سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی شیخ زكزاكی شد

تهران-ایرنا- سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه از نیجریه خواست كه بنا بر حكم دادگاهی در این كشور شیخ «ابراهیم زكزاكی» رهبر شیعیان این كشور را از زندان آزاد كند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لاگوش، سازمان عفو بین الملل از مقام های دولت نیجریه خواست كه بنا بر حكم صادره از دادگاه این كشور برای آزادی شیخ ابراهیم زكزاكی رهبر شیعیان نیجریه، وی را آزاد كند.
«ماكمید كامرا» مدیر امور نیجریه در سازمان ملل با بیان اینكه زكزاكی به طور غیرقانونی در بازداشت به سر می برد، گفت: اگر مقام های دولت نیجریه وی را آزاد نكنند، قانون این كشور را آشكارا نقض كرده اند.
بر اساس این گزارش شیخ زكزاكی بیش از یك سال است كه در زندان به سر می برد.
این در حالی است كه شمار زیادی از كاربران شبكه های اجتماعی در آستانه پایان مهلت اجرای حكم دادگاه نیجریه در مورد آزادی شیخ زكزاكی رهبرشیعیان این كشور و همسر وی، هشتگ اعتراضی «رهبرمان را آزاد كنید» در شبكه توییتر را فعال كردند.
بر اساس این گزارش، دادگاه نیجریه در دسامبر سال گذشته دستور آزادی غیر مشروط شیخ زكزاكی رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش را صادر كرد كه یك سال پیش بدون هیچ گونه محاكمه ای از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.
ارتش نیجریه 14 دسامبر 2015 شیخ زكزاكی رهبر شیعیان نیجریه و همسرش را پس از زد وخورد خونبار با اعضای جنبش وی بازداشت كرد.
بر اساس اعلام كارشناسان جهان تشیع، هدف ارتش نیجریه پس از دستگیری شیخ زكزاكی، نابودی حركت اسلامی در شهرهای مختلف این كشور است.
خاورم**9329** 1010
مترجم: ندا بهبودی*انتشار دهنده:حسن معظمی

سرخط اخبار جهان