۵ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۰۷
کد خبر: 82399669
۰ نفر
آوارگي 3 معلم عسلويه درخيابان

بوشهر- ايرنا - پايگاه خبري تحليلي خليج فارس مطلبي از وضعيت مشكلات آموزش و پروش در پايتخت انرژي كشور با عنوان ' آوارگي 3 معلم عسلويه در خيابان را منتشر كرده است.

در ادامه اين مطلب آمده است:هرچند عنوان پرطمطراف پايتخت انرژي را همراه خود يدك مي كشد، اما زندگي در اين نقطه ثروت آفرين، ميان درون فنس شركت هاي نفتي و بيرون آن كه بوميان هستند، بسيار متفاوت است، از كمبود سرانه هاي خدماتي و امكانات زندگي اوليه بگيريد تا سرعت توسعه اين سوي فنس و حركت لاك پشتي آن سوي فنس.
آلودگي هواي عسلويه و نبود برنامه اي اجرايي براي كاهش مشعل هايي كه بيهوده مي سوزند، گراني سرسام آور مسكن در كنار عقب ماندگي هاي توسعه اين منطقه همگي دست به دست هم داده تا عملا عسلويه نقطه اي جذاب براي كار نباشد و جدا از شاغلان رسمي نفت كه درآمد مطلوبي دارند، مابقي شغل ها از روي اجبار و شرايط طرحي روانه آنجا شوند و براي پايان دوره چوب خط پر كنند!
يكي از كمبودهاي اين شهرستان، معلمان مدارس است كه باعث شده تا عمده دبيران عسلويه غيربومي باشند كه از روي اجبار سال هاي نخست اشتغال شان را در اين منطقه بگذرانند، طوري كه براساس آخرين آمار آموزش و پرورش استان، هرساله 70 درصد آنها درخواست انتقال دارند.
همين موضوع نيز باعث شده تا عسلويه از نظر شاخص هاي رشد تحصيلي در رتبه هاي آخر استان دست و پا بزند، چه در ميزان قبولي و نمرات امتحان پايان سال و چه در كنكور سراسري.
يكي از راهكارهاي برون رفت از اين شرايط، اقداماتي براي ماندگاري معلمان عسلويه از طريق تعيين سهميه در دانشگاه فرهنگيان بوده كه البته جذب نفرات موردنياز به دليل كسب نكردن حدنصاب نمرات، چندان مطلوب نبوده و همچنان اولويت نخست تعيين محل خدمت فارغ التحصيلان دانشگاه فرهنگيان و دبيران تازه وارد، عسلويه مي باشد.
در اين بين، مديركل آموزش و پرورش استان بوشهر پيش از آغاز سال تحصيلي جديد خبر داد: براي افزايش انگيزه معلمان جهت تدريس بي دغدغه در عسلويه، براي اسكان مطلوب آنها و همچنين تامين يك وعده غذاي گرم با همكاري منطقه ويژه پارس تلاش مي كنيم.
آوارگي 3 معلم عسلويه در خيابان
اما خبر سرگرداني سه معلم عسلويه در خيابان، مثل پتكي بر سر اين وعده هاست، معلماني كه طبق پيگيري هاي «خليج فارس» دو روز گذشته در مقابل مدرسه شهيد آيت روستاي اخند كه محل اشتغال شان مي باشد، چادري برپا كرده و در آن سكونت دارند.
براساس اين گزارش، يكي از اين معلمان كه اهل شهرستان جم هستند، به خبرنگار ما مي گويد: سال اول فارغ التحصيلي ما با شروع طرح در عسلويه مي باشد، اما محل اسكان در روستاي اخند براي 12 معلم غيربومي شامل واحدي دو خوابه است كه محل استراحت ما در هال آن مي باشد و ظرفيت لازم را نداشت.
وي ادامه داد: از اين رو ناگزير شديم در يكي از كلاس هاي دبستان روستا شب بخوابيم تا اينكه مدير مدرسه عذر ما را خواست و بعد هم به خيابان آمديم.
وي درباره اين سوال كه آيا برپايي چادر در خيابان با شان معلمي در تضاد نيست؟ گفت: چاره اي نداشتيم، چون با يك ميليون تومان حقوق كه 100 هزارتومان آن بابت صندوق ذخيره فرهنگيان كسر مي شود، قادر به اجاره منزل نبوده و در محل پيشنهادي آموزش و پرورش در اين روستا گنجايش لازم نداشته است. از اين رو براي اينكه ناچار به اسكان در خيابان شديم. ما مشكلي با آموزش و پرورش نداريم، بلكه فقط براي اينكه شب را بدون استرس بخوابيم تا صبح قادر به فعاليت در مدرسه باشيم، اين شيوه اسكان را انتخاب كرديم.
اعتباري براي اجازه منزل معلمان نداريم
رييس آموزش و پرورش عسلويه با بيان اينكه در جريان مشكل اين سه معلم قرار گرفته، مي گويد: محل تعيين شده براي استقرار و اسكان معلمان غيربومي روستاي اخند شايد از نظر ظرفيت دچار مشكلاتي است، ولي جهت رفاه معلمان 180 ميليون تومان براي تجهيز آن نظير خريد تختخواب هزينه شده و بهتر از حضور اين معلمان در خيابان است.
حسين احمدي در گفتگو با «خليج فارس» با بيان اينكه آموزش و پرورش در هيچ نقطه كشور تعهدي براي تامين محل اسكان معلمان ندارد، افزود: ولي به دليل شرايط خاص عسلويه، با پيگيري اعتباراتي از منطقه ويژه يا محل هاي ديگر منازلي براي معلمان آقا يا خانم تامين شده كه هرچند شرايط ايده آل مدنظر معلمان را تامين نمي كند، ولي بهتر از اين است كه شب را در خيابان خوابيد.
احمدي درباره اينكه گفته مي شود اين معلمان پس از منع خوابيدن شبانه در مدرسه روستا، بابت اين مدت مبلغي از حقوق شان كسر گرديده و تهديد به ارسال پرونده به بخش تخلفات اداري شده اند، گفت: اين مدرسه سرايه دار داشته و مدير مدرسه تشخيص داده ماندن معلمان در يكي از كلاس ها صحيح نيست، ضمن اينكه درباره ساير موارد بنده اطلاعي از صحت و سقم آنها ندارم و بايد توسط بازرسي و حراست به شما پاسخ داده شود.
مشكلات را درك مي كنيم، ولي در انتظار تحقق وعده ها هستيم
در ادامه به سراغ مديركل آموزش و پرورش استان رفتيم كه وي هم با اشاره به اينكه در جريان مشكل اين سه معلم و سكونت شان در خيابان قرار گرفته، اظهار داشت: از آنها درخواست داريم در محل پيشنهادي كه ساير معلمان روستاي اخند زندگي مي كنند سكونت داشته باشند تا پروژه معلم سراي خواهران و برادران عسلويه كه قول تكميل آن تا پايان سال داده شده، به بهره برداري برسد. به گفته وي، اين پروژه از مصوبات سفر رهبر انقلاب به جنوب استان است.
ناصر كرمي دباره اين موضوع كه ظاهرا دليل حضور معلمان در مدرسه و خيابان بخاطر نبود ظرفيت همين واحد دوخوابه براي اسكان 12 فرهنگي در آنجا بوده، اظهار داشت: ما هم مشكلات معلمان را درك مي كنيم، ولي آموزش و پرورش با وجود نداشتن اعتبار مستقلي براي اجاره منزل، براي معلمان زن عسلويه منازلي با تمهيدات مناسب اجاره كرده و براي آقايان هم در شهر عسلويه يك مدرسه با امكاناتي كه در توان مان بوده تجهيز شد، در چاه مبارك نيز محلي با كمك منطقه ويژه جهت اسكان معلمان تامين شد. برهمين اساس ابتداي سال از اين سه معلم خواسته شده به مدرسه محل سكونت همكاران شان در عسلويه بروند كه 4 كيلومتر با روستاي اخند فاصله دارد و اگر گشايشي ايجاد شد و از منطقه ويژه پارس كمكي رسيد، هزينه اياب و ذهاب آنها نيز پرداخت خواهد شد، ولي تمايلي به اين كار نشان ندادند.
وي ادامه داد: شايد جواني اين معلمان باعث كم طاقتي آنها و پس زدن محل پيشنهادي در روستاي اخند يا حضور در اقامتگاه معلمان عسلويه شده، در حالي كه بايد به ياد آورد سالهاي نه چندان دور معلماني بدون آب، برق و مشكلات زياد در عسلويه تدريس مي كردند و امروز تا حدودي شرايط بهتر شده است.
در انتظار تحقق وعده منطقه ويژه پارس هستيم
مديركل آموزش و پرورش با بيان اينكه بيشترين مشكل ما در خصوص اسكان معلمان عسلويه مربوط به روستاي اخند است، گفت: به معلمان ناراضي از وضعيت اسكان در اوايل سال قول داديم اگر كمك منطقه ويژه پارس در خصوص اعتبارات روستا مركزي افزايش يافت، بخشي از آن را براي تامين محل مناسب تر و كمك هزينه هايي به معلمان روستا صرف كنيم، ولي منطقه ويژه هم نتوانسته آنطور كه ما انتظار داشتيم تامين اعتبار نمايد و اين موضوع ناشي از مشكلات اقتصادي حاكم بر كل ادارات است.
حرف آخر كرمي اين است: پروژه معلم سراهاي عسلويه كه قرار بوده دهه فجر تكميل شود، احتمالا به پايان امسال موكول مي شود و تا آن زمان از معلمان معترض درخواست داريم بجاي برپايي چادر در خيابان، به محل اسكان قبلي در روستا برگردند، هرچند مي دانيم اتاق هاي آن شلوغ است و ظرفيت مطلوب ندارد، ولي تا آن زمان با ما همراهي شود.
كرمي همچنين درباره عملي نشدن وعده يك وعده غذاي گرم رايگان براي معلمان شاغل در عسلويه هم اظهار داشت: اين موضوع از پيگيري هاي جدي ما از منطقه ويژه پارس است و ديروز هم از معاونان خواستم پيگير تحقق اين مهم باشند.
7212/6045** خبرنگار: عبدالصمد شهرياري ** انتشار دهنده:اكبر اقبال مجرد

سرخط اخبار استان‌ها