فرماندار ارومیه: مرز ایران و تركیه نماد صلح منطقه است

ارومیه- ایرنا- فرماندار ارومیه با اشاره به روابط دیپلماتیك ایران و تركیه گفت: مرزهای طولانی این كشورها آرام ترین مرزها و نماد صلح و آشتی منطقه است.

عباس حسن خانی روز چهارشنبه در دیدار خداحافظی مهمت بولوت، سركنسول تركیه در آذربایجان غربی افزود: آذربایجان غربی با تركیه قرابت دینی، فرهنگی و زبانی دارد و با وجود سلیقه های مختلف 2 كشور، ایران و تركیه با یكدیگر همراه هستند.
وی اضافه كرد: كشورهای ایران و تركیه میراث مشترك معنوی بسیاری دارند و این میراث در تحكیم روابط دیپلماتیك 2 كشور تاثیرگذار است.
وی با اشاره به برگزاری اجلاس آستانه با حضور كشورهای تركیه و ایران و سایر كشورهای مسلمان منطقه در خصوص وضعیت سوریه افزود: وقتی انسان ها می توانند با گفت و گو و تعامل سازنده مشكلات و مسائل را حل كنند نباید با جنگ افروزی باعث آوارگی زنان و مردان و كودكان شوند.
فرماندار ارومیه اظهار كرد: هدف از این اجلاس رسیدن به نقطه نظر مشترك در خصوص مسائل سوریه است و این نشان می دهد كه دیپلماسی و گفت و گو راه گشای تمامی مشكلات است.
حسن خانی به كودتای اخیر تركیه اشاره كرد و گفت: ایران در آن دوران نه تنها به اختلاف ها دامن نزد بلكه روابط خود با كشور تركیه را تحكیم بخشید.
وی اظهار كرد: در خصوص وضعیت كشور سوریه نیز ما بر این اعتقاد هستیم و از كشورهای منطقه می خواهیم اختلاف ها را پررنگ نكنند و مایه جنگ افروزی بیشتر نشوند.
وی اضافه كرد: سوریه و مصر از تمدن بالایی برخوردارند و دخالت در این كشورها و تعیین تكلیف برای آنها شایسته نیست و مردم سوریه باید خودشان برای كشورخود تصمیم گیری كنند.
حسن خانی افزود: تنها هدف ایران ارتقای سطح روابط 2جانبه است و دامن زدن به اختلاف نظرها به هیچ وجه روش كاری ایران نیست.
وی ادامه داد: تعلق خاطر زیادی بین مردم آذربایجان غربی و كشور تركیه وجود دارد و در مرزهای خود با كشور تركیه شاهد امنیت كامل هستیم.
فرماندار ارومیه به احداث ساختمان گمرك در مرز سرو اشاره كرد و افزود: مرز 'سرو' درب ایران به اروپاست و برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: امیدواریم سركنسول جدیدی كه به جای شما معرفی می شود، فعال و تحكیم بخش روابط استان آذربایجان غربی با استان های مرزی تركیه باشد.
مهمت بولوت سركنسول تركیه در آذربایجان غربی نیز در این دیدار با بیان اینكه ایران مردمی صمیمی، مهربان، خونگرم و مهماندوست دارد، گفت: هیچ فرقی بین مردم ترك و ایران ندیدم.
وی گفت: جلسه های امنیتی كه بین استانداران مرزی تركیه از جمله وان، آغری با فرمانداران خوی و ماكو برگزار می شود، نتایج مثبتی در تحكیم روابط بین 2 طرف دارد و امیدواریم به زودی شاهد برگزاری جلسه امنیتی فرماندار ارومیه با استاندار حكاری باشیم.
وی با اشاره به اینكه تعامل با استانداری حكاری در توسعه مناسبات و روابط تجاری و فرهنگی بسیار مفید خواهد بود، افزود: مرز سرو برای ایران اهمیت فوق العاده ای دارد و با توجه به اهمیت مرز سرو و اسندره امیدواریم با پایان ساختمان جدید گمركی در سرو شاهد توسعه مراوادت تجاری باشیم.
وی اضافه كرد: با توجه به اهمیت این مرز برای ایران موضوع را به مسئولان كشور تركیه انتقال داده ایم و امیدواریم راه این گمرك به زودی باز شود.
در این دیدار، فرماندار ارومیه با اهدای هدایایی از فعالیت سه و نیم ساله سركنسول تركیه در ارومیه قدردانی و مهمت بولوت نیز با اهدای هدایایی به فرماندار ارومیه از حمایت ها و تلاش های وی در جهت توسعه مناسبات با تركیه تجلیل كرد.
به گزارش ایرنا مرزهای مشترك ایران و تركیه با 550 كیلومتر طول در آذربایجان غربی قرار دارد كه 150 كیلومتر آن در شهرستان ارومیه واقع است.
8137/3072 **خبرنگار: سیده فاطمه سجادی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

سرخط اخبار استان‌ها