۲۷ دی ۱۳۹۵،‏ ۸:۲۷
کد خبر: 82388510
۰ نفر
80 روستای اهواز در انتظار آب شرب

اهواز - ایرنا - آبرسانی به 80 روستای بخش غیزانیه از توابع اهواز پس از سال ها انتظار، قرار است تا سه ماه آینده اجرایی شود.

به گزارش ایرنا بخش غیزانیه در 30 كیلومتری مسیر اهواز به ماهشهر قرار دارد و شاید بتوان آن را محروم ترین بخش شهرستان اهواز نامید.
این در حالیست كه بیش از 300 چاه نفت در بخش غیزانیه قرار دارد و عظیم ترین تاسیسات نفتی منطقه نیز در آن مستقر شده است.
بخش غیزانیه (شامل دهستان غیزانیه و مشرحات)80 روستا با بیش از 25 هزار نفر جمعیت دارد كه بیش از نیمی از روستاهای آن فاقد آب شرب هستند و بقیه نیز آب را به صورت جیره بندی دریافت می كنند.
نشست بررسی مشكلات بخش غیزانیه، شامگاه یكشنبه، پس از دومین بازدید استاندار خوزستان از این بخش و همزمان با افتتاح مسجد حضرت قائم (عج) در روستای 'عوده' برگزار شد. این مسجد با مشاركت اهالی روستا و خیران ساخته شده است.
استاندار خوزستان در این نشست گفت: در سه ماه آینده باید آب شرب بهداشتی و كافی برای بخش غیزانیه تامین شود.
غلامرضا شریعتی با انتقاد از محرومیت روستاهای این بخش از آب شرب، یكی از بدیهی ترین نیازهای بشری و حقوق مردم بر حكومت و دولت را سلامت و تامین آب شرب بهداشتی برای مردم دانست و افزود: بخش غیزانیه شامل 80 روستا، با چاه های نفت و تولید نفت قابل ملاحظه، از توابع كلانشهر اهواز است، اما متاسفانه از ابتدایی ترین امكانات برخوردار نیست.
وی دلیل این امر را غفلت مسئولان و مشكلات دیگر در این بخش عنوان كرد و گفت: مردم این بخش بابت نداشتن آب شرب متحمل رنج زیادی شده اند و این مشكل كه جزو حقوق اولیه مردم است، باید جبران شود.
شریعتی اظهار كرد: آبرسانی به دهستان 'مشرحات' كه شامل مطالعه، طراحی و اجرای 25 كیلومتر لوله گذاری است به سازمان آب و برق خوزستان واگذار شد تا در مدت سه ماه آن را به انجام برساند.
وی اجرایی شدن آبرسانی به بقیه روستاها را نیز در سه ماه آینده لازم دانست و اضافه كرد: تعویض خطوط آبرسانی از ایستگاه شیبان تا روستای 'صفیره' از محل صندوق توسعه ملی بر عهده شركت آب و فاضلاب روستایی در حال اجراست؛ شركت ملی مناطق نفتخیز نیز موظف شد لوله های مورد نیاز آبرسانی، از روستای 'صفیره' تا روستای 'نزهه' را خریداری و در اختیار شركت آبفار برای اجرا قرار دهد تا در مدت سه ماه اجرا كند.

* مسیر هموار می شود
استاندار خوزستان با اشاره به مشكل راه های بخش غیزانیه اظهار كرد: در این روستاها مردم با دشواری زیاد تردد می كنند و هیچ راه آسفالت وجود ندارد كه باید برای احداث راه در این بخش اقدام اساسی شود.
وی گفت: 40 كیلومتر از راه های روستایی این بخش، خاكی است و اهالی با مشكلات زیادی در این مسیرها تردد می كنند كه مقرر شد این قسمت با همكاری استانداری و شركت مناطق نفتخیز جنوب، شركت ملی حفاری و پتروشیمی مارون كه در غیزانیه فعالیت و از آن منتفع می شوند، آسفالت شود.
وی افزود: اداره راه و شهرسازی نیز موظف به ساخت پنج كیلومتر راه روستایی و روكش 6 كیلومتر از جاده های آسفالته شد.
شریعتی با بیان اینكه ساكنان دهستان 'مشرحات' در این بخش برای هر بار تردد از آزادراه ناچار به پرداخت عوارض می شوند، افزود: یك راه فرعی در این منطقه وجود دارد كه پیش از این در اختیار راه آهن بوده و در این نشست مصوب شد كه اداره كل راه و شهرسازی این مسیر فرعی را بازسازی كند تا مردم این مسیر را جایگزین آزادراه كنند.
وی همچنین با اشاره به طراحی 216 كیلومتر شبكه گازرسانی به بخش غیزانیه اظهار كرد: در این نشست مصوب شد كه شركت گاز تا پایان امسال مقدمات گازرسانی به این بخش را فراهم و پیمانكار را تعیین كند.

* دختران به مدرسه می روند؟
استاندار خوزستان در ادامه در پاسخ به گلایه تعدادی از اهالی، مبنی بر نبود مدارس دخترانه در این بخش، وعده كرد: در هر منطقه ای كه تعداد دختران به حد نصاب برسد، در آن مدرسه احداث شود.
وی با تاكید بر اجرای برنامه های فرهنگی در بخش غیزانیه گفت: مصوب شد كه شركت مناطق نفتخیز و ملی حفاری در اجرای برنامه های فرهنگی از جمله مسابقات ورزشی، كتابخوانی، اردوهای فرهنگی و آموزش قرآنی با بخشداری همكاری كنند.
شریعتی تاكید كرد: مسئولیت اجرای مصوبات بر عهده دستگاه های اجرایی است و فرماندار اهواز، بخشدار غیزانیه و معاون عمرانی استانداری نیز بر روال اجرای این مصوبات نظارت می كنند.

* آب؛ راه؛ مدرسه
فرماندار اهواز نیز در این نشست گفت: در بیش از 30 سال گذشته آب آشامیدنی مهمترین مشكل بخش غیزانیه بوده است.
اسماعیل ارزانی بیرگانی افزود: بهبود وضعیت مدارس كانكسی، راه روستایی، گازرسانی و روشنایی معابر نیز از مهمترین كمبودهای بخش غیزانیه است كه باید حل شود.

* یك هزار میلیارد ریال برای آب
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی نیز در این نشست با بیان اینكه آب شرب مشكل بیش از 30 سال گذشته در این بخش بوده است، گفت: این مشكل به دلیل فرسودگی و شكستگی خطوط لوله مسیر 55 كیلومتری انتقال آب (از شیبان تا غیزانیه) است كه همه آن به اضافه سه ایستگاه پمپاژ باید تعویض شود.
درویشعلی كریمی اعتبار مورد نیاز برای بازسازی خط آبرسانی این بخش را یك هزار و 40 میلیارد ریال عنوان كرد و افزود: با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی بازسازی 23 كیلومتر از این خطوط ، از شیبان تا روستای صفیره، با اعتبار 230 میلیارد ریال آغاز شده است.
وی تاكید كرد: اعتبار باقیمانده را نمی توانیم در یكی دو سال آینده تامین كنیم و سایر دستگاه های اجرایی نیز باید در این زمینه كمك كنند.

* تراكتورسواری در باران
بخشدار غیزانیه نیز با بیان اینكه 80 درصد راه های خاكی شهرستان اهواز در بخش غیزانیه قرار دارد گفت: از مجموع 150 كیلومتر راه خاكی كه در شهرستان اهواز وجود دارد 130 كیلومتر در بخش غیزانیه است.
شاهین هاشمی افزود: از 155 كیلومتر راه شوسه شهرستان، 140 كیلومتر در بخش غیزانیه و از 292 كیلومتر راه آسفالته 160 كیلومتر در غیزانیه است.
وی با اشاره به مشكل تردد در راه های روستایی به ویژه در زمستان، اظهار كرد: در این فصل تردد به برخی از روستاها بسیار دشوار است و گاهی مسیر چندین هفته مسدود می شود.
به گفته وی، بعضی از اهالی در صورت داشتن كار ضروری ناچار به تردد به وسیله تراكتور می شوند و قطع برق در زمان بارندگی نیز به طور معمول دو تا سه روز ادامه دارد زیرا به دلیل مسدود شدن مسیر امكان تردد نیست.
هاشمی افزود:اهالی 10 روستای این بخش نیز مجبور به تردد از آزادراه هستند كه برای هر بار تردد ناچار به پرداخت عوارض هستند.
وی با اشاره به حادثه خیز بودن بخشی از مسیر برگشت غیزانیه به اهواز در نزدیكی روستای صفیره، اظهار كرد: در زمان بارندگی همیشه شاهد تصادفات متعدد در این مسیر هستیم به طوری كه در بارندگی اواخر پائیز بر اساس گزارش پلیس راه، بیش از 30 فقره تصادف اتفاق افتاده كه نتیجه آن چهار كشته و 16 مصدوم بوده است.

* آلودگی مسكوت ماند
آلودگی های زیست محیطی ناشی از فعالیت شركت های نفتی از مهمترین مشكلات بخش غیزانیه است كه در این نشست به آن پرداخته نشد. شركت نفت و گاز كارون و شركت نفت و گاز مارون از بزرگترین زیرمجموعه های شركت مناطق نفتخیز جنوب، پتروشیمی مارون، شركت سیالات انگیزشی وابسته به ملی حفاری و شركت فولاد خوزستان در حوزه غیزانیه فعالیت می كنند.
گاصوص حسینی رئیس شورای روستای 'ملیگط' از توابع غیزانیه در حاشیه این نشست در گفت وگو با ایرنا اظهار كرد: شركت های نفتی و پتروشیمی و ملی حفاری آلودگی بسیاری را تولید می كنند و اهالی از این بابت بسیار ناراضی و گله مند هستند.
وی افزود: علاوه بر گازهای سمی كه از دودكش شركت های نفتی متصاعد می شود، این واحدها پساب های شور و آلوده به مواد نفتی خود را در زمین های اطراف روستاها تخلیه می كنند و شركت وابسته به ملی حفاری نیز نوعی 'اسید' را نیز در این محل می ریزند كه سلامتی اهالی را با خطر روبه رو كرده است.
عبدالزهرا صباحی مقدم از اهالی روستای نمره3 از توابع غیزانیه نیز با انتقاد از وضعیت شركت های نفتی گفت: چند سال پیش دختر 12 ساله و پسر هفت ساله ام در یكی از حوضچه های پساب نفتی سقوط كردند كه منجر به فوت آنها شد.
وی تصریح كرد: این پساب ها علاوه بر خطراتی كه برای ساكنان دارد، زمین ها را نیز شور و غیرقابل كشت كرده است.
شریعتی استاندار خوزستان نیز در این باره گفت: با اتمام طرح آماك (طرح جمع آوری گازهای همراه) تمام گازهای اسیدی كه متصاعد شده از مشعل های نفتی، جمع آوری می شود.
وی افزود: در برنامه پنج ساله تا 10 ساله هم تمام مشعل ها در یك برنامه قرار است جمع آوری شوند.
شریعتی همچنین وعده كرد كه مشكل آلودگی شركت فولاد و تخلیه اسید از سوی شركت سیالات انگیزشی به زمین های روستا را از طریق اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان پیگیری كند.
بر اساس این گزارش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز، در بخش غیزانیه سه واحد آلاینده فعالیت می كنند كه شامل شركت نفت و گاز كارون، شركت پتروشیمی مارون واحد اهواز و شركت سیالات انگیزشی وابسته به شركت ملی حفاری، كه هر كدام از اینها مشكلات مربوط به خود را دارند.
شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب بزرگترین تولید كننده نفت كشور است كه خوراك پالایشگاه ها و بخش اعظم نفت صادراتی را تامین می كند. شركت نفت و گاز كارون، بزرگترین زیرمجموعه این شركت (كه بخش زیادی از تاسیسات نفتی و چاه های این شركت در بخش غیزانیه اهواز قرار دارد) روزانه بیش از یك میلیون بشكه نفت خام و 55 هزار بشكه میعانات گازی تولید می كند.
شركت بهره برداری نفت و گاز مارون نیز یكی دیگر از 9 زیرمجموعه مناطق نفتخیز جنوب، در حدود 600 هزار بشكه نفت و 29 هزار بشكه در روز گاز مایع تولید می كند.
طرح آماك (طرح جمع آوری گازهای همراه در میدان های نفتی آب تیمور، منصوری، اهواز و كوپال) به منظور كاهش انتشار آلاینده های ناشی از سوزاندن گازهای تُرش از اوایل دهه 80 آغاز شد. مرحله نخست طرح انجام شده و مرحله دوم (بخش زیست محیطی طرح) در سال 1388 آغاز شده است كه با وجود وعده های زیاد كه آخرین آنها اردیبهشت 95 بوده، هنوز تكمیل نشده است. بهره برداری از طرح آماك یكی از مصوبات طرح جامع كاهش آلودگی هوای اهواز و همچنین ستاد ملی كاهش آلودگی هوا برای خوزستان بوده است.
به دلیل راه اندازی نشدن طرح آماك، روزانه 140 میلیون فوت مكعب گاز در این منطقه سوزانده می شود كه حدود 60 میلیون فوت مكعب از آن گاز ترش است.
7151 /6037
خبرنگار: نادره وائلی زاده ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی