۲۸ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۲۸
کد خبر: 82390262
۰ نفر
زاینده رود آخر دی جاری می شود

اصفهان - ایرنا - به منظور استفاده بهره برداران، بامداد پنجشنبه 30 دی بار دیگر آب در بستر خشك زاینده رود جاری می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان روز سه شنبه به ایرنا گفت: براساس رای نهایی شب گذشته كمیته پنج نفره، 60 مترمكعب آب بر ثانیه به مدت 22 روز بر روی بستر خشك زاینده رود گشوده می شود.
كمیته پنج نفره تصمیم گیر برای استفاده بهره برداران از آب زاینده رود متشكل از مدیر عامل آب منطقه ای استان، نماینده استاندار، فرماندار اصفهان، نماینده كشاورزان و نماینده جهاد كشاورزی استان اصفهان است.
علی بصیرپور هدف از بازگشایی زاینده رود را كشت كشاورزان به ویژه كشاورزان شرق اصفهان عنوان كرد و گفت : شنبه هفته آتی آب به مركز شهر اصفهان می رسد.
به گفته وی حجم آب توزیعی و همچنین تعداد روزهای جریان آب در حد 10 درصد امكان تغییر خواهد داشت و ادامه جریان آب در روزهای باقی مانده امسال و همچنین فصل بهار سال آینده منوط به بارش های ماه های پیش رو است.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود را حدود 260 میلیون متر مكعب اعلام كرد.
پیش از این اعلام شده بود كه براساس تصمیم شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود، آب سد این رودخانه از 28 دی امسال برای كشاورزان شرق اصفهان رها می شود كه این تصمیم با 2 روز تاخیر عملی می شود.
به گزارش ایرنا، سهم حقابه كشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود 400 میلیون مترمكعب است، آب رودخانه زاینده رود برای كشت كشاورزان شهرستان اصفهان فروردین امسال به محل سد آبشار در شرق اصفهان رسید تا با توزیع آن بین كشاورزان شرق اصفهان، كشت بهاره در این منطقه آغاز شود.
سطح زیر كشت غله پاییزه در شرق شهرستان اصفهان حدود 28 هزار هكتار است كه این رقم كمتر از یك سوم از وسعت اراضی در دوران رونق كشت است.
آب رودخانه زاینده رود برای كشت پاییزه كشاورزان شرق اصفهان پارسال در دو مرحله در روزهای 15 آبان و اول اسفند رهاسازی شد.
زاینده رود از ارتفاعات چلگرد در چهار محال و بختیاری و نیز كوه های فریدونشهر در غرب استان اصفهان به شكل رودهای كوچك از هم جدا سرچشمه گرفته و پس از درآمیختن در دریاچه سد زاینده رود به صورت رودخانه ای واحد به سمت اصفهان و تالاب گاوخونی جاری می شود.
زاینده رود مهمترین رودخانه در مركز فلات مركزی ایران به طول حدود 350 كیلومتر از سراب در زاگرس مركزی تا پایاب در گاوخونی است.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشكیل شده كه 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
/ 6020 / 6022 خبرنگار: علیرضا حكیمیان - انتشار دهنده : مسعود عمادی