آخرین وضعیت سیل سیستان وبلوچستان/آسیب به 1675 واحد مسكونی و فوت یك نفر

زاهدان- ایرنا- مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب چند روز اخیر در جنوب استان ضمن آسیب 10 تا 80 درصدی به هزار و 675 واحد مسكونی موجب مرگ یك شهروند 65 ساله خاشی براثر ریزش آور شد.

رضا اربابی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بعد از 2سال كه سیستان و بلوچستان به عنوان كم بارش ترین استان كشور معرفی شده بود از عصر 30 دی تا پنجم بهمن ماه شاهد بارندگی خوبی در جنوب استان بودیم به گونه ای كه سبب بروز سیلاب و آبگرفتگی مسیرها، طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی معابر شهرهای جنوبی استان شد.
وی ادامه داد: این بارندگی ها كه در برخی نقاط مانند توابع نیكشهر به 164 میلی متر، كنارك 143 میلی متر و دلگان 115 میلی متر رسید مشكلاتی را نیز به همراه داشت به گونه ای كه 16 مسیرفرعی جنوب سیستان و بلوچستان بسته شد كه با تلاش های نیروهای راهداری تاكنون 12 مسیر بازگشایی و همچنان چهار مسیر بسته است.
وی تصریح كرد: در این مدت همچنین برق بیش از 30 نقطه جمعیتی جنوب استان قطع شد كه با حضور 96 گروه كارشناس شركت برق، برق تمامی این مناطق برقرارشد.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: همچنین 6 روستای در مسیر سیلاب جنوب استان در این مدت با جمعیتی بیش از 100 خانوار به دلیل حوادث احتمالی تخلیه و افراد ساكن آن به مكان های امن انتقال داده شدند.
اربابی افزود: در این مدت هزار و 186 خانوار استان با جمعیتی معادل پنج هزار و 545 نفر نیز در چادر اسكان اضطراری داده شدند.
وی با بیان اینكه در این مدت منازل هزار و 675 خانوار استان دچار آسیب 10 تا 80 درصدی شد گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته برای بازسازی واحدهای مسكونی كه در این سیلاب دچار خسارت شدند وام 20 میلیون تومانی با كارمزد چهار درصد تعلق خواهد گرفت.
وی گفت: با توجه به اینكه بیشترین خسارت سیلاب اخیر سیستان و بلوچستان در بخش های زیربنایی، واحدهای مسكونی، كشاورزی، قنوات و راههاست تیم های ارزیابی ستاد بحران استان در حال برآورد دقیق این خسارات هستند.
وی تاكید كرد: با توجه به اهمیت سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان از روز نخست ضمن حضور همه نیروهای امدادی در مناطق مختلف استان نشست مدیریت بحران استان و شهرستان ها هر روز تشكیل و پیگیری اقدامات و تامین نیازهای منطقه بودند.
7316**6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی