رئیس جمهور چین از كمك مالی 29 میلیون دلاری به سوریه خبر داد

پكن - ایرنا - «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین كه در سوئیس بسر می برد، اعلام كرد كه كشورش كمكی به ارزش 29 میلیون دلار در اختیار سوریه قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، وی اعطای این كمك مالی به سوریه را در جریان بازدید از دفتر سازمان ملل در ژنو و در جریان سخنرانی خود در این مكان بیان كرد.
شین هوا خبرگزاری چین روز پنجشنبه نوشت: بر اساس گفته رئیس جمهوری خلق چین قرار است این كمك بشردوستانه به پناهجویان سوری و دیگر مردم این كشور اختصاص یابد كه در جریان جنگ داخلی دچار آسیب های جدی شده و خانه و كاشانه خود را از دست داده اند.
«شی جین پینگ» در سخنرانی دیروز خود همچنین یك بار دیگر تاكید كرد كه همه كشورها باید به صلح و حراست از آن اهمیت بدهند و همانطور كه كنفوسیوس اندیشمند چینی گفته است، «نباید كاری را در قبال دیگران انجام دهید كه مایل نیستید آنها در برابر شما انجام دهند.»
وی افزود: چین از یك كشور ضعیف و فقیر به دومین اقتصاد جهان تبدیل شد اما همچنان خواهان صلح می باشد و هیچگاه به دنبال توسعه طلبی نبوده است.
بر اساس آمار ارایه شده توسط رئیس جمهوری چین، این كشور از سال 1950 تا 2016 میلادی 58 میلیارد و 400 میلیون دلار كمك اقتصادی در اختیار كشورهای مختلف قرار داده است.
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین نیز سال گذشته و در جریان ملاقات با «ولید المعلم» همتای سوری خود در پكن از كمك 6 میلیون دلاری چین به سوریه خبر داده بود.
چین كه علاقمند به حل بحران سوریه و خاورمیانه است، فعالیت های خود را برای تحقق این مهم طی دو سال اخیر به شكل قابل توجهی افزایش داده و علاقمندی خود را نیز به اشكال مختلف بروز داده است.
این كشور در همین راستا در دی ماه سال گذشته میزبان «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه و هیاتی به سرپرستی «خالد خوجه» رئیس گروه موسوم به «ائتلاف مخالفان سوریه» بود.
دولت پكن همواره نگرانی شدید خود را از توسعه تروریسم و خطر آن برای خود و دیگر كشورها یادآور شده و تاكید كرده كه در این راستا هر كاری كه بتواند انجام می دهد تا تروریسم گسترش پیدا نكند.
سوریه از سال 2011 صحنه جنگ داخلی بین نیروهای دولتی، معارضان ضد دولتی و تروریست ها از جمله گروه تروریستی و تكفیری داعش است.
ائتلاف غرب به سركردگی آمریكا متشكل از 60 كشور از سال 2014 حملاتی را علیه تروریست های داعش انجام داده است كه این حملات بدون مجوز قانونی از سوی دولت سوریه یا شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفته است.
آساق**231*1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی