تظاهرات هزاران نفر در نیویورك در اعتراض به مراسم تحلیف ترامپ

تهران - ایرنا - هزاران شهروند آمریكایی از جمله شخصیت های هنری بین المللی در آستانه مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب این كشور در نیویورك تظاهرات كردند.

به گزارش خبرگزارش فرانسه از نیویورك، در این تظاهرات كه علاوه بر شهردار نیویورك، بسیاری از شخصیت های هنری و هالیودی جهان از جمله مایكل مور، رابرت دینرو، مارك روفالو، آلك بالدوین و شماری از خوانندگان و برندگان جوایز اسكار شركت داشتند ، خواستار مقابله با دیدگاه های نژادپرستانه و ضد محیط زیستی او هستند.
بیل دوبلاسو، شهردار نیویورك پیشتر از مردم خواسته بود از ساعت 6 عصر پنج شنبه به وقت نیویورك (صبح جمعه به وقت تهران) در مقابل هتل بزرگ 'سنترال پارك سوث' نیویورك كه متعلق به ترامپ است جمع شوند و اعتراض خود را نسبت به سیاست های تبعیض امیز او اعلام كنند.
وی در این خصوص گفت: 'ما باید متوجه باشیم كه در این كشور هرچه اختلالات صلح‌آمیز بیشتر شود، مسیر برنامه های توسعه نیز بیشتر تغییر می كند. ما باید ترامپ را برای هر اقدامی كه به گسترش اختلافات و تنفر نژادی منجر می شود مسئول نگه داریم. او هرچه بیشتر تندروی كند، مردم بیشتر مقاومت می كنند و قدرتش را سلب می كنند.'
شهردار نیویورك با قرار گرفتن پشت میكروفن با اعلام اینكه اكثریت آرای نیویورك متعلق به دمكرات ها است از شهروندان این شهر خواست برای تحقق یك سیاست توسعه ای ضد تبعیضی و مبارزه با دولت ترامپ قیام كنند.
وی افزود: 'ترامپ مدعی است كه بنیانگذار یك جنبش در آمریكا است، او بداند كه ما نیز از امشب جنبشی را علیه او و سیاست های تبعیض آمیزش آغاز می كنیم و تا فردا و فردهای دیگر در سراسر كشور آنرا بسط داده و تا انتها بر آرمان خود باقی خواهیم ماند'.
از جمله شركت كنندگان در تظاهرات نیویورك، روفالو بازیگر سرشناس آمریكایی و بالدوین، هنرمند كهنه كار هالیوود است كه از زمان تبلیغات ریاست جمهوری آمریكا به انحای مختلف اعتراض خود را با آمدن ترامپ جمهوریخواه اعلام كرده بودند.
روفالو قبل از برگزاری این تظاهرات در غرب هتل پنج ستاره ترامپ با صدور اطلاعیه ای نوشت: 'به واشنگتن پیام می‌دهیم كه با سیاست‌های تبعیض‌آمیز ترامپ تا آخرین لحظه مبارزه خواهیم كرد'.
مایكل مور نیز خواستار آن شد تا مخالفان ترامپ با تشكیل گروه‌هایی به رفتارهای تبعیض آمیز او سریع واكنش نشان دهند تا كنگره نیز پیام آنها را بشنود و علیه او اقدامات را لازم انجام دهد.
مردم نیویورك زادگاه ترامپ، كه هیلاری كلینتون بیشترین آرای آنرا از آن خود كرده بود در این تظاهرات پلاكارت هایی را با خود حمل می كنند مبنی بر اینكه: 'تا آخرین روز ریاست جمهوری ترامپ با او مبارزه خواهیم كرد' و 'عدالت و حقوق مدنی برای همه'.
بالدوین كمدین معروف آمریكایی نیز با قرار گرفتن پشت میكروفن گفت كه به مدت 100 روز به تظاهرات مقاومت در برابر ترامپ ادامه می دهیم.
خاورم**1378** 1583 **
مترجم: علی نصیری** انتشار دهنده : محمدرضا عرفانیان