مدیریت‌ها و حتی جامعه ورزشی ما كه در گذشته این چنین فكر می‌شد كه گویی ورزش، كار و نقش و وظیفه ویژه مردان است و بر فرض هم اگر زن بخواهد ورزشی انجام دهد، باید در فضای بسته ورزش‌ كند و اینكه در مسابقات بین المللی و جهانی شركت كند، موضوعیت نداشت.'.
رئیس جمهوری گفت: 'بر این نكته تأكید می‌كنم كه امروز یك رسالت بزرگ زنان جامعه ایرانی، ساختن الگوی زن مسلمان فعال اجتماعی در سطح جهان است. زن ایرانی می‌تواند این كار را انجام دهد.'
** گذر از مشكلات فرارو
در این میان و آنگونه كه مدیران دولت بیان داشته اند، بهره گیری از ظرفیت های بانوان در عرصه های مدیریتی با موانعی در جامعه روبرو است اما اراده دولت یازدهم مبنی بر از میان برداشتن این موانع است.
دكتر الهام امین زاده دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی در این باره گفته است: امروز در جامعه شایسته سالار جمهوری اسلامی ایران هیچگونه محدودیت جنسی برای تصدی زنان بر مناصب اقتصادی، مدیریتی، علمی و فرهنگی وجود ندارد كه البته باید در راستای رفع برخی تبعیض ها و مشكلات در این مسیر تلاش كنیم.
استاندار فارس نیز 27 دی ماه امسال در جمع فعالان سازمان های مردم نهاد استان بر لزوم روشنگری تشكل های مردم نهاد در رفع تبعیض و تبعیض جنسیتی تاكید كرد و گفت: نبود تبعیض از جمله تبعیض قومیتی و جنسیتی از جمله نیازهای انسان است.
سیدمحمدعلی افشانی در ادامه پرسید: چرا ما باید برای تعیین چند بخشدار از بین بانوان این همه مشكل و مانع داشته باشیم، اما هنگامی كه ایام انتخابات فرا می رسد همه از حقوق برابر زن و مرد سخن بگوییم ولی این سخن را بقیه روزهای سال فراموش كنیم اما در فصل انتخابات این حقوق را به یاد آوریم.
** اقدام در پاسخ به مطالبه بانوان
انتصاب شماری از بانوان به مسئولیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در استان فارس در سه سال گذشته حاكی از عزم دولت تدبیر و امید به اقدام و عمل در عرصه رفع تبعیض ها از جامعه بانوان است.
معصومه دستغیب مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، سعیده ابراهیمی مدیركل كتابخانه های عمومی استان و زهرا افتخاری مدیركل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان استان هستند و در سطح معاونت اداره كل نیز شاهد حضور بانوانی همچون هاله فولادفر معاون اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان فارس هستیم.
در همین حال، سیر اعطای مسئولیت های سیاسی به بانوان فارس از چهارم آبانماه 94 تاكنون با صدور احكامی از سوی استاندار فارس ادامه داشته است.
افشانی 4 آبان 94 'نساء خیل تاش' را به مسئولیت بخشدار مركزی شهرستان خنج منصوب كرد و پس از آن در 30 آذرماه 94، ' رقیه هاشمی نیا' را به مسئولیت بخشدار مركزی شهرستان نی ریز برگزید.
19 دی ماه امسال نیز اعلام شد كه با حكم استاندار فارس، زینب یونسی، مریم اكبری و نسرین زارعی به عنوان بخشداران مركزی شهرستان های اقلید، لامرد و جهرم منصوب شدند.
استاندار فارس پنجم بهمن ماه جاری نیز در حكمی 'سیده راضیه فنایی' را به سمت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان فسا منصوب كرد.
** انتصاب بانوان شایسته به مسئولیت های سیاسی ادامه می یابد
مدیركل سیاسی و انتخابات استانداری فارس در گفت و گو با ایرنا با اشاره به انتصاب پنج بخشدار و یك معاون فرماندار در این استان از جامعه بانوان گفت: انتصاب بانوان شایسته به مسئولیت های سیاسی به این موارد محدود نخواهد شد و ادامه دارد.
سیدیحیی هاشمی افزود: انتصاب بانوان به این مسئولیت های سیاسی در اجرای سیاست های عمومی دولت تدبیر و امید و تاكید استانداری فارس و در راستای استقرار نظام شایستگی و ایجاد انگیزه در كاركنان وزارت كشور صورت گرفته است.
وی اظهار كرد: نیمی از جمعیت كشور را بانوان تشكیل می دهند و از طرفی، بانوان شاغل در وزارت كشور از ظرفیت ها و استعدادهای شایسته ای در واگذاری مسئولیت های حرفه ای در این وزارتخانه برخوردار هستند.
مدیركل سیاسی و انتخابات استانداری فارس گفت: در استانداری فارس، فرمانداری ها و بخشداری های این استان بانوان توانمند و با انگیزه بالای خدمت فعالیت دارند كه تاكنون مسئولیت های پنج بخشداری و یك معاونت فرمانداری به آنها سپرده شده است و این روند ادامه خواهد داشت.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس نیز گفت: دیدگاه استانداری فارس در دولت تدبیر و امید به حوزه مدیریت بانوان، دیدگاهی كاملا مثبت است همچنانكه امروز شاهد انتصاب و فعالیت بانوان در مسئولیت های مهمی مانند معاونت فرماندار و بخشداری ها هستیم.
سیده معصومه دستغیب افزود: امروز در استان فارس آمار خوبی از اشتغال بانوان در مسئولیت های معاونت، مدیركل، مدیر، روسای اداره ها و دانشگاه ها و معاونت آنها در اختیار داریم.
بر اساس آنچه گذشت، دورنمای مثبتی از حضور بانوان در عرصه های مدیریتی جامعه و رفع تبعیض ها در این حوزه در سایه فعالیت و برنامه ریزی دولت تدبیر و امید وجود دارد و این موضوع با هدایت استاندار فارس، در این استان شتاب گرفته است.
2027/ 6075
گزارشگر: سیداحمد نجفی** انتشار دهنده: زهرا هجینی نژاد