قیمت گاز در ماه های سرد سال  تصاعدی محاسبه می شود

تهران- ایرنا- مدیر عامل شركت ملی گاز ایران درباره چرایی افزایش قیمت گازبها در ماه های اخیر، گفت: در چهار ماه فصل سرد سال، قیمت گاز به طور تصاعدی محاسبه می شود و امسال هم همین روش مبنای محاسبه است و با پارسال تفاوتی ندارد.

به گزارش ایرنا، مردم در هفته های اخیر با دریافت قبض های گاز از افزایش قابل توجه رقم آنها شگفت زده شدند و نسبت به اطلاع رسانی نشدن از افزایش قیمت گاز گله مند بودند.
در واكنش به این نگرانی ها ، مسوولان شركت ملی گاز ایران اعلام كردند همه ساله در ماه های سرد سال برای تشویق به صرفه جویی، قیمت گاز به صورت تصاعدی محاسبه می شود تا مانع افزایش بیش از حد مصرف شود.
به گزارش وزارت نفت، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شركت ملی گاز ایران با بیان این كه روش محاسبه پلكانی قیمت گاز مصرفی و ارتباط آن با فصل سرد دو موضوعی است كه برخی مشتركان و رسانه ها را دچار ابهام كرده است، گفت: در چهار ماه فصل سرد سال، قیمت گاز به طور معمول تصاعدی محاسبه می شود كه امسال هم همین روش مبنای محاسبه است و با پارسال تفاوتی ندارد.
وی با تكذیب تغییر در روش محاسبه قیمت گاز خانگی، افزود: قیمت‌ گاز در هشت ماه گرم سال مانند سال گذشته به ازای هر مترمكعب 1500 ریال و ثابت است.
معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: در روش پلكانی، برای نمونه به ازای مصرف ١٠٠ مترمكعب گاز 120 هزار ریال گازبها محاسبه می‌شود كه هم اكنون با ثابت شدن قیمت 1500 ریال به ازای هر متر مكعب گاز، این رقم در تابستان به 150 هزار ریال می‎رسد.
عراقی با توضیح این كه سرمای آذرماه امسال در ٢٠ سال گذشته بی سابقه بوده است، گفت: بر اثر سرما به طور طبیعی مردم گاز بیشتری مصرف كردند، به همین دلیل مبلغ قبض آذرماه امسال در مقایسه با آذرماه 1394 رقم بالاتری بود و این ابهام به وجود آمده كه افزایش قیمت رخ داده است.
وی با بیان این كه مبنای محاسبه قیمت گاز در دو فصل سرد (چهارماه) و گرم سال (هشت ماه) متفاوت است، اضافه كرد: این تفاوت روش سبب می شود مردم در مصرف گاز بیشتر صرفه جویی كنند كه این موضوع هم به نفع خود مردم و هم موجب مدیریت بهتر عرضه گاز ازسوی دولت می شود.
به گزارش ایرنا، ظرفیت تولید روزانه گاز ایران به بیش از 700 میلیون مترمكعب رسیده كه سهم مصرفی بخش خانگی بیش از 400 میلیون مترمكعب است.
در هفته های گذشته با استقرار جبهه هوای سرد در كشور نگرانی هایی درباره تامین گاز استان های سردسیر به وجود آمد كه با مدیریت توزیع و مصرف، این دغدغه برطرف شد.
اكنون ایران بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان شناخته می شود، كه البته بر خلاف كشورهای توسعه یافته، بخش عمده ای از این گاز در بخش غیرصنعتی و غیر تولیدی مصرف می شود.
بر اساس گزارش موسسه های بین المللی ایران، میزان مصرف گاز ایران با كشورهایی مانند چین برابری می كند.
اقتصام**2022**1561**تنظیم كننده:میثم طاهری** انتشاردهنده: مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco