هزینه ای كمرشكن تر از هزینه اعتیاد در كشور وجود ندارد/مردم كمك كنند

تهران - ایرنا - معاون كاهش تقاضا و مشاركت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هزینه ای كمرشكن تر از هزینه های اعتیاد در كشور وجود ندارد چراكه اعتیاد غیر از همراه داشتن درد درمان و بیماری ، عوارض و پیامدهای زیادی برای خانواده و جامعه دارد.

پرویز افشار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هزینه های عوارض بجا مانده از اعتیاد در خانواده و اجتماع، بیشتر از هزینه هرگونه پیوند قلب و كلیه است بنابراین لازم است توجه مردم و خیران جامعه را به سمت موضوع اعتیاد جلب كنیم تا در این زمینه كمك های بیشتری داشته باشند.
وی خاطرنشان كرد: مردم در دل محلات و بافت های حاشیه ای و شهرها باید خودشان به مساله اعتیاد كمك كنند چراكه دولت و حاكمیت اگر همه ساز و كارش را به كار ببرد فقط می تواند یك منطقه ای كه بطورمثال در معرض افكار عمومی قرار گرفته، سامان دهد و از وجود افراد دارای اعتیاد پاك كند اما واقعیت این است كه به همه معتادان دسترسی ندارد كه بخواهد همه آنان را شناسایی كند.
معاون كاهش تقاضا و مشاركت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه كرد: مردم محلات بیشتر از همه به افراد دارای اعتیاد دسترسی دارند و از سوی دیگر دولت امكانات كافی برای شناسایی و ساماندهی همه معتادان را ندارد.
افشار در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در خصوص راه های پیشگیری از بروز مسائلی مانند گورخوابی افزود: بحث بی سامانی ، بی خانمانی، حضور متكدیان یا معتادان متجاهر و سایر گروه هایی كه سرپناهی ندارند بحث تازه ای نیست و اینطور هم نیست كه یك جای دنیا ادعا كند و بگوید ما این مسائل را نداریم ؛ این بخشی از حقیقت جامعه مدرن و شهرنشینی است كه كنارش بافت های حاشیه ای شكل می گیرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از شهرهای بزرگ كشور، بافت های حاشیه ای دارند كه از این دست مسائل (بی سرپناهی معتادان) نیز در آنها وجود دارد؛ آیا نگاه ما باید این باشد كه پدیده ای مانند اطراق معتادان و بی سرپناهان در پاتوق ها و برخی خرابه ها و گوشه پارك ها و زیر پل ها -كه یك مورد آن گورخوابی در اصیل آباد شهریار بود- اصلا نباید وجود داشته باشد یا اینكه باید بصورت ریشه ای و اصولی آن را سامان دهیم و با آنها برخورد منطقی داشته باشیم.
افشار گفت: با توجه به پیشینه خوب مردم ایران در امر خیر بودن ، می توانیم از این فرصت برای سامان مساله اعتیاد استفاده كنیم؛ همانگونه كه گروه های مختلفی از خیرین سلامت تا خیرین مسجد ساز داریم به نظر می رسد خیران باید در امر اعتیاد نیز بیش از پیش ورود پیدا كنند.
وی تاكید كرد: مردم باید پای كار بیایند و بدانند كه سایر آسیب دیدگان اجتماعی نیز مانند بیماری هایی مانند بیماری كلیوی یا كبدی، یك بیماری هستند و نیاز به حمایت و توجه جدی دارند. چرا مردم ما نگاه شان به یك بیمار معتاد مانند نگاه به یك بیمار مغزی و كبدی نیست؛ مردم به این علت بیمار كبدی حمایت می كنند چون هزینه یك پیوند كبد بالا و كمرشكن است اما باید به مردم تفهیم كنیم و نگاه آنان را تغییر دهیم كه هزینه ای كمرشكن تر از هزینه اعتیاد با توجه به عوارض اجتماعی آن، نیست.
معاون كاهش تقاضا و مشاركت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان كرد: در خصوص آسیب های اجتماعی، اولویت بسیار مختلفی در این كشور هست؛یكی از این اولویت ها، رسیدگی به فقرا، متكدیان و آسیب دیدگان اجتماعی آخر خطی ها است اما نمی شود همه اولویت ها را كنار گذاشت و فقط بطورمثال به این اقشار پرداخت ؛ بنابراین لازم است كه مردم برای ساماندهی این آسیب ها، كنار دولت و حاكمیت قرار گیرند.
افشار یادآور شد: نهادهای حمایتی تاكنون واقعا نهایت تلاش خود را در امر آسیب دیدگان اجتماعی انجام داده اند و سازمان های امدادی به میان میدان آمده اند . ستاد مبارزه با مواد مخدر ، كمیته امداد و سازمان بهزیستی، وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعی و شهرداری ، هركدام راجع به بخشی از این آسیب ها مسئولیت دارند؛ بطورمثال شهرداری مسئول ساماندهی و ایجاد سرپناه برای متكدیان و كودكان كار خیابانی است و بهزیستی نیز مسئول ساماندهی بیماران روانی مزمن است كه معمولا ممكن است كف خیابان باشند.
وی اضافه كرد: هر كدام از اینها مسئولیت هایی را برعهده گرفته اند اما اگر می خواهیم نگاه جامعی به مساله اعتیاد داشته باشیم كه عوارض را حداقلی ببینیم باید مردم را كنار خودمان داشته باشیم.
گفتنی است براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در حال حاضر آمار جمعیت معتادان كشور یك میلیون و 325 هزار نفر است.
اجتمام**9185**9136**1569**مصاحبه كننده : سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی