ایران و ارمنستان برای توسعه همكاری های مناطق آزاد مذاكره كردند

مسكو - ایرنا - توسعه همكاری های مناطق آزاد در دیدار محسن خادم عرب باقی سرپرست هیات ایرانی و رئیس منطقه آزاد ارس و لوكیان وزیر مدیریت منطقه ای و توسعه ارمنستان مورد مذاكره قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، هیات ایرانی متشكل از مسئولان منطقه آزاد ارس و نمایندگان شهرستان جلفا و ارامنه غرب كشور در مجلس شورای اسلامی امروز (پنجشنبه) برای مذاكره با مقام های ارمنستان وارد ایروان پایتخت این كشور شد.
در این مذاكرات كه با حضور سیدكاظم سجادی سفیر ایران برگزار شد و توسعه روابط اقتصادی بین مناطق آزاد دو كشور مورد بررسی قرار گرفت، عرب باقی آمادگی منطقه آزاد ارس را برای همكاری با سرمایه گذاران ارمنستانی در بخش های مختلف از جمله كشاورزی، صنعتی و صنایع تبدیلی اعلام كرد.
لوكیان وزیر مدیریت منطقه ای و توسعه ارمنستان نیز با اشاره به روابط حسنه دو كشور بر تعمیق روابط اقتصادی به ویژه همكاری و انتقال تجربه مدیریت مناطق آزاد با هدف راه اندازی منطقه آگاراك هم مرز با استان آذربایجان شرقی تاكید كرد.
سجادی سفیر ایران نیز در این نشست، انجام سفر هیات جمهوری اسلامی و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ارمنستان را نشانه علاقه طرف ایرانی برای گسترش تعاملات دوجانبه خواند و بهره برداری متقابل و بیشتر از فرصت های اقتصادی در مناطق آزاد دو كشور را خواستار شد.
همچنین در این مذاكره ایجاد منطقه آزاد آگاراك كنار منطقه آزاد ارس به عنوان فرصت بسیار خوب تعامل و همكاری دوجانبه بین شركت های فعال ایرانی ارمنستانی برای ورورد به بازار های كشورهای دیگر ارزیابی و بر حمایت مجالس دو كشور از این همكاری ها با تصویب قوانین و سفر متقابل نمایندگان تاكید شد.
ارمنستان با حدود 30 هزار كیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز كه پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با تركیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا