تظاهرات ده ها هزار نفر در حمایت از بومیان استرالیا و نكوهش بی عدالتی

كوالالامپور- ایرنا - ده ها هزار نفر از مردم استرالیا روز پنجشنبه در تظاهراتی خواستار تغییر تاریخ 'روز استرالیا' شدند، چون تاریخ كنونی كه جشن گرفته می شود روز ورود سفیدپوستان، استعمار بومیان و آغاز بی عدالتی نسبت به مردم بومی محروم این كشور است.

به گزارش ایرنا، ده ها هزار نفر از مردم كه بسیاری لباس هایی به رنگ های سیاه و سفید، زرد و قرمز كه پرچم بومی های استرالیایی است برتن داشتند در ملبورن، سیدنی، بریزبن، آدلاید و شهر پرت در تظاهراتی در دفاع از بومیان به مناسبت 'روز استرالیا' شركت كردند.
سال 1988 میلادی با توافق همه ایالت ها و مناطق استرالیا روز 26 ژانویه به عنوان 'روز استرالیا' نام گذاری شد و سال 1994 این روز به عنوان یك روز تعطیل عمومی ملی درنظر گرفته شد.
در استرالیا احساسات متناقضی نسبت به این روز وجود دارد. برخی به ویژه بومیان و جزیره نشینان تنگه 'تورس' روز 26 ژانویه را روز جشن نمی دانند و آن را یادآور حمله مهاجران انگلیسی به اراضی آنها تلقی می كنند.
'روز ملی استرالیا' بزرگداشت 26 ژانویه سال 1788 است كه كاپیتان 'آرتور فیلیپ' پرچم بریتانیا را در 'بندر جكسون' كه اكنون با نام سیدنی شناخته می شود، نصب كرد.
برای بسیاری از بومیان كه اصل و نسب خود را برای 50 هزار سال در این كشور جستجو می كنند، 'روز ملی استرالیا'، 'روز تهاجم' و سالگرد آغاز استعمار بریتانیا است.
به نوشته تارنمای شبكه 'ای.بی.سی'، پلیس ایالتی 'نیو ساوت ولز' اعلام كرد در حالی كه تظاهرات به صورت مسالمت آمیز انجام می شد، در سیدنی یك مرد 20 ساله دستگیر شد و یك افسر پلیس و معترضان زخمی شدند.
به گفته پلیس، یك معترض نسبت به تظاهرات بومیان و حامیان آنها، پرچم بومیان را آتش زد و به داخل جمعیت انداخت.
این امر باعث واكنش شد و ضمن زخمی شدن معترضان و یك پلیس، جوانی كه پرچم را آتش زد دستگیر شد.
برخی از حامیان بومیان درپی تغییر تاریخ 'روز ملی استرالیا' هستند، اما 'مالكوم ترنبول' نخست وزیر این كشور روز پنجشنبه، گفت كه او از تغییر تاریخ 'روز استرالیا' كه یك روز تعطیل همراه با آتش بازی است، پشتیبانی نمی كند.
وی در كانبرا به خبرنگاران، گفت: هر فرد نقطه نظر خود را دارد، اما من فكر می كنم بسیاری از استرالیایی ها 26 ژانویه را به عنوان روز استرالیا قبول دارند.
بومیان استرالیا كه مورد استعمار قرار گرفتند در سال 1967 میلادی تنها حق شهروندی به دست آوردند.
حدود 700 هزار نفر از جمعیت 23 میلیون نفری استرالیا را بومیان تشكیل می دهند كه اكثر آنها در تنگه 'تورس' زندگی می كنند.
روز تهاجم یا روز ملی استرالیا به عنوان یك فرصت برای اثبات حاكمیت مردم بومی استرالیا دیده می شود. هر سال، راهپیمایی هایی در شهرهای مختلف استرالیا در اعتراض به جشن روز استرالیا انجام می شود كه در آن شركت كنندگان خواستار حاكمیت و عدالت اجتماعی برای بومیان استرالیا می شوند.
زمان برگزاری این جشن در استرالیا به طور ویژه یكی از موضوعات نگران كننده است، چرا كه این روز بر خلاف كشورهای دیگر كه در چنین روزی استقلال خود را جشن می گیرند، نشانه تاریخ استعمار استرالیا است.
برای بسیاری از مردم بومی و جزیره نشینان تنگه تورس، روز استرالیا فرصتی برای به رسمیت شناختن بقا مردم و فرهنگ آنها است.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان