ماموران اورژانس وآتش نشانی درحال تخلیه و آواربرداری ساختمان پلاسكو/ 70مصدوم تاكنون

تهران - ایرنا- مجتمع تجاری پلاسكو كه ازصبح امروز - پنج شنبه- به دلیل آتش سوزی فرو ریخت واكنون تمامی نیروهای امدادی وآتش نشانان در حال تخلیه و آواربرداری هستند، تاكنون این حادثه 70 مصدوم داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، موسوی رئیس اورژانس تهران دقایقی قبل تعداد مصدومان این حادثه را تاكنون 70 نفر اعلام كرد.
درهمین ارتباط، پیرحسین كولیوند سرپرست اورژانس كشور نیز اعلام كرد: تعداد مصدومان این حادثه تاكنون 70 نفر است كه 47 نفر به صورت سرپایی و 23 نفر نیز به بیمارستان های سینا، پارس، بانك ملی و نفت انتقال داده شدند.
وی اظهار داشت: برخی از این مصدومان از مردمی هستند كه هنگام وقوع این حادثه در محل حضور داشتند.
وی تصریح كرد: آوار برداری در حال انجام است اما هنوز امدادگران هیچكس را از زیر آوار بیرون نیاورده اند.
سرپرست اورژانس كشور پیش از این در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: از مجموع 45 نفر ، هفت نفر از این افراد به بیمارستان های تهران انتقال داده شدند و مابقی به صورت سرپایی مداوا شدند.
ساختمان تجاری پلاسكو در خیابان جمهوری تهران كه از 8 صبح امروز دچارحریق شده بود پس از سه ساعت و نیم تلاش ماموران امدادی به علت آتش سوزی گسترده فرو ریخت.
پیرحسین كولیوند اظهار داشت: اكنون تمامی نگرانی مسئولان، تعداد آتش نشانانی كه زیر آوار مانده اند و به همین منظور تمام نیروهای امدادی و آتش نشانی بسیج شده اند تا بتوانند آنها را از زیرآوار بیرون بكشند.
به گفته وی، اكنون 57 دستگاه آمبولانس، 10 دستگاه موتورآمبولانس و چند دستگاه اتوبوس آمبولانس در منطقه در حال ارائه خدمات امدادی هستند.
كولیوند اضافه كرد:اكنون تمامی بیمارستان های تهران در حالت آماده باش هستند و هنوز هیچكس از زیر آوار بیرون در نیامده است.

***حضور دانشجویان دانشگاه افسری امام علی (ع) برای كمك به حادثه دیدگان
یك مقام آگاه در ارتش اعلام كرد كه 100 نفر از دانشجویان ورزیده دانشگاه افسری امام علی(ع) نیروی زمینی ارتش به فرماندهی جانشین این دانشگاه برای كمك به روند امدادرسانی به حادثه دیدگان به محل حادثه ریزش ساختمان پلاسكو اعزام شدند.
این مقام آگاه ادامه داد:همچنین بخشی از امكانات مهندسی نیروی زمینی ارتش اعم از لودر، بولدزوز، بیل مكانیكی، جرثقیل و نظایر آن بنا به اعلام نیاز و درخواست ستاد مدیریت بحران در حال اعزام به محل حادثه است.

** 30 تا 50 نفر به احتمال زیاد زیر آوار ساختمان پلاسكو هستند
سخنگوی اورژانس كشور گفت: به احتمال زیاد بین 30 تا 50 نفر كه اغلب ماموران آتش نشانی هستند, زیر آوار ساختمان پلاسكو مانده اند.
مجتبی خالدی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: در آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسكو در تهران تاكنون 65 نفر مصدوم داشته ایم كه از این تعداد 20 نفر به بیمارستان منتقل شدند و 45 نفر به صورت سرپایی در محل درمان شدند.
وی گفت: هنوز از تعداد دقیق افراد مانده در زیر آوار اطلاعات دقیق در دست نیست اما برآورد می شود بین 30 تا 50 نفر زیر آوار باشند.

**هنوز وضعیت هیچ كدام از افراد یا آتش نشانانی كه در زیر آوار مانده اند مشخص نیست
سرپرست اورژانس تهران همچنین گفت:هنوز وضعیت هیچ كدام از افراد یا آتش نشانانی كه در زیر آوار مانده اند مشخص نیست اما اورژانس كشور تعداد نیروهای امدادی را برای تخلیه این منطقه افزایش داده است
كولیوند ادامه داد: تعدادی از آتش نشان كه در زمان فروریختن ساختمان پلاسكو به حاشیه ها پرت شده بودند، به بیمارستان های تهران از جمله سینا اعزام شدند اما هنوز آمار دقیقی از تلفات یا مصدومیت در دست نیست.
پلیس به دلیل احتمال نشت گاز درتلاش برای پراكنده كردن مردم از این منطقه است. همچنین حضور نیروهای پلیس برای ممانعت از حضور مردم در نزدیكی ساختمان فروریخته پلاسكو بیشمار است.
مغازه دارهای اطراف یا مغازه های خود را نگشوده اند و یا بلافاصله درب های فروشگاه خود را بسته اند.

** آتش سوزی ساختمان پلاسكو هیچ جنبه امنیتی ندارد
سید حسین هاشمی استاندار تهران نیز از تشكیل ستاد بحران به ریاست شهردار تهران خبر داد و گفت: این ستاد درحال برنامه ریزی و مدیریت بحران است.
وی افزود: اطلاع رسانی درخصوص این حادثه فقط از طریق مقامات مسوول و ستاد بحران تهران انجام می شود
استاندار تهران تاكید كرد: افراد غیرمسوول از اظهار نظر در این مورد حادثه جدا پرهیز كنند و مردم فقط اخبار از طریق مجاری رسمی پیگیری كنند.
هاشمی ادامه داد: آتش سوزی ساختمان پلاسكو یك حادثه بوده است و هیچگونه جنبه امنیتی ندارد.
وی یادآور شد: در پی شروع آتش سوزی به سفارتخانه های واقع در محدوده مركز تجاری پلاسكو به دلیل ایمنی توصیه شد كه این ساختمان ها را تخلیه كنند.

**تشكیل كمیته مدیریت بحران در محل حادثه
كمیته مدیریت بحران امروز پنجشنبه با حضور مسئولان اورژانس سردار حسین ساجدی نیا، اسدالله موسوی رئیس اورژانس تهران، سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ و عیسی فرهادی فرماندار تهران در یكی از اتوبوس آمبولانس های اورژانس تشكیل شد.

** حضور رییس پلیس راهور و فرماندار
رئیس پلیس راهور تهران و فرماندار تهران كه درمنطقه حضور دارند در جمع خبرنگاران اعلام كردند: فقط ‌آتش نشانان درزیر آورهستند اما از تعداد آنها اطلاعی نداریم. مردم و مغازه داران پیش از فروریختن از ساختمان پلاسكو خارج شده بودند.
فرماندار تهران نیز تاكید كرد كه مشكل اصلی ازدحام جمعیت است و از مردم خواست منطقه را ترك كنند.

**ضعف سازه و سیستم ایمنی
قناعتی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: ساختمان قدیمی است و ضعف سازه و عدم وجود سیستم های ایمنی است به رغم تذكرات قبلی اقدامی برای رفع این مسایل نشده بود
وی در مورد افراد مصدومان گفت: گروه های مختلفی داخل ساختمان بودند طی آخرین اطلاعات ماموران آتش نشانی كه بالای 20 نفر داخل بودند.

**23مصدوم به بیمارستان های اطراف منتقل شدند/آماده باش همه بیمارستانهای تهران
معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشكی گفت: همه بیمارستان های تهران آماده باش هستند و 23 نفر به بیمارستانهای سینا، بانك ملی، شركت نفت، پارس و امیراعلم منتقل شدند.
محمد آقاجانی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: از 68 مصدوم حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسكو 45 نفر سرپایی در محل درمان شدند و 23 نفر به بیمارستانهای اطراف منتقل شدند.
وی ادامه داد: با توجه به احتمال افزایش مصدومان نیروهای اورژانس و آمبولانس های اورژانس همچنان در محل حادثه حضور دارند.
وی گفت: توصیه اكید وزارت بهداشت به مردم این است كه از تجمع درخیابانهای اطراف ساختمان پلاسكو خودداری كنند تا كار امداد رسانی دچار اختلال نشود.

**رئیس سازمان امداد ونجات:20تیم امدادی آماده عملیات آوار برداری در ساختمان پلاسكو هستند
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت گفت: در حال حاضر 20 تیم امدادی آماده عملیات آواربرداری در حادثه آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسكو هستند.
مرتضی سلیمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: به همین منظور 70 نفر از نیروهای امدادی برای آواربرداری همكاری جدی دارند تا بتوانند نسبت به امدادرسانی اقدام كنند.
وی تصریح كرد: همچنین 10 دستگاه آمبولانس، هشت خودروی كمك دار، دو تیم «زنده یاب» و هشت قلاده سگ زنده یاب به محل حادثه اعزام شدند.
سلیمی ادامه داد: به طور یقین تمام تلاش خود را برای خارج كردن افراد گرفتار در این حادثه را به كار می گیریم.

** آماده باش بیمارستان های تامین اجتماعی تهران
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی از آماده باش تمامی بیمارستان ها و مراكز درمانی تامین اجتماعی تهران بزرگ برای پذیرش و ارائه خدمات درمانی به مصدومان حادثه دیده صبح امروز ساختمان پلاسكو خبر داد.
سیدتقی نوربخش ضمن ابراز تاسف از حادثه صبح امروز پایتخت افزود: در پی حادثه ناگوار فرو ریختن ساختمان پلاسكو واقع در خیابان جمهوری و كشته و مصدوم شدن جمعی از هموطنان عزیز كشورمان، تمامی كادر درمانی بیمارستانها و مراكز درمانی این سازمان دراستان تهران در آماده باش هستند و خدمات درمانی به حادثه دیدگان انتقالی به این مراكز درمانی ارائه خواهند داد.

** درخواست اعزام بالگرد اورژانس هوایی
حسن عباسی مدیر روابط عمومی مركز اورژانس تهران نیز گفت: تاكنون 38 آتش نشان مصدوم مورد خدمات امدادی و درمانی عوامل اورژانس قرار گرفتند.
وی افزود: به منظور سرعت در عملیات امدادی و درمانی به مصدومان احتمالی درخواست اعزام بالگرد اورژانس هوایی داده شده است.
وی ادامه داد: درحال حاضر محمدباقرقالیباف شهردارتهران ، سردار مهماندار رئیس پلیس راهو تهران بزرگ ، سردار ساجدی نیا رئیس نیروی انتظامی تهران بزرگ در محل حادثه حضوردارند.
بر اساس مشاهده خبرنگار ایرنا، دقایقی قبل عوامل پلیس تهران بزرگ مسیر منتهی به پاساژ پلاسكو را مسدود كردند و در حال تخلیله مردم در محل حادثه هستند.
گفته می شود در همان دقایق اولیه عوامل آتش نشانی و ستاد بحران شهرداری تهران بخش زیادی از ساختمان های مسكونی و تجاری و 2 سفارت خانه حوالی خیابان جمهوری را تخلیه كردند.
به گفته سید جلال ملكی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدما ایمنی شهرداری تهران، ساختمان بصورت عمودی سقوط كرده و سبب تخریب سایر ساختمان های مجاور نشده است.

**حضور مدیران بیمه در محل حادثه آتش سوزی پلاسكو
مدیرعامل بیمه ایران ضمن حضور در محل حادثه آتش سوزی بزرگ و فرو ریختن ساختمان پلاسكو اعلام كرد: از ساعات نخستین اعلام حریق ساختمان پلاسكو تهران، مدیر بیمه های آتش سوزی و جمعی از كارشناسان بیمه ایران در محل حادثه حاضر بودند.
محسن پوركیانی در گفت و گو با ایرنا، افزود: فرآیند پرداخت خسارت به آن دسته از واحدهای ساختمان پلاسكو كه تحت پوشش بیمه ایران هستند بلافاصله آغاز شده است.
وی اظهار داشت:برخی از صاحبان واحدهای تجاری ساختمان پلاسكو به صورت شخصی اقدام به بیمه آتش سوزی و حوادث واحدهای خود كرده بودند.
مجتمع تجاری پلاسكو سال ۱۳۴۰ ساخته شد. پلاسكو، ساختمانی ۱۷ طبقه در چهارراه استانبول تهران است كه از آن بعنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود و مركز توزیع پوشاك است.

**شركت سهامی بیمه ایران فرآیند ارزیابی و رسیدگی به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسكو درخیابان جمهوری تهران را آغاز كرد.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی بیمه ایران، رییس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه ایران به همراه مدیر بیمه های آتش سوزی این شركت از ساعات اولیه بروز آتش سوزی در محل وقوع آن حاضرشده و فرآیند رسیدگی به این حادثه را آغاز كردند.
محسن پوركیانی با یادآوری اینكه حادثه آتش سوزی درساختمان قدیمی پلاسكو تهران كه منجربه مصدومیت تعدادی ازشهروندان و آتش نشان شد بسیار دردناك است،افزود:‌این شركت خسارات وارده به آن دسته از واحدهایی كه تحت پوشش بیمه ایران هستند را از هم اكنون آغاز و دركوتاه ترین زمان ممكن به ذینفعان پرداخت خواهد كرد.
وی درباره مسئولیت جانی شركت متبوعش دراین حادثه نیز، اظهارداشت:‌ به طور حتم چنانچه واحدهای تجاری این ساختمان قدیمی دارای این پوشش باشند از آن محل خسارت وارده به مصدومان و حادثه دیدگان را پرداخت خواهیم كرد.
مجتمع تجاری پلاسكو سال 1340 ساخته شد. پلاسكو، ساختمانی 17 طبقه در چهارراه استانبول تهران است كه از آن بعنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود و مركز توزیع پوشاك است.

**برخی افراد حاضر نبودند بخاطر چك و اسناد پاساژ را ترك كنند
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: با اخطارهای ماموران آتش نشانی مبنی بر احتمال ریزش برخی افراد حاضر نبودند بخاطر چك و اسناد پاساژ را ترك كنند.
سید جلال ملكی در جمع خبرنگاران افزود: هنوز اطلاع دقیقی از آتش نشانان و سایر مردم در زیر آوار نداریم.
وی بیان كرد: در همان لحظات اولیه آتش نشانان تمامی افراد حاضر در ساختمان و سایر ساختمان های كناری را از محل حادثه خارج كردند اما گفته می شود تعدادی از مالكان پس از تخلیه خود را به محل حادثه رسانده بودند.
به گفته ملكی بسیاری از آتش نشانان در زیر آوار سنگین این حادثه هستند.
وی خاطرنشان كرد: بر اثر تخریب ساختمان 17 طبقه دو ستون ساختمان كناری كه پاركینگ بود دچار آسیب شد كه اطلاع دقیقی از مصدومان این حادثه ندارم.
در حال حاضر تمامی نیروهای امدادی و درمانی از جمله اورژانس، آتش نشانی، هلال احمر، ستاد بحران شهرداری تهران، نیروی انتظامی و پلیس راهور تهران بزرگ مشغول عملیات هستند.

**قبل از ریزش كامل ساختمان چند انفجار مهیب در ساختمان رخ داد
سخنگوی آتش نشانی تهران وقوع چند انفجار مهیب قبل از فرو ریختن ساختمان پلاسكو را تایید كرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ،ملكی سخنگوی سازمان آتش نشانی افزود: انفجار به حدی بود كه تمام تولیدات و پوشاك به آسمان پرتاب شد و آسمان سیاه شد
ملكی همچنین متاسفانه در پایان عملیات مهار اتش بودیم كه این حادثه اتفاق افتاد و تعدادی از ماموران ما در طبقات پایینی پاساژ بودند كه امیدوارم سالم باشند و انها را زتده از زیر اوار بیرون بیاوریم.
وی علت این حادثه را قدیم بودن ساختمان و عدم رعایت مسابل ایمنی عنوان كرد و افزود : بارها این مساله در طول سالیان گذشته هم تدزكر داده شد اما متاسفانه عده ای معدود در این ساختمان به این موضوع توجه نكروند و الان تهران را با یك بحران مواجه كردند

**بازدید شهردار و رییس شورای شهر تهران از محل حادثه
محمدباقر قالیباف شهردار تهران و مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران به همراه تعدادی از مدیران شهری از صحنه حادثه بازدید كردند و پس از آن به محل ساختمانی كه جلسه ستاد بحران درآن برگزار می شود، وارد شدند.

** پیامك چند نفر از محبوس شدگان زیر آوار
چند نفر از محبوس شدگان زیر آوار با پیامك اطلاع داده اند كه در موتور خانه ساختمان محبوس شده اند.
عضو شورای شهر تهران اظهار داشت این دو نفر از امدادگران آتش نشانی هستند كه در زمان ریزش آوار در طبقات پایین ساختمان حضور داشته اند.
اقبال شاكری افزود: در حال حاضر سگ های زنده یاب و دستگاه های ارسال امواج برای خارج كردن افرادی كه در زیر اوار هستند به محل حادثه اورده شده اند.
عضو شورای شهر تهران با استناد به اظهارات سخنگوی آتش نشانی گفت پیش از این تذكرهای لازم در خصوص رعایت موارد استاندارد به كسبه مخل داده شده بود.
شاكری كه به همراه محمد باقر قالیباف در محل حادثه حضور یافته گفت بر اساس گزارشهای اعلام شده پنج نفر از مصدومین در همان ساعات اولیه به بیمارستان منتقل شده اند
سیام *7268*1440*9123 *7243*3070 خبرنگاران: زهره دریغ گفتار*بروجردی* كمالی فر*بیرانوند**آل داود** نخكوب**زین العابدین
انتشاردهنده: معصومه گلشن** مهرنوش خانزائی