۲ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۹:۴۴
کد خبر: 82395105
۰ نفر
توسعه مدارس با مشاركت خیران

یاسوج- ایرنا- مشاركت خیران در كهگیلویه و بویراحمد گره‌ گشای توسعه مدارس در مناطق مختلف به ویژه نقاط سخت گذر این استان شده است.

به گزارش ایرنا، كهگیلویه و بویراحمد به دلیل داشتن یك هزار و 764 روستا و پراكندگی و سخت گذر بودن مناطق، یكی از استان‌هایی است كه ارائه خدمات آموزشی در آن به همت مضاعف نیاز دارد.
مدارس پیش ساخته در بسیاری از مناطق سخت گذر كهگیلویه وبویراحمد هم اینك با مشاركت خیران، مستقر و زیرساخت‌های آموزشی مناطق دارای جمعیت بیشتر در سال‌های اخیر بهبود چشمگیری یافته است.
روندی كه افزون بر فراهم كردن شرایط تحصیلی برای فرزندان این آب و خاك در مناطق محروم زمینه را برای ایجاد محیطی شاداب در مراكز آموزشی فراهم كرده است.
هر چند تحصیل در مدرسه از نیازهای ابتدایی بشر بوده، اما همین نیاز، زیربنای توسعه پایدار كشور است.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كهگیلویه و بویراحمد گفت: 76 فضای پیش ساخته در 2 سال گذشته در دولت تدبیر و امید در مناطق دور دست این استان نصب شده كه 60 فضای آن را نیكوكاران اهدا كرده‌اند.
جهان محرابی اظهار داشت: یكی از این مدارس در منطقه دور افتاده و سخت گذر در «سر تنگ لیراب» است كه ماه گذشته با استفاده از چهارپایان فضای پیش ساخته حمل و نصب شد كه این امر نشان دهنده تلاش مضاعف برای مهیا كردن شرایط تحصیل در مناطق دور دست است.
وی بیان كرد: 15 تفاهم نامه برای تأمین مدارس پیش ساخته بسته شده كه به مرور تحویل داده می‌شود.
471 مدرسه زیر پنج نفر جمعیت در مناطق عشایری و روستایی كهگیلویه و بویر احمد وجود دارد كه تاكنون 247 فضای پیش ساخته در این استان نصب شده است.
به گفته مسئولان 125 فضای پیش ساخته دیگر برای تأمین فضاهای آموزشی در كهگیلویه و بویراحمد نیاز است.
تعداد دانش آموزان عشایری كهگیلویه و بویراحمد سه هزار و 570 نفر است كه در 190 آموزشگاه مشغول به تحصیل هستند.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كهگیلویه و بویراحمد گفت كه 179 كلاس درس در قالب 37 فضای آموزشی با مشاركت خیران در نقاط مختلف این استان در حال اجراست كه این طرح تا پایان 96 بهره برداری خواهد شد.
محرابی اظهار داشت كه تاكنون افزون بر یكهزار و 200 كلاس درس در مناطق مختلف كهگیلویه و بویراحمد با مشاركت خیران مدرسه ساز احداث و تحویل آموزش و پرورش استان شده است.
وی با اشاره به مشاركت خیران و بنیاد بركت در ساخت 20 مسجد با زیربنای حدود پنج هزار و 450 مترمربع در استان گفت كه 15 مورد از این تعداد تاكنون به بهره برداری رسیده و پنج مسجد دیگر نیز در دهه فجر سال جاری افتتاح خواهند شد.
وی میزان اعتبار برای ساخت این مساجد را افزون بر 25 میلیارد ریال ذكر كرد.
محرابی با اشاره به برگزاری نوزدهمین جشنواره خیران مدرسه ساز در 30 فروردین سال آینده نیز خواستار مشاركت بیش از پیش نیكوكاران و افراد متمكن در این كار خیرخواهانه و خدا پسندانه شد.
وی پیشنهاد سید موسی خادمی استاندار كهگیلویه و بویراحمد مبنی بر «هر مدیر یك خیر و هر بانك یك مدرسه» را یادآور شد و افزود: اجرایی شدن این طرح كمك شایانی برای رفع مشكلات و كمبودها در حوزه فضاهای آموزشی استان خواهد كرد.
آموزش و پرورش كهگیلویه وبویر احمد اعلام كرده كه بیش از 80 درصد فضاهای آموزشی در این استان نیازمند تعمیر و بازسازی هستند.
محرابی با اشاره به میزان تعهدات خیران در سه جشنواره شانزدهم، هفدهم و هیجدهم خیران مدرسه ساز استان نیز گفت: تاكنون حدود 50 درصد از مجموع 137 میلیارد ریال میزان تعهد جشنواره شانزدهم تحقق یافته است.
وی میزان تعهد خیران در جشنواره هفدهم این استان را نیز افزون بر 136 میلیارد ریال دانست و گفت: تاكنون افزون بر 90 درصد این میزان تحقق پیدا كرده است.
وی با اشاره به 170 میلیارد ریال میزان تعهد خیران در جشنواره هیجدهم این استان گفت كه تاكنون 55 درصد آن جذب و تحقق یافته است.
مدیركل آموزش و پرورش كهگیلویه و بویراحمد گفت: 650 كلاس درس در طول سه سال اخیر در این استان هوشمندسازی شده است.
هادی زارع پور اظهار داشت: هم اینك یكهزار و 45 كلاس درس هوشمند سازی شده در این استان وجود دارد.
وی گفت: در برخی مجتمع‌های آموزشی كهگیلویه و بویراحمد استفاده دانش آموزان از كلاس‌های درس هوشمند به صورت دوره‌ای انجام می‌شود.
مدیركل آموزش‌ و پرورش كهگیلویه و بویراحمد دانش آموزان بازمانده از تحصیل در استان را 1.5 درصد دانش آموزان مقطع ابتدایی سال جاری تحصیلی ذكر كرد.
افزون بر 149 هزار دانش آموز در سال جاری در كهگیلویه و بویراحمد تحصیل می‌كنند كه 77 هزارنفر آن مربوط به مقطع ابتدایی است.
با این آمار، شمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل مقطع ابتدایی در كهگیلویه و بویراحمد افزون بر یكهزار و 150 نفر است.
هادی زارع پور تأكید كرد كه در حالی 1.5 درصد از دانش آموزان ابتدایی استان از تحصیل بازمانده‌اند كه در سال جاری تحصیلی در این استان 10 مدرسه یك نفره و 109 مدرسه 2 نفره برای جلوگیری از ترك تحصیل دانش آموزان فعال است.
به گفته وی 2 هزار و 218 مدرسه با ظرفیت یك تا كمتر از 15 دانش آموز در سال تحصیلی جاری به ‌ویژه در مناطق عشایری و روستایی كهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
زارع پور افزود: نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی در استان كهگیلویه و بویراحمد 98.50 درصد است.
نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی در كشور 99 درصد است.
وی گفت كه وجود شمار بالای مدارس یك و 2 دانش آموزی در مناطق مختلف استان نشان می‌دهد كه آموزش و پرورش تلاش می‌كند دانش آموزان بازمانده از تحصیل به چرخه سواد آموزی بازگردند.
زارع پور تأكید كرد: آموزش و پرورش در نظر دارد با اجرای طرحی مناسب در این زمینه، افراد بازمانده از تحصیل را شناسایی و با بررسی علت‌های ترك تحصیل، زمینه بازگشت آنان را به چرخه تحصیل فراهم كند.
مدیركل آموزش و پرورش كهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: هر ساله حجمی از جمعیت بی سواد در قالب سه دوره سواد آموزی، تحكیم و انتقال به استان‌ها ابلاغ می‌شود كه سهم كهگیلویه و بویراحمد سه هزار و 300 نفر در دوره سواد آموزی، یكهزار نفر در دوره انتقال و یكهزار و 300 نفر در دوره تحكیم بوده است.
زارع پور تأكید كرد كه از این تعداد تا پایان آذر سال جاری در سواد آموزی 71 درصد، در دوره انتقال 97 درصد و 90.5 درصد در دوره تحكیم در استان تحقق یافته است.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كهگیلویه و بویراحمد گفت: یكهزار و 136 میلیارد ریال برای توسعه، تجهیز و نوسازی زیرساخت‌های آموزشی و پرورشی این استان در دولت یازدهم هزینه شده است.
محرابی اظهار داشت: این اعتبار برای ساخت، تجهیز و استاندارد سازی سامانه‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس، ساخت مساجد، نمازخانه‌های مدارس، فضاهای ورزشی و اصلاح انشعاب‌های آب، برق و گاز كهگیلویه و بویراحمد در دولت تدبیر و امید هزینه شده است.
وی گفت: این میزان اعتبار از محل بودجه‌های ملی و استانی و كمك‌های خیران نیكوكار تأمین و برای بهبود فضای آموزشی این استان جذب شد.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كهگیلویه و بویراحمد افزود: 201 مدرسه با 602 كلاس درس در دولت تدبیر و امید در این استان ساخته شده است.
وی اعتبار هزینه شده برای ساخت این تعداد مدرسه را 760 میلیارد ریال برآورد كرد و گفت: این تعداد مدرسه بیش از 87 هزار متر مربع مساحت دارد.
وی از استاندارد سازی وسایل گرمایشی 314 مدرسه در قالب یكهزار و 800 كلاس درس مناطق مختلف كهگیلویه و بویراحمد با 141 میلیارد ریال اعتبار در دولت تدبیر و امید خبر داد.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كهگیلویه و بویراحمد بیان كرد: 59 میلیارد ریال در دولت یازدهم برای مقاوم سازی 16 مدرسه فرسوده هزینه شد.
به گفته محرابی از سال 92 تاكنون 20 باب مسجد و 22 باب نمازخانه برای مدارس قدیمی با 51 میلیارد ریال اعتبار ساخته شد.
وی بیان كرد: 47 میلیارد ریال در 2 سال گذشته برای تجهیز كلاس‌های درس این استان به میز، نیمكت، صندلی، میز معلم و سایر تجهیزات آموزشی مدارس هزینه شده است.
محرابی ابراز داشت: اصلاح شبكه‌های آب، برق و گاز 700 مدرسه كهگیلویه و بویر احمد با هفت میلیارد و 500 میلیون ریال و اجرای 22 شبكه برق با 12 میلیارد ریال از دیگر برنامه‌های انجام شده برای توسعه زیرساخت‌های رفاهی مدارس این استان در دولت یازدهم بوده است.
وی از احداث 10 باب سالن ورزشی با 59 میلیارد ریال اعتبار از چهار سال گذشته تاكنون در این استان خبر داد.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كهگیلویه و بویراحمد عنوان كرد: اجرای 9 هزار و 300 متر مربع آسفالت با تأمین قیر رایگان در فضای مدارس نیز در این مدت انجام شده و عقد قرارداد برای انجام 100 هزار متر مربع ایزوگام برای فضاهای آموزشی در مراحل نهایی است.
كهگیلویه و بویراحمد سه هزار فضای آموزشی و پرورشی دارد كه یكهزار و 850 واحد آن آموزشی است.
این استان 10 مدرسه یك نفره، 58 مدرسه 2 دانش آموزشی و 82 آموزشگاه سه دانش آموزشی دارد.
حدود 15 هزار فرهنگی مرد و زن در كهگیلویه و بویراحمد و نزدیك به 150 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در این استان وجود دارد.
خبرنگار: فرزانه شریفی** انتشار دهنده:حسینعلی راشكی
8143/6110/8005