گزارش تخلف های نفتی در دولت های نهم و دهم بررسی می شود

تهران- ایرنا- سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه 96 كل كشور از تشكیل كارگروهی برای بررسی اسناد صادرات نفت در طی سال های 87 تا 91 خبر داد و گفت: این تصمیم به دلیل ارائه یك سری گزارش و تخلفات احتمالی طی این سال ها بوده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد مهدی مفتح در نشست خبری روز چهارشنبه كه برای تشریح مصوبات كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 96 كل كشور برگزار شد، این مطلب را مطرح كرد.
وی ادامه داد: این كارگروه متشكل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و داریی و دیوان محاسبات است كه اسناد مربوطه به صادرات نفت طی سال های 87 تا 91 از جمله بنزین، نفت گاز و تهاتر آن ها و همچنین ما به التفاوت قیمت نسبت به قیمت فوب خلیج فارس را تهیه و گزارش آن را به كمیسیون برنامه و سپس پس از بررسی به صحن مجلس ارائه خواهد داد.
مفتح اضافه كرد: این تصمیم به دلیل ارائه یك سری گزارش و تخلفات احتمالی طی این سال ها بوده و بیشتر بحث كارشناسی است و بحث های حاشیه ای وجود ندارد.
وی درباره این كه آیا موضوع متهمان نفتی نیز در این زمینه بررسی خواهد شد، گفت: فكر می كنم بحث بررسی متهمان نفتی بعد از سال 91 باشد.
وی همچنین با تشریح دیگر مصوبات كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 96 كل كشور گفت: با تصویب كمیسیون تلفیق، بانك مسكن موظف شد سال آینده در چارچوب بانكداری الكترونیك 10 درصد درآمد حاصل از تراكنش های مالی را پس از كسر عوارض به حساب خزانه واریز كند.

**رفع محرومیت های اجتماعی از خریداران سربازی
مفتح همچنین با اشاره به مصوبه كمیسیون تلفیق درباره هزینه نقدی جریمه خرید خدمت سربازی مشمولان با بیش از هشت سال غیبت، گفت: در اولین سالی كه خرید سربازی مشمولان غایب مطرح شد (قانون بودجه 94) مجلس تصویب كرد كسانی كه از این فرصت استفاده می كنند از برخی حقوق اجتماعی مانند نمایندگی مجلس و نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا محروم می شوند اما این حكم در قانون بودجه سال های بعد تكرار نشد.
وی تصریح كرد: متاسفانه این اقدام باعث ایجاد تبعیض میان افرادی كه سربازی خود را در اولین سال خریداری كرده اند با دیگر افراد شد كه براین اساس كمیسیون تلفیق بودجه 96 مصوب كرد كه افرادی كه در اولین سال (سال 94) از فرصت خرید خدمت سربازی استفاده كرده اند، محرومیت از حقوق اجتماعی آنها رفع شود و با دیگران حقوق یكسانی داشته باشند.

**واریز 10 ریال از فروش هرمگابایت اینترنت به وزارت بهداشت
سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 96 كل كشور خاطر نشان كرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز موظف شد به ازای فروش هر مگابایت اینترنت مبلغ 10 ریال به حساب اختصاصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی واریز كند.
مفتح ادامه داد: همچنین مقرر شد كه در راستای حذف انشعابات غیرمجاز برق و برای افزایش امنیت و كاهش تلفات شبكه برق، شركت های برق به افرادی كه انشعابات غیرمجاز دارند، هزینه انشعاب موقت را اخذ كرده و آن را به خزانه داری كل كشور واریز كند و به آنها انشعاب موقت ایجاد كه این كار حقی برای ایجاد انشعاب دایم به وجود نمی آورد.

**اختصاص قیر رایگان برای آسفالت حیاط مدارس
وی درباره در اختیار قرار دادن قیر رایگان توسط وزارت نفت به دستگاه های مختلف نیز اظهار داشت: شركت ملی نفت موظف شد 4 میلیون تن قیر رایگان تا سقف 30 هزار میلیارد ریال به نسبت 13 درصد به وزارت جهاد برای مالچ پاشی، 54 درصد به وزارت راه برای ساخت راه های روستایی، 17 درصد به بنیاد مسكن برای بهسازی آسفالت روستاها، 13 درصد برای روكش آسفالت شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت و 3 درصد هم به وزرات آموزش و پرورش برای آسفالت حیاط های مدارس اختصاص یابد.
این نماینده مجلس گفت: مقرر شد مطالبات بانك های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات شركت های دولتی تابع وزارت نفت به مدت 2 سال با هزینه این شركت ها امهال شود.
سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه سال 96 كل كشور بر همین اساس اضافه كرد: یكی از بحث‌های مورد توجه مربوط به تبصره‌های مربوط به فاینانس‌ها و اوراق مشاركت مالی بود كه قبلاً به آنها اشاره كردم كه طی آن تصویب شد كه 50 میلیارد دلار دولت مجوز دارد كه از طریق فاینانس دولت از بانك‌های خارجی تأمین مالی كند و شورای اقتصاد هم باید تأسیسات مذكور را به طرح‌های بخش‌های دولتی دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی و زیست‌محیطی تخصیص دهد.
وی با اشاره به دیگر مصوبات كمیسیون تلفیق بودجه 96 تصریح كرد: طی مصوبه‌ای دیگر، به بانك‌های عامل در سال 96 اجازه داده شده از محل منابع در اختیار خود نسبت به اهدای تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترك و همچنین برای جمع‌آوری گازهای همراه برای افزایش ضریب بازیافت مخازن این تسهیلات را اهدا كند.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه افزود: بانك‌های عامل اجازه دارند كه در سال 96 از محل منابع در اختیار خود تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی،‌ تعاونی و شهرداری‌ها برای طرح‌های توسعه‌ای مختلف برای حوزه حمل‌ونقل درون و برون‌شهری ارائه كنند،

**وام به واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم تویسركان در مجلس گفت: همچنین طی مصوبه‌ای دیگر به بانك‌های عامل اجازه داده شد در سال 96 از منابع در اختیار خود مبلغ 800 میلیون دلار را به دانشگاه‌های مختلف وام دهند و براین اساس، 380 میلیون دلار از این مقدار برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی، 100 میلیون دلار دانشگاه فنی و حرفه‌ای، 50 میلیون دلار دانشگاه پیام نور، 30 میلیون دلار دانشگاه فرهنگیان، 30 میلیون دلار دانشگاه آزاد اسلامی و 70 میلیون دلار سازمان تحقیقات و آموزش ترویج كشاورزی و 80 میلیون دلار جهاد دانشگاهی و همچنین هنرستان‌های آموزش‌وپرورش بر اساس فهرست موردتفاهم این اعداد را بتوانند بانك‌ها تسهیلات ارائه دهند.
مفتح تصریح كرد: بحث اوراق مشاركت تا سقف 100 هزار میلیارد ریال كه وزارت بهداشت و علوم تحقیقات و سازمان انرژی اتمی و میراث فرهنگی اجازه داده شده بود موردبررسی قرار گرفت كه بر اساس آن مقرر شد برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی در مواردی كه بیان شد بتوانند ازجمله در حوزه گردشگری، جمع‌آوری و انتقال آب و فاضلاب طرح‌های نیروگاه‌های برق و این‌گونه موارد تأمین مالی كنند.
وی با اشاره به حضور رییس مجلس در جلسه امروز كمیسیون تلفیق گفت: آقای لاریجانی در این جلسه موضوع توجه كمیسیون به مصوبات را مورد تأكید قرار داد كه در آن مشكل قانون اساسی وجود نداشته باشد.
به گفته مفتح،‌ لاریجانی همچنین یادآور شد كه آنچه را كه مجلس در برنامه ششم تصویب كرده هرچند شورا تأیید نكرده اما به‌عنوان پایه كار و مصوبات كمیسیون تلفیق بودجه قرار بگیرد و همچنین عنوان كرد كه بر اساس تعداد زیاد مصوبات،‌ تعداد زیادی از اشكالات را شورای نگهبان نخواهد گرفت و این شورا بر اساس بررسی‌هایی كه داشته تعداد محدودی ایراد دارد كه باید برطرف شود.
سخنگوی كمیسیون تلفیق با اشاره به دیگر سخنان رییس مجلس در كمیسیون تلفیق افزود: بحث بسیار مهمی كه لاریجانی به آن اشاره كرد و كمیسیون خیلی به آن توجه دارد، توجه به طبقات با درآمد پایین است. به‌گونه‌ای كه مصوبات ما به‌نحوی صورت گیرد كه فشار زندگی بر طبقات با درآمد پایین و ضعیف، كمتر شود. همچنین بحث ملاحظات مسائل حوزه فرهنگ به‌ویژه فرهنگ دینی و مربوط به حوزه دفاعی از سوی رئیس مجلس در كمیسیون مورد تأكید قرار گرفت.
مفتح ادامه داد: در رابطه با توجه به اقشار ضعیف نیز رئیس مجلس اشاره كرد كه البته كمیسیون در این مدت به این مطلب توجه داشته است به‌ویژه در راستای مصوبه‌ای كه در برنامه ششم داشتیم. بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موردتوجه قرار گرفت كه بر اساس آن در حال بررسی هستیم كه كلیه بازنشستگان كشوری و لشكری كه حقوق‌شان كمتر از 2 میلیون تومان است را در سال اول مورد توجه قرار دهیم.
وی یادآور شد: اگر شورای نگهبان حكم برنامه را تأیید و تبدیل به قانون شود،‌ این موضوع برای 5 سال است، یعنی در طول 5 سال حقوق بازنشستگان و شاغلین باید همسان‌سازی شود.
سخنگوی كمیسیون تلفیق تصریح كرد: در حوزه قانون هدفمندی یارانه‌ها بر اساس آنچه كه در برنامه ششم تصویب كردیم، برای اقشار آسیب‌پذیر تحت پوشش كمیته امداد و سازمان بهزیستی، افزایش مستمری در نظر گرفته شد كه در حال بررسی هستیم تا بتوانیم این افراد را از درآمد بیشتری برخوردار كنیم.
سیام ** 9103** 9314**1429
خبرنگار: حمید شهریاری*دریافت:داود توسلی**انتشار:محسن طاهرزاده