حجم تجارت خارجی ایران بزرگتر شد/ كندشدن صادرات با سیاست وضع عوارض

تهران- ایرنا- رییس كنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به رشد حجم تجارت خارجی كشور گفت: سیاست وضع عوارض مانعی بر سر راه صادرات است، در شرایطی كه كشور به ایجاد اشتغال و افزایش آن نیاز دارد.

به گزارش ایرنا از كنفدراسیون صادرات ایران، «محمد لاهوتی» با تحلیل تجارت خارجی ایران تا پایان دی ماه امسال گفت: آمارهای 10 ماهه، عبور تجارت ایران از مرز 70 میلیارد دلار را نشان می دهد كه می تواند نویدی برای بزرگتر شدن و افزایش حجم تجارت خارجی كشور باشد و رسیدن به سهم واقعی ما از اقتصاد جهانی و افزایش آن را رقم بزند.
رییس كنفدراسیون صادرات ایران افزود: براساس آمارها، میزان صادرات ایران در ده ماه امسال 35 میلیارد و 270 میلیون دلار با رشد 8.37 درصدی و واردات آن نیز 34 میلیارد و 989 میلیون دلار با رشد 3.21 درصدی بود كه موجب شد تراز تجاری ایران، با 288 میلیون دلار به نفع صادرات، مثبت باشد.
وی با بیان اینكه افزایش صادرات باعث شده تراز تجاری كشور مثبت باشد، تصریح كرد: اگر چه این رقم عدد بزرگی در تراز تجاری به شمار نمی رود، ولی بهبود نسبی را حكایت می كند.
به گفته این مقام مسوول، در مجموع آمارها نشاندهنده رشد تجارت خارجی ایران نسبت به گذشته است كه خود علامتی مثبت است.
لاهوتی شركای صادراتی عمده ایران را در 10 ماهه امسال كشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، تركیه و كره جنوبی ذكر كرد و گفت: حجم صادرات ایران به امارات و تركیه كاهشی بوده؛ زیرا كالاها به صورت مستقیم صادر شده و حجم تجارت كشور با بازارهای واسطه ای، كمتر شده است.
وی ادامه داد: چین، امارات، كره جنوبی، تركیه و آلمان نیز شركای وارداتی ایران را تشكیل می دهند كه بر این اساس، حضور كره در صادرات و آلمان در واردات، نشانگر تنوع بازار و خروج از شرایط گذشته كشور است كه فقط با پنج كشور دنیا مراوده تجاری داشت.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران اضافه كرد: آمارهای واردات كاهش 2.87 درصدی به لحاظ وزنی را نشان می دهد كه همین امر، حكایت از میانگین ارزشی یك هزار و 270 دلاری واردات را در هر تن نشان می دهد، در حالیكه صادرات از رشد وزنی 33.76 درصدی برخوردار بوده است.
به گفته وی، میانگین ارزشی هر تن كالای صادراتی فقط 345 دلار بوده است كه نشان می دهد به رغم حركت به سمت دستورات و ابلاغیه های اقتصاد مقاومتی، اما كماكان خام فروشی نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.
لاهوتی توضیح داد: سال گذشته ارزش صادرات كشور در هر تن 440 دلار بوده كه امسال به 345 دلار رسیده است، بویژه اینكه حتی قیمت نفت افزایش یافته و صادرات مشتقات نفتی باید تاثیر خود را در آمارها نشان می داده است.
به گفته رییس كنفدراسیون صادرات ایران، برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و دستیابی به ارزش افزوده بالاتر باید سیاست های كوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت را لحاظ كرد كه دولت با هدفگذاری برای حركت به آن سمت، باید برنامه ریزی دقیق داشته باشد تا از شرایط كنونی خام فروشی خارج شود.
وی افزود: این در حالی است كه 51 درصد از سبد صادراتی كشور را پتروشیمی، میعانات گازی و گاز طبیعی و 49 درصد آن را كالای صنعتی، معدنی و كشاورزی تشكیل می دهد.
لاهوتی اظهار داشت: در بخش معدن نیز صادرات كشور كماكان با ارزش افزوده پایین مواجه است؛ اما باید توجه داشت كه رسیدن به صادرات با ارزش افزوده بالاتر، با سیاست های منسوخ گذشته یا روش هایی كه وزارت صنعت در پیش گرفته كه اخذ عوارض است، به ثمر نخواهد نشست.
وی اضافه كرد: نتایج این سیاست ها را در گذشته مشاهده كرده ایم و تجربه نشان داده وضع عوارض صادراتی، در عمل مانع از صادرات هر چند با ارزش افزوده پایین است.
وی تاكید كرد: برای رسیدن به صادرات با ارزش افزوده بالا، باید برنامه ریزی دقیقی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و وضع حمایت ها و مشوق های صادراتی انجام داد تا این امكان را به تولیدكنندگان صادراتی بدهیم كه كالاهایشان را با قیمت رقابتی عرضه كرده و صادرات با ارزش افزوده بالاتری داشته باشند.
این مقام مسوول یادآوری كرد: هم اكنون قیمت كالاهای ایرانی در قیاس با رقبایشان گرانتر است و دلیل آن نیز، سركوب نرخ ارز، نبود بهره وری و عدم عضویت در سازمان جهانی تجارت است.
وی بر این باور است كه اعطای مشوق و پرداخت های هدفمند می تواند بخشی از این مشكلات را حل كرده و صادركنندگان را ترغیب به صادرات با ارزش افزوده بالاتر كند.
لاهوتی تصریح كرد: عوارض راه چاره نیست و یك مانع به شمار می رود و راه همین میزان اندك صادرات را هم سد می كند؛ به خصوص در شرایطی كه كشور نیازمند ایجاد اشتغال و افزایش آن است.
وی بیان داشت: هر چه ارزش افزوده كالاهای صادراتی ایران بیشتر می شود، فاصله رقابتی با رقبا كمتر خواهد شد؛ زیرا قیمت تمام شده ایران بسیار بالاتر از آنها است.
رییس كنفدراسیون صادرات ایران دلیل عمده این موضوع را سطح عمومی تعرفه های وارداتی برشمرد كه هم اكنون، بالای 20 درصد و بطور متوسط 22 درصد است كه ایران را جزو كشورهایی با بالاترین تعرفه وارداتی در دنیا قرار می دهد.
به گزارش ایرنا، گمرك ایران گزارش عملكرد تجارت خارجی كشور در 10 ماهه امسال را منتشر كرد كه بر اساس آن، صادرات غیرنفتی به 35 میلیارد و 270میلیون دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه پارسال 8.37 درصد افزایش داشته است.
میزان واردات كشور در مدت یاد شده به 34 میلیارد و 982 میلیون دلار رسید كه در همسنجی با پارسال 3.21 درصد رشد داشته است.
مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به 288 میلیون دلار رسید كه نشان می دهد تراز تجاری كشور همچنان مثبت است.
اقتصام ** 3065 **1561** تنظیم كننده: محمد ملك دار ** انتشاردهنده: مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco