ایران و آلمان در صنعت فرودگاهی تفاهم نامه همكاری امضا كردند

تهران- ایرنا- تفاهم نامه همكاری های مشترك صنعت فرودگاهی و هوانوردی میان شركت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و فرودگاه های مونیخ، فرانكفورت و شركت دورنیر آلمان به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این تفاهم نامه را امروز (سه شنبه) «رحمت الله مه آبادی» مدیرعامل شركت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و «مایكل هولز اشنایدر» مدیرعامل شركت دورنیر، «مدیرعامل كرك لو»، و «اشتفان شولتر» مدیرعامل فرودگاه مونیخ امضا كردند.
براساس این تفاهم نامه، همكاری های طرفین در زمینه مدیریت عملیات فرودگاهی، بهینه سازی ظرفیت فرودگاهی، زیرساخت های ناوبری هوایی و تجاری سازی فرودگاه ها و نیز سودآوری آن در ایران با شركت های آلمانی آغاز می شود.
مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور در حاشیه امضای این تفاهم نامه در جمع خبرنگاران گفت: دولت آلمان برای توسعه همكاری های اقتصادی، صنعتی و تجاری با ایران عزم جدی دارد و ما نیز تلاش می كنیم با رعایت اصول و منافع ملی، از تجربه آلمان در بخش های فرودگاهی و صنعت هوانوردی استفاه كنیم.
رحمت الله مه آبادی افزود: با امضای این تفاهم نامه شرایط مناسب برای استفاده از تجربه های شركت های آلمانی برای ما فراهم شده تا بتوانیم در حوزه مدرن سازی فرودگاه ها، تجهیزات و تسهیلات فرودگاهی، توسعه نیروی انسانی و مدیریتی و تامین مالی برای توسعه زیرساخت های فرودگاهی استفاده كنیم.
وی اظهارداشت: دولت آلمان به توسعه مناسبات خود با ایران بسیار علاقمند است و با مصوبه دولت، كارگروهی در این كشور تشكیل شده كه ریاست این كارگروه با وزیر حمل و نقل آلمان است كه اكنون در كشورمان به سر می برد.
مه آبادی یادآورشد: گروهی كه اكنون به ایران سفر كرده از مدیران مهمترین فرودگاه های اروپا و جهان است؛ شركت دورنیر آلمان از بزرگترین شركت های زیرمجموعه ایرباس، 10 پروژه مهم حمل و نقل جهان را مدیریت می كند.
وی گفت: اولویت ما ساخت ترمینال خارجی فرودگاه تبریز و فرودگاه های جدید چابهار و اهواز است كه به روش های بی.اُ.تی (ساخت، بهره برداری و انتقال) و بی.ال.تی (ساخت، اجرا و واگذاری) اجرا شود و با رعایت منافع ملی می توانیم از شركت های آلمانی در این حوزه استفاده كنیم.
وی با بیان اینكه ما در گذشته از توسعه صنعت هوانوردی و فرودگاهی غفلت كرده ایم، افزود: خوشبختانه امروز با تلاش دست اندركاران صنعت هوانوردی و حمایت دولت تدبیر و امید، شرایط جهش و خیزش بزرگ این صنعت در ایران فراهم شده است.
مه آبادی بر انتقال دانش فنی به كشور تاكید كرد و گفت: در همه قراردادهایی كه با شركت های خارجی به ویژه آلمانی ها منعقد می شود انتقال دانش فنی، افزایش اشتغالزایی و فعالیت شركت های ایرانی در نظر قرار گرفته و این تفاهم نامه زمینه لازم را برای توسعه همكاری های فرودگاهی و هوانوردی بین دو كشور فراهم كرد.
به گزارش ایرنا، با سفر وزیر حمل ونقل و دیجیتال آلمان به كشورمان، دیروز(دوشنبه) تفاهمنامه توسعه همكاری های حمل و نقلی در بخش های فرودگاهی، ریلی، دریایی و هوایی بین ایران و آلمان امضا شد.
«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و «الكساندر دوبرینت» وزیر حمل و نقل و زیرساخت دیجیتال جمهوری فدرال آلمان، شامگاه دوشنبه این تفاهمنامه را در تهران امضا كردند.
2 كشور در این تفاهمنامه موافقت كردند با تشكیل كارگروهی همكاری های خود را در بخش های مختلف حمل و نقل توسعه دهند.
همزمان با سفر هیات آلمانی به تهران وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: در سفر وزیر حمل و نقل آلمان به تهران برای تولید 50 دستگاه لوكوموتیو دیزلی در شركت مپنا با همكاری زیمنس آلمان به توافق رسیدیم.
آخوندی افزود: سفر وزیر حمل و نقل آلمان به ایران در واقع پیگیری توافق های 2 كشور برای همكاری در بخش های مختلف حمل و نقل بوده است.
وی گفت: اكنون 165 لوكوموتیو دیزلی در ایران وجود دارد كه همواره 130 دستگاه در شبكه ریلی كشور كار می كنند و بقیه نیز در حال تعمیر است.
آخوندی تاكید كرد نیاز شبكه ریلی به 150 لوكوموتیو گرم است كه با این خرید بخشی از نیازهای موجود برطرف و شماری نیز برای نیازهای آینده آماده می شود و امیدواریم مذاكرات در زمینه خرید 70 دستگاه لوكوموتیو برقی همراه با انتقال دانش فنی به سرانجام برسد.
وی ادامه داد: همزمان با برقی كردن مسیر ریلی تهران- مشهد به لوكوموتیوهای آن نیز نیاز داریم و از این رو، در حال نهایی كردن قراردادهای خرید این 70 دستگاه هستیم.
اقتصام**1108** 2023** خبرنگار: ایرج منصوری ** انتشاردهنده: لطیف نكوئی

آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco

سرخط اخبار اقتصاد