آرایش جنگنده‌های «اف ۳۵» آمریكا در ژاپن

پكن - ایرنا - آمریكا برای اولین بار و در راستای عملیات برون مرزی جنگنده‌های رادارگریز «اف ۳۵» خود، اقدام به آرایش اسكادرانی از این هواپیماها در كشور ژاپن كرده است.

به گزارش ایرنا منابع خبری منطقه روز پنجشنبه اعلام كردند كه نیروی دریایی آمریكا ۱۰ فروند از این مدل هواپیماها را در پایگاه هوایی «ایواكانی» در جزیره «هونشو» ژاپن مستقر كرده است كه اعزام این هواپیماهای فوق پیشرفته یكی از نشانه های تقویت روابط نظامی دو كشور محسوب می شود.
گزارش ها همچنین استقرار این جنگنده ها در پایگاه هوایی تفنگداران ویژه نیروی دریایی آمریكا در ژاپن را نقطه عطفی برای این هواپیماها دانسته كه به نظر می‌رسد مشكلات فنی و هزینه‌های بالای ساخت آنها مشكل ساز شده است.
دولت آمریكا در این زمینه با شركت لاكهید مارتین قراردادی دارد كه ارزش آن برای ساخت 2 هزار و ۴۴۳ فروند از جنگنده های رادارگریز اف ۳۵ به میزان ۳۷۹ میلیارد دلار است و برای همین از این جنگنده به عنوان گرانقیمت ترین جت جهان یاد می شود.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ كنگ امروز اعلام كرد، این هواپیما كه به ژاپن فرستاده شده عمود پرواز و از مدل «اف ۳۵ بی» است كه می تواند بلافاصله عملیاتی شود و پرواز كند.
برنامه آمریكا برای توسعه این هواپیماها و از جمله نگهداری آنها تا سال ۲۰۷۰ میلادی تنظیم شده و به همین خاطر هزینه آن تا یك هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
جنگنده دارای سرعت بسیار بالایی است كه سنسورهایی تعبیه شده در آن فورا اطلاعات ضروری را در اختیار خلبان قرار می دهد.
نیروی دریایی آمریكا همچنین هواپیماهای «اف ۳۵ سی» را در اختیار دارد كه می تواند روی عرشه ناوهای هواپیمابر فرود بیاید.
آمریكا پیشتر و در مرداد ماه سالجاری نیز 12 فروند جنگنده F-16 خود را در پایگاه هوایی «اوسان» در كره جنوبی مستقر و اعلام كرد كه این حضور در راستای تقویت همكاریهای نظامی دو كشور و به منظور مقابله با تهدیدهای رو به افزایش كره شمالی صورت گرفته است.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی