انتشار چهار هزار نشريه دانشجويي در دانشگاههاي كشور

سبزوار- ايرنا- مديركل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: حدود هشت هزار نشريه دانشجويي داراي مجوز بوده و هم اينك چهار هزار مورد آن در سطح دانشگاهها و موسسات آموزش عالي كشور منتشر مي‌شوند.

فضل الله ايرجي كجوري روز چهارشنبه در پنجاه و چهارمين نشست مديران فرهنگي و اجتماعي دانشگاههاي منطقه 9 كشور در سبزوار افزود: براي برخي نشريات دانشگاهي امكان فعاليت فراهم نيست زيرا دانشجويان صاحب امتياز آن دانش آموختته شده اند.
وي همچنين فعاليتهاي فرهنگي اجتماعي دانشگاههاي منطقه 9 كشور را بسيار درخشان توصيف و بيان كرد: فعاليتهاي مناسبي در حوزه فرهنگي اجتماعي دانشگاههاي اين منطقه انجام شده است.
مديركل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم به احداث مركز آفرينشهاي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه حكيم سبزوراي اشاره و بيان كرد: طرح ايجاد چنين مركزي با رويكرد اجتماعي فرهنگي خلاقيت دانشگاه حكيم سبزواري است.
وي ادامه داد: دانشگاه حكيم سبزواري در حوزه هاي اجتماعي نقش آفريني خوبي دارد و تلاش مي كنيم فعاليتهاي فرهنگي اين دانشگاه را در ساير دانشگاهها گسترش دهيم.
ايرجي به مشاركت فعال دانشجويان در جشنواره هاي مختلف نز اشاره و بيان كرد: در حوزه فعاليتهاي ديني در جشنواره سي ام قرآن و عترت با رشد چشمگير دانشجويان مواجه شديم و جشنواره رضوي نيز به لحاظ كمي و كيفي رشد داشت.
وي در ادامه پيرامون انتخابات سال آينده نيز گفت: حفظ آرامش جامعه دانشگاهي مهم است و دانشگاه بيش از موعد وارد بحث انتخابات نمي شود.
مديركل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: جهتگيري برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در چارچوب منويات مقام معظم رهبري است.
وي ادامه داد: آسيبهاي اجتماعي در محيط دانشگاهها هرچند نسبت به جامعه كم است اما براي رفع اين آسيبها با برخي از سازمانها و نهادها مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر و شهرداريها قرارداد همكاري منعقد شد.
ايرجي كجوري انجام طرحهاي نهضت رضوي، طريق رضوي، پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي، مسائل محيط زيستي و اردوهاي راهيان نور را از عوامل مقابله با كاهش آسيبهاي اجتماعي در دانشگاهها دانست.
رئيس دانشگاه حكيم سبزواري نيز در اين نشست گفت: اجراي برنامه هاي فرهنگي يكي از مهمترين نيازهاي جامعه دانشگاهي است و فعاليتهاي فرهنگي علاوه بر نشاط اجتماعي بايد بر اساس ارزشهاي اسلامي و انقلابي باشد.
دكتر جواد حدادنيا افزود: دانشگاهها قطب فعاليتهاي فرهنگي جامعه هستند و فعاليتهاي فرهنگي در دانشگاهها بر اساس علم و دانش است.
وي ادامه داد: سال آينده در آستانه انتخابات رياست جمهوري قرار داريم و بايد آرامش همراه با روشنگري و آگاهي به عنوان يك اصل در دانشگاهها مورد توجه قرار گيرد.
او يكي از دغدغه هاي مديران دانشگاهها را برگزاري كرسيهاي آزادانديشي در مجموعه دانشگاهي ذكر و بيان كرد: نهادهاي قضايي بايد نسبت به برگزاري كرسيهاي آزادانديشي در دانشگاهها همكاري كنند.
وي گفت: با بهره برداري از مركز آفرينشهاي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه حكيم سبزواري تحولي عظيمي در مقابله با آسيبهاي اجتماعي در جامعه دانشگاهي ايجاد مي شود.
دانشگاه حكيم سبزواري داراي 10 هزار دانشجو است كه 2 هزار و 300 دانشجو از اين تعداد در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا در حال تحصيل هستند.
سبزوار در فاصله 230 كيلومتري غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار: حميددلاوري هروي **انتشاردهنده: حسين كريم زاده
8145/7499/1858