آیت الله هاشمی گفتند ، نگذاریم شرایط به عقب برگردد / باید تلاش كرد همین مسیری كه آغاز شده با رفع معایب ،ادامه پیدا كند

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكی با تشریح آخرین دیدارش با آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:‌ ایشان در آخرین روز زندگی همچنان نگران رفاه مردم و رسیدگی به فقرا و محرومان بودند.

سید حسن هاشمی پس از مراسم تشییع پیكر آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار سلامت ایرنا افزود:‌ روز یكشنبه (19 دی ماه جاری) من پس از جلسه با وزیر ورزش و جوانان، در وزارت بهداشت، در حال رفتن به بیمارستان لقمان برای افتتاح چند پروژه درمانی، از جمله تعدادی تخت ICU بودم كه آیت الله هاشمی تماس گرفتند و بنده را برای ناهار دعوت كردند.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه قبلا برای ناهار از طرف آقای ناطق نوری دعوت شده بودم، جلسه ناهار با آقای ناظق نوری را به زمان دیگری موكول كردم و پس از افتتاح چند پروژه درمانی در بیمارستان لقمان در ساعت یك و نیم بعد از ظهر، ناهار در خدمت ‌آیت الله هاشمی بودم.

وزیر بهداشت گفت: این اولین بار بود كه ناهار را دو نفری با آیت الله هاشمی صرف می‌كردم و تاكنون سابقه نداشت كه ایشان بنده را برای ناهار به صورت خصوصی دعوت كنند، در این دیدار بیش از یك ساعت دو نفری با هم صحبت های زیادی داشتیم كه شاید اكنون زمان گفتن همه این صحبت ها نباشد.
وی افزود: ایشان نسبت به برخی مسائل جاری و ‌آینده كشور به خصوص مسائل مربوط به رفاه احتماعی و توجه به فقرا و محرومان صحبت كردند و تاكید كردند كه در دور آینده دولت با توجه به اینكه روابط بین‌الملل ایران با كشورهای دنیا بهتر خواهد شد و شرایط اقتصادی دولت هم مناسب‌تر می‌شود، باید آرزوهای بر زمین مانده درباره محرومان و نیازمندان را حتما محقق كنیم.

**آیت الله هاشمی گفتند، نگذاریم شرایط به عقب برگردد
وزیر بهداشت ادامه داد: یك بخش مهم از فرمایش آیت الله هاشمی این بود كه نباید اجازه دهیم شرایط به گذشته برگردد، كه اگر برگشت هم ایران و هم انقلاب فرصتی برای بازسازی نخواهد داشت و باید حتما تلاش كرد كه همین مسیری كه آغاز شده با رفع معایبی كه داریم، ادامه پیدا كند.
وزیر بهداشت درباره شناخت خود از آیت الله هاشمی به خبرنگار ایرنا گفت: شناخت من از ایشان، این است كه ایشان انسان آزادی خواهی بودند كه در بیانات و نوشته هایشان هم این نگاه مشهود است، ایشان در سن 30 و چند سالگی كتاب امیركبیر را نوشتند و نگاهشان به كشور یك نگاه آرمانخواهانه بود و آرمانگرا بودند.

**آیت الله هاشمی پرهیز از دروغ، حسد و ریا را در انس با قرآن در زندان آموخت
وی ادامه داد: شخصیت ایشان بیشتر در زندان و در انس با قرآن شكل گرفت. ایشان در زندان تفسیری بر قرآن نوشتند و این مسئله روی شخصیت آیت الله هاشمی خیلی تاثیرگذاشت و هم ترس از خدا و عدم تعلق خاطر به دنیا و پرهیز از گناهان كبیره مثل دروغ، تهمت،‌ حسد و ریا، ناشی از آن برداشت قرآنی ایشان بود. زندگی ایشان به نظر من زندگی قرآنی بود، آنجا كه گذشت می كرد،‌ گذشتی بود كه از قرآن آموخته بود، آنجا كه صبر می‌كرد، صبر قرآنی و دستور الهی بود،‌ شخصیت جامعی بود كه همه تلاشش عزت و آبرومندی اسلام و آزادی و پیشرفت كشورش ایران بود.
هاشمی ادامه داد:‌ آیت الله هاشمی به امت واحده اسلام خیلی امیدوار بود و اهتمام داشت، حیف شد، آقای هاشمی از جمع ما رفت، اگر چه ممكن است ساده لوحی باشد اما آرزو می‌كنم، ‌رفتن ایشان به این شكل كه واقعا یك شوك در جامعه بود، حوادثی را مشابه زمان بعد از شهادت آیت الله بهشتی شكل دهد. زیرا آلودگی‌های ما خیلی زیاد شده است،اما از فضل و رحمت خدا ناامید نیستیم، اگر آن همگرایی و صداقتی كه آن زمان داشتیم، اتفاق بیفتد، پایه‌های نظام و انقلاب مستحكم می‌شود و ایران پیشرفت می‌كند.

**انقلابیون، افراد خناس را از خودشان دور كنند
وی اضافه كرد: منظورم این است، آنها كه در این انقلاب هم ریشه هستند، اختلافات را كنار بگذارند و افراد خناس را كه بین‌شان نفوذ كرده‌اند، از خودشان دور كنند و اول از همه به خودشان نگاه كنند و بعد انگشت اتهام را به سمت دیگران بگیرند.
وزیر بهداشت گفت: انقلابیونی كه امروز كشور را در دست دارند، یكبار دیگر باید پالایشی را در خودشان و هم در اطرافیانشان انجام دهند كه بتوانند راه حضرت امام(ره)،راه شهید بهشتی و راه آیت الله هاشمی رفسنجانی را ادامه دهند.

**باور كنیم، مرگ نزدیك است
هاشمی افزود: نباید فراموش كنیم كه نقطه اتكایی بعد از خداوند داریم و آن رهبری است كه باید محور وحدت همه امت اسلامی باشد، امیدواریم همه از رأس تا قاعده، یكبار دیگر به اعمالمان فكر كنیم. البته مردم بالاتر از قاعده هستند، مردم پاك‌تر و شریف تر از همه مسئولان هستند، اما همه باید باور كنیم كه مرگ نزدیكتر از هر چیزی به ماست.
وی گفت: در رفتن آیت الله هاشمی و در نوع مرگ این عزیز، حتما حكمتی نهمته است كه برای مسئولان عبرت آموز است. امیدوارم همه عبرت بگیریم و ببینیم كه فرصت خدمت همیشگی نیست، مثل ابر بهار از دست می‌رود و باید برای رفاه مردم شریف اقدام كنیم، مردمی كه صحنه‌های باشكوهی را برای بدرقه آیت الله هاشمی آفریدند.
وزیر بهداشت اضافه كرد: با بدرقه باشكوه مردم، قدر و منزلت آقای هاشمی به عنوان یك روحانی صالح و مخلص نزد مردم شریف ایران بعد از چهار دهه كار اجرایی و مسئولیت مستقیم در عالی‌ترین سطوح مشخص شد، هیچ كس شاید باور نداشت كه قدر و منزلت ایشان در قلب مردم با هر فكر و جریانی این قدر عزیز است.
وی گفت:‌ در بدرقه مردم، صحنه‌های باشكوهی از قدرشناسی از كسانی كه به اسلام و ایران خدمت كرده اند، ‌رقم خورد. انتظار این است كه گرمای این قدرشناسی در سرمای زمستان گم نشود. همه مسئولان كشور باید از این مسائل درس بگیرند و بدانند كه می‌شود همه مردم و همه انرژی‌های متراكم شده را زیر پرچم انقلاب جمع كرد و از این همه انرژی و توان برای ساخت كشور و تداوم انقلاب و راه شهیدان استفاده كرد.

**میراث آیت الله هاشمی رفسنجانی چه بود؟
هاشمی درباره میراث آیت الله هاشمی به خبرنگار ایرنا گفت: اصل جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی میراث ‌آقای هاشمی رفسنجانی است كه یكی از شاگردان امام راحل بود، هم ایشان و هم مقام معظم رهبری و شهید مطهری و آیت الله مهدوی كنی، كسانی بودند كه در برپایی انقلاب نقش داشتند و البته مرحوم آیت الله طالقانی و از نظر من دكتر علی شریعتی و همه روحانیت مبارز و دانشگاهیان مبارز در این راه نقش داشتند.
وزیر بهداشت افزود: اگر انقلاب را مولود وحدت حوزه و دانشگاه بدانیم، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی میراث فداكاری های این عزیران و شهدای حوزه و دانشگاه است و این بالاترین میراث است كه متعلق به همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان است.
وی گفت: انقلاب اسلامی میراث آیت الله هاشمی رفسنجانی و همه این عزیزان است اما نگرانیم كه این انقلاب آن طور كه امام راحل و این عزیزان می خواستند،‌نتواند طی طریق كند و از گزند ‌آسیب ها مصون نباشد، البته با بودن مقام معظم رهبری و نسل اول انقلاب باید امیدوار بود. چون این افراد هرگز از پا نخواهند ایستاد تا زمانی كه همه را زیر خیمه انقلاب جمع ببینند.
هاشمی ادامه داد: به هر حال گاهی غفلت، منیت و گاهی خودخواهی و نفوذ افرادی كه هم ریشه نیستند و چون در انقلاب و جنگ نقشی نداشته‌اند، ‌گاهی ارزان می‌فروشند و كاری می‌كنند كه نتوانیم واقعیات را ببینیم و در اصلی و فرعی كردن مسائل انقلاب دچار تفرقه شویم.
خبرنگار: افشین شاعری **انتشار: علی حبیبی
اجتمام(4)3063 **1569