برقراری مستمری خانواده های بازمانده حادثه پلاسكو از این ماه/ ارائه تسهیلات برای جذب كارگران بیكار شده

تهران - ایرنا- مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: مستمری خانواده های بازمانده حادثه پلاسكو تهران كه تحت پوشش این سازمان هستند از این ماه در شعبه 2 تامین اجتماعی تهران، برقرار می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سیدتقی نوربخش روز شنبه در نشستی خبری در رابطه با اقدامات تامین اجتماعی برای خدماتی كه قرار است به حادثه دیدگان پلاسكو ارائه شود، این مطلب را عنوان كرد.
نور بخش در ادامه افزود:خانواده های بازماندگان حادثه پلاسكو از امروز، شنبه می توانند برای تشكیل پرونده جهت دریافت مستمری به شعبه 2 تامین اجتماعی تهران مراجعه كنند تا مراحل پرداخت مستمری آنان انجام شود و بتوانند از این ماه ، بهمن ، مستمری را دریافت كنند.
نوربخش ادامه داد: تامین اجتماعی به خانواده های آتش نشانان تحت پوشش این سازمان كه شهید شده اند به جزء حقوق ، كمك های اضطراری هم خواهد كرد.
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان كرد:تعداد زیادی از آتش نشانان تحت پوشش شهرداری هستند اما كسانی كه تحت پوشش تامین اجتماعی هستند می توانند از خدمات مستمری، بیمه بیكاری و خدمات دیگر بهره مند شوند.

**اقدامات برای جذب كارگران بیكار شده
وی خاطرنشان كرد: سازمان تامین اجتماعی از محل وجوه خود تسهیلاتی را نیز به كارگاه هایی پرداخت می كند تا بتوانند أفراد بیكار شده در این حادثه و در عین حال تحت پوشش تامین اجتماعی را جذب كنند.
وی خاطرنشان كرد: متاسفانه تعدادی از كارگران ساختمان پلاسكو، تحت پوشش بیمه نیستند و نمی توانند از این خدمات استفاده كنند كه به همین منظور از رسانه ها می خواهیم برای موضوع پرداخت بیمه ما را یاری كنند.
نور بخش در عین حال گفت: برای فضای كسب و كار در كشور نهایت تلاش را خواهیم كرد و برآورد ما این است با تامین مشكل نقدینگی و ارائه تسهیلات بخش عمده ای از آنها جذب كار خواهند شد.
وی اضافه كرد: تامین اجتماعی به بیمه شدگان مشاغل آزاد در ساختمان پلاسكو،‌سه ماه فرصت پرداخت حق بیمه داده است كه فهرست بیمه را پرداخت كنند تا بیمه آنها قطع نشود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: اقدامات این سازمان، تسهیلات و مقرری بیمه بیكاری طبق قانون پرداخت می شود و بیمه بیكاری بستگی به میزان بیمه پردازی و مدت بیمه آنها دارد.

** 1500 میلیارد تومان خسارت به واحدهای تولیدی پلاسكو
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: در مجموع یك هزار و ٢٠٠ واحد در این مجتمع تجاری وجود داشت كه براساس آمارها ٥٦٠ واحد ، فعال بود كه در زمان حاضر این شمار واحد به طور كامل تخریب شده است.
نوربخش افزود: متاسفانه یك هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان خسارت به این واحدها وارد شده است و سه هزار تن از كارگران نیز بیكار شدند.

** هموطنان برای شب عید ، پوشاك ایرانی بخرند
وی با اشاره به بیكاری شمار زیادی از جوانان شاغل در مجتمع تجاری پلاسكو كه درزمینه پوشاك فعالیت داشتند ازهموطنان خواست ، حتما تا شب عیدنوروز پوشاك إیرانی خریداری كنند تا اشتغال و ایجاد نقدینگی برای كشور به ویژه تولیدكنندگان ایجاد شود.
نوربخش از مردم خواست به سمت پوشاك خارجی نروند تا به كارگران بیكار شده كمك شود و فضای كسب و كار رونق بیشتری بگیرد.

** آماده باش مراكز درمانی تامین اجتماعی
مدیر عامل تامین اجتماعی همچنین به این نكته هم اشاره كرد كه از ساعات أولیه حادثه پلاسكو تا زمان حاضر، تمام مراكز درمانی و بیمارستانی حالت آماده باش هستند و كارگران یا امدادگران مصدوم و تحت پوشش سازمان از خدمات رایگان درمانی بهره مندند.
وی اضافه كرد: تامین اجتماعی در بعد درمانی و در بعد بیمه ای و حمایتی اقدامات موثری را انجام داده است كه امیدواریم نتیجه بخش باشد تا بخشی از آلام آنها كاهش داده شود.
ساختمان پلاسكو، واقع در خیابان جمهوری و تقاطع چهارراه استانبول، حدود ساعت 8 صبح پنجشنبه دچار حریق شد و درساعت 30/11 دقیقه به علت شدت آتش فرو ریخت.
از زمان ریزش ساختمان پلاسكو تاكنون عملیات آواربرداری با كمك تمام تجهیزات و نیروهای امدادی به طور شبانه روزی ادامه دارد.
به گزارش ایرنا ، سخنگوی سازمان آتش نشانی امروز در جمع خبرنگاران گفت: شهادت 16 آتش نشان تاكنون برای ما قطعی شده است كه پیكرهای سه شهید را تاكنون از زیر آوار بیرون آورده ایم، مجموع شهدا و مفقودان حادثه پلاسكو 25 تن است.
اجتمام** 7268**1776
خبرنگار: مهناز بیرانوند** انتشاردهنده: لیلا خطیب زاده