كمك دو میلیارد و 600 میلیون دلار هند به سریلانكا

دهلی نو-ایرنا- سفیر هند در سریلانكا با بیان اینكه كمك های توسعه ای این كشور به سریلانكا به بیش از دو میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است افزود:دهلی نو و كلمبو عزم جدی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی دارند.

به گزارش ایرنا،'ترانجیت سینگ ساندو' روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران در كلمبو اظهار امیدواری كرد كه تجار سریلانكایی و هندی از فرصت ایجاد شده برای توسعه هرچه بیشتر روابط تجاری بین دو كشور استفاده كنند.
وی با اشاره به قرارداد ساخت 50 هزار واحد مسكونی توسط هند در استان های شمالی و شرقی سریلانكا تصریح كرد تاكنون كار ساخت 45 هزار و 300 واحد مسكونی در این استان ها به اتمام رسیده است.
'ساندو' در ادامه تروریسم را یكی از تهدید های اصلی برای هند و سریلانكا عنوان كرد و افزود: دهلی نو و كلمبو برای مبارزه با تروریسم همكاری مناسبی دارند.
وی سیاست 'اول همسایه ' را یكی از برنامه های مهم هند برای گسترش روابط با كشورهای همسایه بویژه بویژه سریلانكا دانست.
سیاست 'اول همسایه' هند برای نخستین بار از سوی 'نارندرا مودی ' نخست وزیر هند برای گسترش روابط با نزدیكترین كشورهای همسایه این كشور مطرح شد.
نخست وزیر هند در راستای اجرای این سیاست از نخست وزیران و رهبران كشورهای عضو سارك برای شركت در مراسم سوگند خود دعوت و یك روز بعد با آنها به طور جداگانه دیدار كرد.
كشورهای شورای همكاری منطقه جنوب شرق آسیا (سارك) شامل، سریلانكا، نپال، بنگلادش، بوتان، پاكستان، افغانستان، هند و مالدیو می شود.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد