واكنش تند وزارت خارجه تركيه به توسعه طلبي رژيم صهيونيستي

آنكارا - ايرنا - وزارت خارجه تركيه سه شنبه شب با صدور اطلاعيه اي مصوبه تازه رژيم صهيونيستي در موافقت با ساخت 2500 واحد مسكوني در كرانه باختري در سرزمين هاي اشغالي را به شدت محكوم كرد.

به گزارش ايرنا، نخست وزير رژيم صهيونيستي در ادامه اقدامات توسعه طلبانه اين رژيم، با ساخت 2500 واحد مسكوني در كرانه باختري موافقت كرده است.
در اطلاعيه وزارت خارجه تركيه كه در تارنماي رسمي اين وزارت در اينترنت منتشر شد، آمده است: حقوق نشناسي اسراييل در رد حقوق بين المللي و حقوق بشر، راه حل مبتني بر پذيرش دو دولت مستقل را تخريب مي كند. تركيه خواهان انصراف از اين اصرارهاي ناحق مي باشد.
رسانه هاي تركيه روز سه شنبه گزارش دادند، بنيامين نتانياهو نخست وزير اين كشور در نشست هيات وزرا اعلام كرد: موانع سياست هاي ساخت شهرك هاي يهودي نشين در شرق قدس و كرانه باختري از ميان برداشته شد. او بي محابا تاكيد كرده است كه شهرك سازي اين رژيم تا ابد خواهد خواهد يافت.
تشديد اقدامات رژيم صهيونيستي در توسعه شهرك سازي، همزمان با حمايت هاي دولت جديد آمريكا از اين رژيم و بحث انتقال سفارت آمريكا به قدس شرقي، با واكنش هاي گسترده در افكار عمومي تركيه روبرو شده است.
گفتني است 400 هزار نفر در شهرك يهودي نشين كرانه باختري رود اردن و 200 هزار نفر نيز در شرق قدس ساكن هستند. اين در حالي است كه شهرك سازي هاي رژيم صهيونيستي برخلاف قوانين بين الملل اعلام شده است.
در اين ميان رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه پيش از حركت به سفر دوره اي خود به آفريقا در پاسخ به سئوال خبرنگاران در اين رابطه، گفت: شنيده هايي در خصوص نيات برخي كشورها در تغيير مرزهاي بين المللي در خاورميانه است كه بسيار ناخوشايند است و تركيه در خصوص حفظ حرمت مرزها در منطقه هشدار مي دهد. چنين تغييراتي به هيچ وجه پذيرفتني نيست.
خاورم/2011**3404** انتشاردهنده: محسن اسماعيلي