وجود نیروی متخصص ضمانت حیات مراكز تحقیقاتی است

اراك - ایرنا - مدیركل امور حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری وجود نیروی متخصص و مدیریت كارآمد را ضمانت حیات و فعالیت مراكز تحقیقاتی دانست.

به گزارش ایرنا، دكتر جلال بختیاری در آیین گشایش و رونمایی از نخستین مركز تحقیقات آلومینیوم استان مركزی با تاكید بر ضرورت توجه همه جانبه به این مركز اظهار كرد: در حال یك هزار و 300 مركز تحقیقاتی در كشور مجوز فعالیت دارند كه بیش از 300 مركز غیر فعالند.
گفت: به دلیل صدور مجوز فراوان در دولت نهم و دهم و اشباع مراكز تحقیقات و همچنین غیرفعال بودن تعدادی از این مراكز، مجوز فعالیت مركز تحقیقاتی جدید صادر نشده است.
وی تصریح كرد: در شرایط كنونی اخذ مجوز فعالیت مركز تحقیقات آلومینیوم در استان مركزی اقدامی مبارك است و باید در جهت گسترش فعالیت های مركز و موفقیت آن تلاش كرد.
بختیاری وجود نیروهای متخصص، نگاهی همه جانبه و حضور مدیریت كارآمد را ضمانت موفقیت این مركز و تبدیل شدن آن به پژوهشكده و پژوهشگاه آلومینیوم كشور دانست.
وی افزود: تخصیص منابع مالی به بخش پژوهش از جانب صنایع، مصداق واقعی سرمایه گذاری و درآمد زایی است و باید به این بخش نگاهی ویژه اعمال كرد و تا در كنار فعالیت مركز تحقیقات آلومینیوم مراكز تحقیقات فولاد و مس نیز راه اندازی شوند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی عنوان كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به حوزه تحقیقات آلومینیوم، فولاد و مس وارد شده است و استان مركزی نیز پیرو این سیاست ها در گام نخست فعالیت خود را عرصه آلومینیوم اغاز می كند.
محمدرضا حاجی پور بر تعامل سازنده بین صنعت و دانشگاه تاكید كرد و گفت: پیشرفت علم در گرو پژوهش است و صنایع نیز باید برای پیشبرد اهداف توسعه فرهنگی تلاش كنند و در این راستا واحد تحقیقات و توسعه R&D در دستور كار قرارگرفت.
وی تصریح كرد: مراكز تحقیقات صنعتی با احصای مشكلات و نیاز واحدهای تولیدی وصنعتی نقش پررنگی در رشد عملكرد آنها دارند و علاوه بر صنایع بزرگ، صنایع كوچك و متوسط نیز باید به این مراكز مجهز شوند.
حاجی پور بر كنار گذاشتن تحقیقات علمی صرف، حركت به سمت رفع نیازها و استفاده از دانش فنی جدید صنایع تاكید كرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی اضافه كرد: باید به دور از نگاه جزیره ای تعامل صنعت و دانشگاه توسعه یابد و در این راستا علاوه بر گسترش فعالیت های مركز تحقیقات آلومینیوم، وارد عرصه تحقیقاتی فولاد و مس نیز شد.
قائم مقام دانشگاه صنعتی اراك بیان كرد: از مجموع هزار و 300 واحد پژوهشی در كشور بیش از 700 مركز تحقیقات غیرپزشكی فعال است كه از این تعداد 400 واحد در زمینه فنی و مهندسی و حوزه صنعتی فعالیت دارند اما سهم استان مركزی از این تعداد مركز اندك است.
دكتر مصطفی یوسفی راد افزود: دانشگاه صنعتی در قالب استراتژی و برنامه جامع راهبردی خود كه سال قبل به تصویب رسید، اقدام به ایجاد مركز تحقیقات آلومینیوم كرده است.
وی گفت: مراكز تحقیقاتی باید نیازمحور باشد و از این حیث با توجه به حمایت صنایع آلومینیوم استان از این مركز، می توان چشم انداز موفقی را متصور بود و تحقق این مهم مقدمه ای برای ایجاد پژوهشكده صنایع فلزی در استان باشد.
رئیس مركز تحقیقات آلومینیوم استان مركزی با اشاره به رویكرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای ارتقای كیفیت و مباحث پژوهشی گفت: وجود 300 صنعت پایین دستی و بالادستی آلومینیوم در استان مركزی نشان از ضرورت ایجاد مركز تحقیقات آلومینیوم بود.
دكتر حمیدرضا آشتیانی افزود: آلومینیوم پس از فولاد دومین فلز پركاربرد است كه ارزش افزوده پنج برابری در مقایسه با فولاد دارد و در صورت تولید محصول نهایی از طریق آلومینیوم می توان این ارزش افزوده را چند برابر كرد.
وی گفت: در سال 2011 ایران با تولید 14 هزار میلیون تن آلومینیوم در سال در رتبه چهاردهم جهان قرار داشت اما، در سال 2014 با روندی نزولی مواجه شد.
اشتیانی تصریح كرد: خلاهای كارشناسی موجود نشان از ضرورت ایجاد مركز تحقیقات آلومینیوم داشت وباید چشم اندازی به جهت دستیابی به مقام اول در زمینه آلومینیوم در منطقه تعریف شود.
رئیس مركز تحقیقات آلومینیوم استان مركزی بیان كرد: هدف اصلی راه اندازی این مركز، ایجاد تعامل بین صنعت و دانشگاه با رویكرد بررسی و شناسایی نیازهای پژوهشی، انجام پژوهش های كاربردی، انجام خدمات مشاوره ای علمی در زمینه آلومینیوم، برگزاری نشست ها و نمایشگاه های تخصصی، رفع چالش های مرتبط با نیروی انسانی كارآمد است.
وی تصریح كرد: تهیه بانك اطلاعاتی از تجهیزات، امكانات ونیروی انسانی مجرب، تقویت و تمركز صنایع پایین دستی و جلوگیری از خام فروشی، ارتقای بهره وری در استجراج و پیگیری مباحث زیست محیطی از دیگر فعالیت های مركز تحقیقات آلومینیوم است.
وی اضافه كرد: مركزتحقیقات آلومینیوم دارای گروه پژوهشی فرآوری و محیط زیست، گروه قطعه زنی آلومینیوم، واحدهای آموزشی و پژوهشی و واحد آزمایشگاهی تحقیقاتی است تا عارضه یابی، بومی سازی فناوری و استفاده از تكنولوژی نوین دنبال شود.
آشتیانی افزود: مركز صرفا در پی انجام مباحث پژوهشی نیست بلكه در كنار آن فعالیت های بازاریابی و تجاری سازی پژوهش های كاربردی را نیز دنبال می كند.
استان مركزی با دو هزار و 800 واحد صنعتی یكی از چهار قطب صنعتی كشور محسوب می شود.
6992/3075/خبرنگار:آذر اسفندیاری***انتشاردهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی