اتحادیه عرب: كنگره امریكا از جانبداری یك طرفه رژیم صهیونیستی دست بردارد

تهران - ایرنا - اتحادیه عرب روز جمعه در بیانیه ای در واكنش به اقدام نمایندگان كنگره آمریكا برای محكومیت قطعنامه 2334 شورای امنیت ضمن محكومیت این اقدام تاكید كرد: مجلس نمایندگان آمریكا به جای جانبداری یك طرفه از رژیم صهیونیستی, تل آویو را تشویق كند تا به قطعنامه های بین المللی گردن نهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه مصری «الیوم السابع» ، این اتحادیه در ادامه این بیانیه آورده است: كنگره در وهله نخست باید از قطعنامه شورای امنیت كه خود می تواند اقدامی در جهت اجرای ایجاد دو كشور مستقل باشد, حمایت كند.
این سازمان از همه اتحادیه پارلمان های منطقه ای و جهانی خواست تا این اقدام كنگره آمریكا را محكوم كنند، چرا كه این اقدام مجلس نمایندگان آمریكا می تواند رژیم صهیونیستی را بر آن دارد كه در توقف عملیات شهرك سازی تعلل كند.
در ادامه این بیانیه آمده است: مجلس نمایندگان آمریكا، می بایست رژیم اشغالگر قدس را تشویق كرده و بر آن فشار آورد تا به قطعنامه های قانونی بین المللی و كنوانسیون های سازمان ملل متحد گردن نهد.
اتحادیه عرب از مجلس نمایندگان آمریكا خواست تا از عدالت و حق مردم فلسطین حمایت كند، چرا كه همه قطعنامه های بین المللی تشكیل یك دولت فلسطینی در مرزهای 1967 به مركزیت بیت المقدس را پذیرفته اند.
در ادامه بیانیه آمده است: امنیت و صلح هرگز در سایه ساخت شهرك نشین ها، كشتار، تحریم و محاصره و تروریسم محقق نخواهد شد، بلكه صلح پایدار با پایان اشغالگری، ایجاد یك دولت فلسطینی مستقل و حل همه مسائل و موانعت موجود امكان پذیر است.
این سازمان كشورهای عربی از مجلس نمایندگان آمریكا خواست تا از رژیم اشغالگر قدس كه همه جهانیان به دلیل اقدامات نقض گونه این رژیم علیه قوانین بین المللی, اقدامات آن را محكوم می كنند، جانبداری نكند.
نمایندگان مجلس نمایندگان آمریكا روز پنجشنبه با اكثریت آرا قطعنامه شورای امنیت علیه شهرك سازی رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی را محكوم كردند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه اخیر خود از رژیم صهیونیستی خواسته بود به فعالیت های شهرك سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین پایان دهد.
نمایندگان كنگره آمریكا با 342 رای در مقابل 80 رای با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مخالفت كردند.
در متن مذكور كه از سوی نمایندگان آمریكا تایید و تصویب شده خواستار لغو قطعنامه و یا تجدید نظر در آن شده است تا زمینه برای حل و فصل درگیری ها از طریق مذاكرات دو جانبه مستقیم بین فلسطینی ها و صهیونیست ها فراهم شود.
در قطعنامه 2334 شورای امنیت كه در 23 دسامبر با رای 14 كشور و رای ممتنع آمریكا به تصویب رسید، از تل آویو خواسته شده به شهرك سازی ها در سرزمین های اشغالی فلسطین پایان دهد.
باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا در مصاحبه ای با تلویزیون رژیم صهیونیستی در باره رای ممتنع واشنگتن به این قطعنامه گفت: برنامه نتانیاهو برای گسترش شهرك سازی در سرزمین های اشغالی تشكیل دولت فلسطین را غیر ممكن می سازد.
برای نخستین بار پس از سال 1967 میلادی، این نخستین قطعنامه شورای امنیت است كه علیه رژیم صهیونیستی صادر می شود.
شبك **خاورم**9363**1917**مترجم: محمد تدو **انتشار دهنده:سید محمد باقر نوربخش