آئینی برای پنجاه و پنجمین زادروز قایقران ملوانان

انزلی - ایرنا - جمعی از هواداران و پیشكسوتان تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در پنجاه و پنجمین زادروز سیروس قایقران اسطوره فقید فوتبال ایران و كاپیتان محبوب تیم ملی، یاد و خاطره اش را گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، موسس باشگاه ملوان بندرانزلی شامگاه شنبه در این مراسم با اظهار تشكر از بانیان آن و نیز دوستداران كاپیتان اظهار كرد: سیروس قایقران از استثنائات فوتبال ایران بود و فوتبال ایران به این زودی ها ، بازیكنی مانند سیروس را به خود نخواهد دید.
بهمن صالح نیا افزود: دلیل محبوبیت سیروس قایقران ، اخلاق و روحیه گذشت و جوانمردی بود كه بعد از گذشت سال ها ، همچنان زبانزد خاص و عام است.
وی تصریح كرد: باید سیروس قایقران را بكن بائر ملوانان دانست چون علاوه بر اخلاق مداری، به لحاظ تكنیكی و فنی در دوران آن زمان فوتبال، بی نظیر بود.
سرمربی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی نیز در این مراسم سیروس قایقران را فوتبالیستی دارای منش پهلوانی دانست و گفت: قایقران دوستی قابل اعتماد و به معنای واقعی انسانی نجیب و شریف بود.
محمد مایلی كهن افزود: امروز جای خالی سیروس قایقران به وضوح احساس می شود و امیدوارم تا زمانی كه زنده هستیم، قدر یكدیگر را دانسته و به امثال سیروس بها دهیم .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، قایقران متولد 1340در بندرانزلی بود كه در سال 1356 و در سن 16 سالگی به عنوان یكی از مهره های اصلی در تیم های نوجوانان و جوانان ملوان استعداد خود را به نمایش گذاشت و با مهارت های منحصر بفردش، ملوان را به رتبه قهرمانی باشگاه های گیلان رساند.
وی در سال 1363 به تیم ملی دعوت شد و در سال 67 تنها فوتبالیست شهرستانی بود كه بازوبند كاپیتانی تیم ملی ایران در بازی مقابل قطر به بازوی او بسته شد.
تیم ملی ایران با كاپیتانی سیروس قایقران در سال 67 به مقام سوم در جام ملت های آسیا دست یافت و در سال 69 پس از 20 سال، تیم ملی فوتبال ایران با گل به یاد ماندنی سیروس قایقران در بازی های آسیایی پكن، قهرمان آسیا شد.
كاپیتانی 21 بازی از 43 بازی رسمی در تیم ملی، قهرمانی جام حذفی كشور، مقام سومی در جام ملت های آسیا 1988 ، قهرمان گروه مقدماتی آسیا با ملوان بندرانزلی و قهرمانی در بازی های آسیایی پكن به همراه تیم ملی در كارنامه كاپیتان اسبق تیم ملی وجود دارد.
سیروس در سال 1372 به عنوان بازیكن و سپس در سمت مربی به تیم كشاورز تهران و بعد از آن تیم دسته دومی مسعود هرمزگان پیوست و در اوایل سال 1377 در راه بازگشت از تعطیلات نوروزی در حالیكه به همراه فرزند، همسر و برادر همسرش با اتومبیل خود عازم تهران بود، حوالی امامزاده هاشم رشت در اثر تصادف با كامیون ،خود و فرزندش (راستین) جان به جان آفرین تسلیم كردند.
شهرستان انزلی در 40 كیلومتری شمال غرب مركز استان گیلان واقع است.
خبرنگار: رضا اكبری ** انتشاردهنده: امیرحسین كبیری
7471/2007