همزمان با افزایش تنش ها میان واشنگتن و مكزیكوسیتی؛ اعلام همبستگی پرو و كلمبیا با مكزیك

تهران - ایرنا - در پی بالا گرفتن تنش های دیپلماتیك میان مكزیكوسیتی و واشنگتن، پرو و كلمبیا با مكزیك اعلام همبستگی و از تجارت جهانی دفاع كردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: «پدرو پابلو كوشینسكی» (Pedro Pablo Kuczynski) رئیس جمهوری پرو امروز شنبه هنگام میزبانی از همتای كلمبیایی خود گفت كه اعضای اتحادیه تجاری آمریكای لاتین (اتحادیه پاسیفیك) باید برای گشودن بازارها تلاش بیشتری كنند و پیوندهای فیمابین را تحكیم بخشند.
پرو، كلمبیا، شیلی و مكزیك اتحادیه پاسیفیك را در سال 2011 تشكیل دادند تا موانع تجاری را از سر راه برداشته و بازارهای خود را با منطقه رو به رشد آسیا پاسیفیك همسو نمایند.
كوشینسكی درباره مكزیك گفت: 'اكنون یكی از كشورهای عضو دچار مشكلاتی شده كه در ایجاد آنها دخالتی نداشته است. ما باید در دفاع از آرمان تجارت جهانی كه سود فراوانی برای ما داشته است، در كنار هم باشیم.'
به نوشته رویترز، رئیس جمهوری پرو گر چه نامی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریكا نبرد ولی این یكی از نخستین ابراز نارضایتی های متحدین قدیمی واشنگتن در آمریكای لاتین به شمار می رود.
ترامپ گفته است مكزیك را وادار می كند هزینه ساخت دیوار مرزی را تقبل كند. رئیس جمهوری آمریكا همچنین تهدید كرد برای تامین هزینه های این دیوار بر واردات كالاهای مكزیكی تعرفه وضع كند و اگر پیمان تجاری سه جانبه آمریكا و همسایگان شمالی و جنوبی اش (نفتا) به سود این كشور اصلاح نشود، آن را كنار خواهد گذاشت.
رئیس جمهوری پرو كه پیشتر یك بانكدار ساكن آمریكا بود، گفت كه چهار كشور اتحادیه پاسیفیك بازاری 200 میلیون نفری را تشكیل داده اند و تك تك آنها با گشودن بازارهای خود به تجارت جهانی بحران های اقتصادی را پشت سر گذاشتند.
وی گفت: 'البته كه تجارت جهانی هزینه هایی مانند تعدیل نیرو به همراه دارد ولی واضح است كه فواید آن بیشتر است.'
«خوان مانوئل سانتوس» (Juan Manuel Santos) رئیس جمهوری كلمبیا نیز در این دیدار كشورهای دیگر را فراخواند تا به تجارت آزاد، احترام به معاهدات و راه كارهای چند جانبه پایبند باشند.
اروپام**3092**مترجم: سیّد منصور جاوید ** انتشار دهنده: زهرا هژبری

سرخط اخبار جهان