نخستین هواپیمای ایرباس در تولوز فرانسه به ایران ایر تحویل شد

تهران- ایرنا- ایران نخستین فروند ایرباس خریداری شده مدل ای.321(A321) را عصر امروز (چهارشنبه) با حضور مدیران عامل شركت هما و ایرباس در شهر تولوز فرانسه تحویل گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این هواپیمای 190 نفره قرار است فردا به همراه هیات ایرانی با هدایت خلبانان ایران ایر، فرودگاه تولوز فرانسه را به مقصد مهرآباد تهران ترك كند.
این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است كه پیش قرارداد آن اواخر پارسال با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس بین ایران ایر و ایرباس امضا شد.
پس از نهایی شدن قرارداد خرید یكصد فروند هواپیما از ایرباس، فردا نخستین هواپیما وارد ایران می شود.
به گزارش ایرنا، براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است این هواپیما ساعت پنج صبح فردا (پنجشنبه) به وقت محلی فرودگاه تولوز را ترك كند و بعدازظهر در آیینی به فرودگاه مهرآباد وارد شود.
از این هواپیما در مسیرهای داخلی استفاده می شود؛ هر چند شاید در آینده برای پروازهای بین المللی نیز از آن بهره گرفت.

** مدیرعامل ایرباس: همكاری با ایران به طور رسمی آغاز شد
مدیرعامل ایرباس در این مراسم اعلام كرد همكاری با ایران به طور رسمی آغاز شد و ابراز امیدواری كرد «با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود».
«فابیس برژیر» گفت: طبق قراردادی كه با ایران ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی نیز بتدریج به شركت هواپیمایی ایران ایر تحویل می شود.
برژیر اعلام كرد از یكصد فروند هواپیمای خریداری شده ایران، ٩٨ فروند سفارش جدید و ٢ فروند بازخرید از یك سفارش لغو شده یك شركت هواپیمایی دیگر است.
وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه داری آمریكا و قوانین بین المللی امضا شده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال نیز شماری از این هواپیماها به این شركت تحویل می شود.
مدیرعامل شركت ایرباس درباره تاثیر برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب ریاست جمهوری آمریكا بر سیاست های این شركت گفت: ترامپ تاثیری در روابط ما با ایران ندارد.
به گفته مدیرعامل شركت ایرباس، قرارداد این شركت با ایران‌ایر یك هفتم كل سفارش‌هایي است كه در سال ٢٠١٦ میلادی دریافت كرده است.

** پیامد برجام در صنعت هواپیمایی ایران
به گزارش ایرنا، شركت های هوایی ایران با اجرای برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) از دی ماه پارسال مذاكرات مستقیم را با شركت های سازنده هواپیما آغاز كردند؛ به طوری كه اواخر پارسال پس از سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه، پیش قرارداد خرید بیش از یكصد فروند هواپیما بین شركت ایرباس و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاریس امضا شد.
اوایل مهرماه بود كه اداره كنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا (اوفك- OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به ایرباس و بویینگ داد و با صدور این مجوز، مذاكرات بین نمایندگان بویینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید تا اینكه قرارداد 10 میلیارد دلاری بین ایران ایر و شركت ایرباس برای خرید یكصد فروند هواپیما به امضا رسید.
بر پایه این قرارداد، ایران ایر 46 فروند هواپیمای 321 از ایرباس خریداری كرد كه در مجموع بیش از 8300 صندلی را به ظرفیت هما اضافه می كند.
همچنین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) 38 فروند ایرباس از نوع 330 تحویل می گیرد كه 253 صندلی دارد و در مجموع شمار صندلی های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از 11 هزار و 400 صندلی ظرفیت ایجاد می كند.
همچنین ایران ایر طبق این قرارداد 16 فروند هواپیمای 350 ایرباس را برای پروازهای دوربرد خود متشكل از پنج هزار و 600 صندلی را در آینده از ایرباس تحویل می گیرد تا بتواند در پروازهای بین المللی از این هواپیما استفاده كند.
در مجموع شركت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید یكصد فروند هواپیما و با شركت بوئینگ برای خرید 80 فروند هواپیما قرارداد امضا كرده و قرار است بزودی قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای 70 نفره را با شركت فرانسوی- ایتالیایی «ای.تی.آر» (ATR) امضا كند.
جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از 200 فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و كوتاه برد و افزایش بیش از50 هزار صندلی جدید ارتقا می یابد و فرصت های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از 20 هزار نفر در داخل فراهم می كند.
پیش از این مدیرعامل شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی اعلام كرده بود نخستین هواپیمای321 ایرباس پیش از نوروز 1396 و هفت تا هشت فروند دیگر تا دی ماه سال آتی تحویل ایران ایر می شود.
در این قراردادها افزون بر خرید هواپیما، موضوع های دیگری چون آموزش خلبانان و تعمیر و نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوبری هوایی (ای.تی.ام-ATM)، عملیات فرودگاهی و هواپیمایی، انتقال فناوری و هماهنگی مقررات رگولاتوری برای ایران ایر منظور شده است.
خرید همه این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیك است و ایران ایران 85 درصد منابع مالی آن را از فایناس خارجی و 15 درصد آن را از منابع داخلی خود تامین می كند.
اقتصام 1108 **3061**1961** خبرنگار: ایرج منصوری** انتشاردهنده: لطیف نكوئی

آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco

سرخط اخبار اقتصاد