نشست همكاری های منطقه ای ایران و روسیه در ساری برگزار می شود

مسكو - ایرنا - در جریان مذاكرات مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسكو و تسیبولسكی معاون وزارت توسعه اقتصادی و مسئول مناطق روسیه اعلام شد كه نشست دو روزه كار گروه توسعه همكاری های منطقه ای دو كشور در ساری مركز استان مازندران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، در این دیدار كه در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، مقام روس از برگزاری سومین نشست همكاری های بین منطقه ای دو كشور كه دهه سوم بهمن در ساری برگزار خواهد شد، استقبال كرد.
بنا به اعلام روز جمعه بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران، تسیبولسكی در این ملاقات كه دیروز برگزار شد، اظهار كرد: هم اینك استان های چلیابینسك، اُمسك، آرلوف، آستراخان و جمهوری داغستان روسیه آمادگی خود را برای حضور در نشست ساری اعلام كرده اند و دیگر مناطق نیز پس از تعیین قطعی زمان برگزاری اجلاس برنامه ریزی می كنند.
وی همچنین اظهار كرد: قرار است تابستان یا پاییز آینده نیز یك همایش تجاری با شركت هیات های مناطق مختلف روسیه در استان آستراخان برگزار شود تا طرح های خود را ارائه كنند و ما علاقه داریم طرف های ایرانی هم در این همایش شركت كنند تا همكاری ها هر چه بیشتر گسترش یابد.
سیبولسكی در ادامه پیشنهاد كرد، همزمان با برگزاری سومین كارگروه توسعه همكاری های منطقه ای دو كشور، یك همایش تجاری با شركت نمایندگان مناطق مختلف برگزار شود تا شركت كنندگان روسی بتوانند با توانمندی های استان های مختلف ایران آشنا شوند.
وی همچنین با اشاره به افزایش 79 درصدی ارزش روابط تجاری دو كشور در 9 ماهه ژانویه تا اول اكتبر سال 2016 اعلام كرد، این رشد در حالی صورت گرفته كه میزان مبادلات بازرگانی روسیه با بیشتر شركای اصلی كاهش بسیار محسوسی داشته است.
مقام روس با اشاره به توانمندی استان های قفقاز شمالی در بخش جهانگردی گفت كه سال گذشته میلادی نسبت به سال های پیش، شمار ایرانیانی كه از روسیه بازدید كرده اند، 80 در صد افزایش یافته است و گردشگران ایرانی می توانند افزون بر مسكو ، سنت پترزبورگ و سوچی باتوجه به امكانات موجود در قفقاز شمالی به این منطقه نیز سفر كنند.
سفیر ایران نیز در این دیدار با اشاره به روند توسعه روابط دو كشور اعلام كرد: امروز شاهد تحولات چشمگیر و بی سابقه ای در توسعه مناسبات هستیم كه نقطه عطف به شمار می رود و بدون شك حاصل اراده و تماس های مستمر مسئولین دو كشور است.
سنایی همچنین با استقبال از توسعه روابط با مناطق قفقاز شمالی روسیه تاكید كرد: اشتراك های تاریخی، فرهنگی و نیز مناطق زیبا و آب و هوای مطبوع همراه چشمه های آب گرم و معدنی منطقه می تواند برای جذب جهانگردان ایرانی بسیار مناسب باشد.
سفیر جمهوری اسلامی در فدراسیون روسیه در پایان گفت: هم اینك بین بسیاری از مناطق ایران با قفقاز شمالی ارتباطات در حال شكل گیری است و علاقه داریم كه روند توسعه مناسبات با جمهوری چچن نیز برقرار شود.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا