افزایش 62 درصدی صادرات ایران به اندونزی پس از اجرای برجام

كوالالامپور- ایرنا - رایزن بازرگانی ایران در اندونزی روز سه شنبه از افزایش 62 درصدی صادرات ایران به این كشور جنوب شرق آسیا خبر داد كه پس از اجرای برجام تلاش های زیادی برای توسعه مناسبات اقتصادی بین دو كشور صورت گرفته است.

'انور كمری' رایزن بازرگانی ایران در اندونزی در گفت وگو با ایرنا، اعلام كرد صادرات كشورمان به به اندونزی در 9 ماهه ابتدای سال جاری خورشیدی با 62 درصد رشد روبرو شد.
وی با استناد به آمارهای گمرك جمهوری اسلامی ایران، گفت: صادرات كشورمان به اندونزی در 9 ماهه ابتدای سال جاری خورشیدی به 100 میلیون دلار رسید كه نسبت به رقم 61.5 میلیون دلار دوره مشابه سال قبل، 62 درصد افزایش داشته است.
براساس این آمارها بوتان و پروپان از جمله اقلامی بوده اند كه نقش مهمی در افزایش صادرات كشورمان به اندونزی داشته اند.
همچنین كگل گوگرد، محصولات نیمه تمام از آهن و فولاد، سرب تصفیه شده كار نشده، سنگ گچ، سایر موم های پارافین و وازلین گرید دارویی از دیگر اقلام صادراتی ایرانی هستند كه نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش صادرات به اندونزی داشته اند.
وی گفت: در مقابل كالاهایی مانند قیر و خرما كه از اقلام دائمی سبد صادرات كشورمان به اندونزی هستند در این مقطع با كاهش صادرات روبرو بودند.
رایزن بازرگانی ایران گفت كه صادرات قیر در 9 ماهه سال جاری 82 هزار تن معادل 19.6 میلیون دلار بوده كه در مقایسه با 101 هزار تن (42 میلیون دلار) دوره مشابه سال قبل از نظر وزنی 19 درصد و از نظر ارزشی 53 درصد كاهش نشان می دهد.
وی گفت: اگر چه یكی از دلایل كاهش ارزش صادرات قیر كاهش قیمت جهانی این محصول است، اما ركود حاكم بر پروژه های زیربنایی اندونزی و به دنبال آن كاهش واردت قیر از دیگر دلایل مهم كاهش صادرات این محصول به بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیا بوده است.
وی گفت در سال 2015 واردات قیر اندونزی 467 میلیون دلار بوده كه در سال 2016 به 262 میلیون دلار رسیده و از نظر ارزشی حدود 44 درصد كاهش نشان می دهد.
كمری همچنین از دلایل مهم كاهش صادرات خرما از ایران به اندونزی را در این دوره قانون وزارت كشاورزی اندونزی مبنی بر لزوم معرفی آزمایشگاه های مورد تایید كشورهای صادركننده محصولات كشاورزی به این كشور و طولانی شدن فرایند معرفی این آزمایشگاه ها توسط نهادهای متولی در كشورمان دانست.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی