امضای یادداشت تفاهم همكاری اقتصادی میان ایران و كره جنوبی

پكن - ایرنا - ایران و كره جنوبی در راستای گسترش مناسبات اقتصادی و همچنین تبادل اطلاعات سرمایه گذاری و سرمایه گذای مستقیم خارجی یك یادداشت تفاهم همكاری امضا كردند.

به گزارش ایرنا، این سند همكاری روز جمعه در چارچوب توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه و در حاشیه همایش «پیش سرمایه گذاری در ایران» در سئول به امضاء محمد خزاعی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان و «سونگ این چانگ» معاون وزیر استراتژیك و دارایی كره جنوبی رسید.
بر اساس این یادداشت تفاهم مقرر شد طرفین در زمینه تبادل اطلاعات سرمایه گذاری و سرمایه گذای مستقیم خارجی با یكدیگر همكاری داشته باشند.
گسترش و ارتقای سطح همكاریهای تجاری و به اشتراك گذاری علم و دانش دوجانبه از دیگر بخش های این یادداشت تفاهم بود كه دو طرف نسبت به اجرای آن تاكید كردند.
گفتنی است، در همایش «پیش سرمایه گذاری در ایران» كه در محل آژانس توسعه تجارت و سرمایه گذاری كره جنوبی (كوترا) در شهر سئول برگزار شد بیش از 200 نفر از دست اندركاران و مسئولین شركت های بزرگ اقتصادی كره جنوبی حضور داشتند.
حسن طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در كره جنوبی نیز در سخنانی در این همایش به معرفی بازار كشورمان برای تجار و بازرگانان حاضر در این همایش پرداخت و اظهار داشت كه بعد از لغو تحریم های اقتصادی، ایران طرح سفارش پروژه های ساختمانی جدید به ارزش سالانه بین 150 تا 200 میلیارد دلار را مد نظر دارد.
«سونگ این چانگ» معاون وزیر استراتژیك و دارایی كره جنوبی با تشریح وضعیت همكاری دو كشور اظهار داشت: روابط دو كشور همواره بر اساس احترام متقابل و بهره برداری از فرصت های اقتصادی بوده است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك شریك استراتژی برای كره جنوبی محسوب می شود.
خزاعی رئیس كل سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی ایران نیز در سخنانی حضور تعداد كثیری از نمایندگان شركت های كره ای در این همایش را حاكی از توجه و علاقه بخش خصوصی كره جنوبی جهت كار با كشورمان دانست.
وی تصریح كرد: همواره روابط خوبی در همه حوزه ها میان دو كشور برقرار بوده و جمهوری اسلامی ایران حضور شركت های كره ای در داخل كشور جهت انجام سرمایه گذاریها و تعاملات اقتصادی دوجانبه پشتیبانی كرده است.
او همچنین تاكید كرد كه سیاست كشورمان در دوران پسا تحریم جذب سرمایه گذاریهای بلند مدت است.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی