یك فرمانده ارتش صهیونیستی: حزب الله تهدید اصلی ناوگان دریائی اسرائیل است

بیروت – ایرنا – « دیوید سلما» فرمانده پایگاه دریائی منطقه حیفای ارتش صهیونیستی اعتراف كرد كه حزب الله تهدید اصلی برای ناوگان نیروی دریائی این رژیم است و این رژیم تهدیدهای « سید حسن نصرالله» دبیركل حزب الله را بسیار جدی می گیرد.

به گزارش ایرنا «دیوید سلما» در گفت وگو با روزنامه صهیونیستی « اسرائیل هیوم» تاكید كرده است كه فرماندهان نیروی دریائی ارتش رژیم صهیونیستی اصابت موشك به كشتی جنگی این رژیم در جریان جنگ دوم علیه لبنان در سواحل بیروت را هرگز فراموش نمی كنند اما حزب الله امروز موشك هائی در اختیار دارد كه می تواند انواع كلاهك های جنگی را با بردهای مختلف حمل كنند.
در پایگاه دریائی حیفا، بیشتر ناوگان دریائی ارتش صهیونیستی مانند یگان غواص ها ، كشتی های جنگی و از جمله یگان معروف« الشییطت 13» مستقر هستند.
براساس این گزارش، روزنامه لبنانی الاخبار هم روز شنبه در این خصوص نوشت: معادلات بین رژیم صهیونیستی و مقاومت همزمان آمیزه ای از مسائل ساده و پیچیده است.
الاخبار افزود:رژیم صهیونیستی با وجود برخورداری از قدرت بسیار بالای نظامی، نگران پرداخت تاوان سنگین ناشی از به كار گیری قدرت نظامی خود است و برای همین جرات استفاده از آن را ندارد.
« از جنگ 33 روزه سال 2006 تاكنون این معادله مانع رویاروئی همه جانبه اما قدرت بازدارندگی متقابل كه اسرائیل به آن اعتراف كرده مانع شروع یك درگیری نخواهد شد».
این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد: از حیث نظری، رژیم صهیونیستی همه دلایل لازم برای یك حمله گسترده به لبنان را دارد، طبق گفته های مقامات رسمی رژیم صهیونیستی، حزب الله تهدید شماره یك برای آن به شمار می آید. « علاوه بر این، هر روزی كه رژیم صهیونیستی نمی تواند این تهدید را از پیش روی خود بردارد بر قدرت كمی و كیفی حزب الله افزوده می شود و البته معضل برای اسرائیل این است كه سلاح حزب الله از یك سو مهمترین انگیزه حمله رژیم صهیونیستی علیه لبنان برای نابود كردن این سلاح است و از سوی دیگر مانع اصلی برای حل این مشكل است».
الاخبار تصریح كرد:ازهمین رو رژیم صهیونیستی با دست برداشتن از اقدام مستقیم نظامی و از ترس هزینه های بالای چنین اقدامی به گزینه های جایگزینی متوسل شده كه فكر می كند همه نتیجه را دربر خواهد داشت.
« رژیم صهیونیستی در سال های گذشته به یك سری علل ، عوامل ، شرایط و واقعیت های خارجی مانند تحت فشار قرار گرفتن حزب الله و همپیمانان آن در داخل لبنان، جنگ سوریه كه تل اویو امیدهای زیادی به آن داشت، متوسل شده اما هر بار چیزی جز شكست عایدش نشد و در مقابل حزب الله با اقتدار بیشتر ، توانایی های گسترده تر و تاثیرگذارتر و بازدارندگی بهتر از این پرونده ها خارج شده است».
این روزنامه لبنانی نوشت:با این وجود رژیم صهیونیستی در سال های گذشته آمادگی های نظامی خود را برای بدترین سناریو یعنی وقوع جنگ متوقف نكرده است، جنگی كه مسئولان این رژیم در سطوح مختلف اعلام كرده اند به دنبال آن نیستند.
« طبق گزارش های منتشره در تل آویو، ارتش رژیم صهیونیستی از ده سال پیش تاكنون آمادگی های علنی و غیرعلنی خود را به طور مداوم افزایش داده است اما هنوز به جایی نرسیده كه بتواند از هزینه های جنگ فرار كرده و یا آن را كاهش دهد».
این روزنامه لبنانی با بیان اینكه« خودداری رژیم صهیونیستی از حمله به هیچ عنوان به معنای منتفی شدن اراده آن برای جنگ نیست»، افزود: درست است ، قدرت نظامی حزب الله به حدی رسیده است كه دشمن را به چاره اندیشی و در پیش گرفتن همه گزینه های جایگزین وادار كرده ، هرچند ابتكارعمل برای رویاروئی متغیر موثر و اصلی نزد تصمیم گیران در تل آویو است.
« اما با از بین رفتن این گزینه ها برای رویاروئی حزب الله همچنانكه در روند كنونی جنگ سوریه می توان آن را مشاهده كرد، رژیم صهیونیستی با تصمیم دشواری روبه رواست به این معنا كه در صورت خودداری از جنگ تهدیدها بیشتر و بیشتر می شود و در صورت حمله تاوان سنگینی در انتظارش خواهد بود».
الاخبار خاطرنشان كرد: در چارچوب این معادله، تل آویو می كوشد تا در زمانی كه جنگ شروع نشده است، سطح بازدارندگی خود را بالا ببرد به این صورت كه حزب الله دركند از جزئیات تهدید ها و نیت های آن آگاه است و در صورت لزوم آمادگی لازم برای رویارویی را دارد.
« این خود یك جنگ متفاوت است كه فكر و اندیشه رهبران حزب الله و مردم و طرفداران آن را هدف گرفته همانطور كه افكار عمومی صهیونیست ها را هدف قرار می دهد و تاكید می كند كه ارتش صهیونیستی برای هرگونه سناریویی در عرصه لبنان آمادگی دارد».
« موضع گیری ها و اظهار نظرهای مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی و گزارش های منتشر شده در رسانه های صهیونیستی در همین چارچوب قرار دارد و از جمله مواضع روز گذشته نیروی دریایی رژیم صهیونیستی درباره تهدید دریایی حزب الله و آمادگی برای مقابله با آن است». ناگفته نماند كه این سلاح در جنگ سال 2006 كنار گذاشته شد و امكانات مقاومت در آن دوره، بخش كوچكی از امكانات امروز به شمار می آمد.
« دیوید سلما» فرمانده پایگاه حیفای نیروی دریایی رژیم صهیونیستی به صهیونیست ها در خصوص برآوردهایش از جنگ آینده هشدار داد و گفت كه حزب الله دیگر یك گروه كوچك به شمار نمی آید كه فقط جنگ های چریكی را در دستور كار خود دارد بلكه به ارتشی تبدیل شده و در مقایسه با گذشته توانائی های نظامی آن بسیار افزایش یافته است.
وی افزود: حزب الله اگر پیش از این یك نوع موشك و به تعداد محدود در اختیار داشت، امروز موشك هایی با قابلیت حمل كلاهك های جنگی متنوع و با انواع بردها را در اختیار دارد و جهش بزرگی در این زمینه ها پیدا كرده است.
دیوید سلما تاكید كرد: زمانی كه سید حسن نصرالله دبیركل حزب الله از سیطره بر الجلیل سخن می گوید باید فرض را بر این گذاشت كه آنها از مسیر دریایی نیز می توانند به این شهر دست پیدا كنند، بلكه حتی برای این كار تمرین كرده و خود را آماده كرده اند.
این افسر صهیونیست خاطرنشان كرد:در فیلم های منتشر شده توسط حزب الله، نیروهای آن در دریا دیده می شوند پس این مساله ایجاب می كند ارتش اسرائیل آمادگی لازم را برای همكاری مشترك نیروهای ، دریائی ، زمینی و هوائی كسب كند.
وی تكرار حادثه ای مانند هدف قرار گرفتن كشتی جنگی «ساعر» در جنگ 33 روزه را در جنگ آینده بعید ندانست و تصریح كرد: بعید نیست كه حزب الله در صورت وقوع جنگ ، پایگاه های استخراج نفت را در دریا مورد حمله قرار دهد،پس باید اظهارات دبیركل حزب الله را بخوبی گوش كنیم و تهدیدهای او را بسیار جدی بگیریم.
روزنامه صهیونیستی «هاآرتص » دیروزخبر معناداری را در این چارچوب منتشر كرد مبنی بر اینكه «گادی آیزنكوت» رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، افسران بالاتر از درجه سرهنگی را در اردوگاه دانشكده های نظامی در پایگاه غلیلوت در شمال تل آویو جمع كرد تا با « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم دیدار كنند.
هاآرتص به جزئیات این دیدار اشاره نكرده است.
آیزنكوت پیش از این دیدار، از پایگاه های نظامی ارتش صهیونیستی در مرزهای لبنان بازدید كرد.
خاورم*390*1324** انتشار دهنده: فردین پازوكی

سرخط اخبار جهان