برخي از عوامل تاثيرگذار ناباروري در كشور كمتر مورد توجه قرار گرفته ‌است

اردبيل - ايرنا - متخصص زنان و زايمان مركز درمان ناباروري قفقاز جهاد دانشگاهي گفت: در بروز مشكل ناباروري در زوجين عوامل متعددي مي‌تواند دخيل باشد در حالي ‌كه برخي از عوامل مهم و تاثيرگذار كمتر شناخته شده‌ و مورد توجه قرار گرفته‌ است.

الهام فيروزي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اين كه شاخص هايي همچون سن ، ژنتيك ، سبك و محيط زندگي از عوامل بروز مشكل ناباروري در مردان و زنان است افزود: حفظ سبك زندگي سالم در كنار ورزش و مصرف مواد مغذي براي باروري حائز اهميت است.
وي علل بيشتر مشكل ناباروري زنان را تنبلي تخمدان ناشي از چاقي و سندرم تخمدان پلي‌كيستي دانست و گفت: به اين افراد توصيه مي‌ شود با ورزش و رژيم مناسب نسبت به كاهش وزن و مشكل خود اقدام كنند.
فيروزي همچنين با اشاره به اينكه ميزان موفقيت روش ‌هاي درمان ناباروري به كيفيت تخمك ، اسپرم و همچنين سن زوجين بستگي دارد اظهار كرد: روش ‌هاي مختلف كمك باروري از بسيار ساده تا بسيار پيچيده مي ‌تواند باشد به همين خاطر بايد براي هر زوج روش مناسب پيشنهاد كرد.
وي اضافه كرد: با وجود اينكه تمام مراكز درمان ناباروري اميدوارند همه‌ زوج‌ هايي كه لقاح خارج رحمي (IVF) انجام مي‌ دهند با موفقيت و سلامتي صاحب فرزند شوند اما ميزان موفقيت اين روش در پيشرفته ‌ترين مراكز معتبر جهاني حدود 36 درصد است كه اين ميزان در مركز درمان ناباروري قفقاز جهاد دانشگاهي هم صدق مي‌ كند.
متخصص زنان و زايمان مركز درمان ناباروري قفقاز جهاد دانشگاهي با رد برخي شايعات در مورد بيماري كودكان متولد شده با روش IVF اظهار كرد: نوزادان متولد شده به روش لقاح خارج از رحمي از لحاظ جسمي كاملا سالم هستند چرا كه در اين روش جنين ‌هايي به داخل رحم مادر منتقل مي‌ شوند كه از سلامت و كيفيت رشد مناسبي در شرايط آزمايشگاهي برخوردار ‌باشند.
فيروزي به زوج ‌هاي نابارور توصيه كرد براي رفع مشكل خود در اسرع وقت به مراكز درمان ناباروري مراجعه كنند و تحت درمان قرار گيرند تا با درمان موفقيت ‌آميز خود شادي و نشاط دوچنداني به نهاد مقدس خانواده‌ ببخشند.
مركز درمان ناباروري قفقاز جهاد دانشگاهي در اردبيل از جديدترين تجهيزات و نيروي انساني مجرب برخوردار است و در اين مركز انجام تمام روش‌ هاي درمان ناباروري از جمله IVF،IUI و ICSI قابل انجام است.
خبرنگار: گيتي طالبي ** انتشار دهنده: عارف شيرزاد
6018/ 1257

سرخط اخبار استان‌ها