كارشناس ایتالیایی:برجام یك دستاورد مثبت است اما نباید به آمریكا اعتماد كرد

رم - ایرنا - 'استفانو بونیلائوری'كارشناس ایتالیایی ورئیس انجمن'روسیه - امیلیارومانیا'، با تاكید براینكه نمی توان به آمریكا و كشورهای غربی اعتماد كرد، برجام را یك دستاورد مثبت برای جمهوری اسلامی ایران دانست كه منجر به لغو تحریم ها شد.

رئیس انجمن 'روسیه - امیلیارومانیا'در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در رم گفت: یقینا برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) یك دستاورد مثبت برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود كه دربرابر تبلیغات بدگویانه و دروغین مبنی بر تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی با هدف كند كردن روند توسعه و رشد اقتصادی كشور، توانست حق برخورداری از یك برنامه صلح آمیز هسته ای را بر كرسی بنشاند و همزمان نیز حذف تحریمات ناعادلانه را بدست آورد.
وی بااشاره به آثار برداشته شدن تحریم ها افزود: ایران چند روز پیش نخستین هواپیمای مسافری خود را از شركت ایرباس تحویل گرفت و بدین صورت اولین بروز رسانی خطوط هوایی مسافری خود را از دهه 80 تاكنون انجام داد كه خود یكی از اثرات مثبت حذف تحریم ها بشمار می رود .
مدیر سابق جنبش سیاسی' دولت و قدرت' ایتالیا هشدار داد:باید توجه داشت كه اثرات مثبت برجام می تواند بخاطر ماهیت نامتعادل و یك طرفه روابطی كه اغلب كشورهای امضا كننده این برنامه دارند به خطر بیافتد.
وی تاكید كرد: در حقیقت بجز كشورهایی مانند روسیه و چین كه قابل اعتماد بودن آنها برای ایران تا حدودی ثابت شده است ، سایر كشورهای امضا كننده برجام، پیرو آمریكا هستند و دولتمردان آن ها در صورت فرمان كاخ سفید، لحظه ای از عقب نشینی از توافق و یا پس گرفتن آن حتی اگر به زیان آنها و منجر به خسارات شدید اقتصادی شود، درنگ نمی كنند.
وی با اشاره به مواضع دولت جدید آمریكا، افزود: در حقیقت، درحالی كه رئیس جمهوری آمریكا عوض می شود، باید درنظر داشت كه ساكن جدید كاخ سفید 'دونالد ترامپ ' است. او از اظهارات خصمانه در قبال ایران دریغ نكرد و حتی 'ركس تیلرسون' را به عنوان وزیر خارجه منصوب و اعلام كرد كه می خواهد در مورد برجام بازنگری كند.
وی اظهار داشت: البته با توجه به اینكه توافق هسته ای از سوی قدرت های مستقل (روسیه و چین) نیز امضا شده است، اینكه آمریكا به تنهایی مانع آن شده و یا آن را لغو كند، نباید ممكن باشد. اما با توجه به رابطه نابرابرو بیماری كه میان امریكا و كشورهای اروپای غربی وجود دارد ، مسئولان ایرانی وظیفه مراقبت از برجام را علیه هرگونه امكان لغو آن دارند و باید همواره به غربی ها یادآور تعهداتشان بشوند.
اروپام**461**1590
انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان