كفش ملی دوباره بازمی گردد/ساخت 20 كارخانه تولید كاغذ از سنگ آهك

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت سرمایه گذاری آتیه صبا از احیای برند كفش ملی خبر داد و گفت: تولید شركت كفش ملی با 11 هزار كارمند و بیش از 2 هزار شعبه متوقف شده بود كه با استفاده از طراحی متخصصان ایتالیایی و كارشناسان كشور بزودی فعالیت تولیدی آن آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «احمدرضا نیك كار» روز شنبه در نشست خبری افزود: این شركت با سرمایه 20 هزار میلیارد ریال در سال های اخیر سوددهی نداشت اما پیش بینی می شود با احیای برند كفش ملی، برای 10 هزار نفر اشتغال آفرینی شود.
شركت سرمایه گذاری آتیه صبا از مجموعه شركت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی كشوری است.
وی با تشریح عملكرد صندوق بازنشستگی كشوری نیز گفت: در سال های گذشته حدود 2 هزار میلیارد ریال از ثروت و اندوخته بازنشستگان، بدون ضابطه از این صندوق خارج شده بود كه نسبت به بازگشت یك هزار و 500 میلیارد ریال اقدام شد.
وی افزود: 12 طرح بزرگ ملی در دولت یازدهم طراحی شده كه 80 درصد آنها عملیاتی شده است.

** آماده سازی شركت ها برای ورود به بورس
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری آتیه صبا گفت: برخی شركت های زیرمجموعه در حال آماده سازی به بورس هستند.
وی افزود: به نظر می رسد، برخی شركتها شهریورماه سال آینده آماده ورود به بورس شوند كه از جمله آنها به شركت كاغذسازی می توان اشاره كرد.

** ساخت 20 كارخانه تولید كاغذ از سنگ آهك
نیك كارگفت: برای بی نیازی كشور از واردات كاغذ، 20 كارخانه تولید كاغذ از سنگ آهك ساخته می شود.
وی با بیان اینكه سالانه 2 میلیارد دلار كاغذ از خارج وارد كشور می شود، افزود: قرار است نخستین كارخانه در دهه فجر امسال در همدان كلنگ زنی شود كه در نهایت به 20 كارخانه افزایش می یابد.
وی ادامه داد: با راه اندازی این كارخانه ها، كشور از واردات كاغذ بی نیاز می شود.

** تجهیز شركت آسمان به 24 فروند هواپیما
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری آتیه صبا در ادامه یادآورشد كه شمار هواپیماهای شركت آسمان از هشت به 24 فروند افرایش یافته است.
وی افزود: شركت هواپیمایی آسمان 10 هزار میلیارد ریال بدهی داشت كه پرداخت شده است.
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری آتیه صبا از برنامه ریزی برای افزایش شمار هواپیماهای آسمان به 40 فروند اشاره كرد و افزود: این شركت هواپیمایی به پنج بانك بدهی داشت كه بدهی های مربوط به آن از طریق تهاتر و سایر شیوه ها پرداخت شده است.
وی به تعداد بالای شاغلان در این شركت هواپیمایی اشاره كرد و گفت: برای هشت فروند هواپیما، تعداد سه هزار و 500 شاغل وجود داشت، در حالی كه بر اساس استاندارد به ازای هر فروند هواپیما باید 40 نفر شاغل وجود داشته باشد.
نیك كار همچنین به فعالیت بخش های هتلداری و گردشگری اشاره كرد و ادامه داد: 64 هتل به ارزش 300 میلیارد ریال در زیرمجموعه ما فعالیت دارد كه به علت سوءمدیریت نه تنها سود دهی نداشتند، بلكه پارسال 20 میلیارد ریال نیز زیان دادند.
وی از همكاری با دانشگاه لوزان سوئیس در بخش هلتداری خبر داد و اضافه كرد: در نظر داریم ایران را به قطب آموزشی گردشگری دانشگاه لوزان در منطقه تبدیل كنیم.
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری آتیه صبا با بیان این كه هر گردشگر معادل 100 بشكه نفت برای كشور ارزآوری دارد، گفت: تعداد گردشگرها در دنیا در سال 2016 یك میلیارد و 200 میلیون نفر بود كه سهم ایران، تنها 2 میلیون نفر بوده است.
نیك كار به ساخت كارخانه كاغذسازی قائم شهر به عنوان طرح دیگر این هلدینگ اشاره كرد و افزود: قرار است این كارخانه در اسفند ماه راه اندازی شود.
وی از احیای شركت حمل و نقل «گلف اجنسی»، اجرای بخشی از كریدور شمال به جنوب كه مسیر تهران به شیراز را تا 2.5 ساعت كاهش می دهد و نیز راه اندازی كارخانه ساخت سرامیك به عنوان طرح های دیگر در دست اجرا نام برد و بیان داشت: سرامیك های ساخت ایران به كره، آلمان و عمان صادر می شود.
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری آتیه صبا به تاثیر مثبت اجرای برجام و رفع تحریم اشاره كرد و گفت: در زمانی كه تحریم بودیم، به ناچار برخی تجهیزات را تا چند برابر قیمت، خریداری می كردیم، اما اكنون شرایط بهبود یافته است.
نیك كار با بیان این كه رفع تحریم ها، كار ساده ای نبود، اما توسط دولت یازدهم به نتیجه رسید، افزود: همچنین در ماه های اخیر، در بخش های مختلف، قراردادهایی را با شركت های بین المللی امضا كرده ایم.
اقتصام**2022** 1070** 2023** خبرنگار: میثم طاهری ** انتشاردهنده: لطیف نكوئی
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco