دیدار رئیس جمهوری لبنان با پادشاه سعودی، چند سوال و یك تردید

بیروت – ایرنا – ژنرال « میشل عون» هفتاد روز بعداز انتخابش به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان در نخستین سفر خارجی خود به سعودی رفت و با « سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و تعدادی از وزیران سعودی دیدار كرد. به گزارش ایرنا، دیدار ژنرال عون و ملك سلمان در رسانه های لبنانی كه صبح چهارشنبه منتشر شدند، بازتاب داشت و در این میان روزنامه « الجمهوریه» با تردید آمیز خواندن صادر نشدن بیانیه مشترك ، نوشت كه اكنون چند سوال در باره نتایج سفر ژنرال عون به سعودی مطرح است.

به گزارش ایرنا، مذاكرات رسمی ژنرال عون و ملك سلمان دیروز (سه شنبه) در قصر« الیمامه» ریاض در باره مسائل مورد اهتمام مشترك و اوضاع منطقه ای و لبنان برگزار شد.
الجمهوریه نوشت: ناظران در خصوص سفر ژنرال عون به سعودی می گویند كه این سفر برای ایجاد تعادل سیاسی در صحنه لبنان با توجه به حضور محور ایرانی – سوری، ضروری بود.
این روزنامه لبنانی افزود: به همین خاطر بود كه مقامات سعودی با درك ابعاد مختلف این سفر، از ژنرال عون و هیات همراه او به گرمی و به طور ویژه استقبال كردند.
الجمهوریه به نقل از منابع نزدیك به هیات لبنانی در سفر به سعودی نوشت كه « سعودی قصد دارد در مرحله آینده از اقتصاد و نیروهای نظامی و امنیتی لبنان حمایت كند و دو طرف تمایل داشتند كه نتایج سفر ژنرال عون به گشوده شدن پرونده هبه نظامی سعودی به لبنان منحصر نشود و بر روی تحول روابط ریاض و بیروت در چند ماه آینده تاكید شود».
این روزنامه لبنانی اضافه كرد كه به نظر می رسد طرف سعودی مواضع خود در قبال لبنان را تعدیل كند و از سیاست بایكوت كردن، به سیاست تسهیل در روابط منتقل شود.
الجمهوریه درعین حال صادر نشدن بیانیه مشترك ریاض و بیروت را كه به طور عادی در پایان سفرهای رسمی منتشر می شود و بر سه محور « روابط دوجانبه»،«دیدگاه دوكشور در خصوص پرونده های منطقه وجهان»و « مبادله اقتصادی» متمركز است، تردید آمیز خوانده است.
این روزنامه لبنانی به نقل از منابع خود نوشت: غیبت « محمد بن سلمان» جانشین قدرتمند ولیعهد سعودی از مذاكرات سعودی – لبنانی به مقامات سعودی فرصت داد تا بتوانند سرنوشت تعدادی از پرونده های بین لبنان وسعودی را مورد ارزیابی قرار دهند.
الجمهوریه خاطرنشان كرد كه ناظران در باره سفر ژنرال عون به سعودی چندین سوال مطرح كرده اند كه اهم آنها بدین شرح است:
1- آیا سعودی امتیاز از سرگیری كمك های به لبنان را به رئیس جمهوری و یا نخست وزیر لبنان می دهد؟
2- آیا سعودی كمك های به لبنان را بعداز اینكه ژنرال عون ریاض را ترك كند، اعلام می كند و یا در جریان سفر آینده یك مقام ارشد سعودی به لبنان اعلام می شود؟
این روزنامه به نقل از منابع نزدیك به هیات لبنانی نوشت: اگرچه مذاكرات ژنرال عون و پادشاه سعودی جنبه عمومی داشت اما « عادل الجبیر» و « جبران باسیل» وزیران خارجه سعودی و لبنان به طور آشكار در باره پرونده هائی كه همچنان روابط ریاض و بیروت را متشنج و طرف سعودی را نگران و خشمگین كرده است، گفت وگو كردند.
الجبیر بعدازملاقات با همتای لبنانی خود با زبان دیپلماتیك گفت: معتقدیم لبنان از یك مرحله دشوار با انتخاب رئیس جمهوری و تشكیل دولت جدید عبور كرد، برای لبنان خیر می خواهیم و تلاش می كنیم كه لبنان مستقل و خالی از مداخله های خارجی باشد و بتواند وحدت، امنیت و ثباتش را حفظ كند و اینها اموری هستند كه مورد اهتمام لبنانی ها ، عرب ها از جمله سعودی است.
الجبیر در كنفرانس خبری مشترك با جبران باسیل گفت: سعودی به كشورهائی كه میزبان تعداد زیادی از پناهجویان سوری هستند، كمك می كند اما تمایل دارد كه آوارگان سوری در آینده نزدیك به كشورشان بازگردند.
جبران باسیل هم با بیان اینكه راه های بهبود روابط سعودی و لبنان را پیگیری می كند ، گفت كه از الجبیر دعوت كرده است تا به لبنان سفر كند و تبادل مقامات سعودی و لبنانی ادامه یابد.
الجمهوریه همچنین به اختلاف نظرها درباره احتمال پرداخت هبه نظامی سعودی به لبنان اشاره و تاكید كرد: منابع نزدیك به هیات لبنانی و برخی منابع دیگر می گویند سعودی تصمیم دارد این هبه نظامی را بپردازد اما برخی هم تاكید دارند كه سعودی در جریان سفر ژنرال عون در این زمینه مطلبی جدید نگفته است.
پادشاه سعودی با بیان اینكه كشورش در كنار لبنان می ایستد، از بازگشت روابط دو كشور به حالت عادی ابراز خرسندی كرد.
ملك سلمان گفت كه سعودی تمایل دارد از روابط تاریخی با لبنان محافظت كند تا این روابط توسعه یابد.
وی با بیان اینكه « سعودی نمی خواهد در امور داخلی لبنان دخالت كند»، افزود: سعودی، لبنانی ها را به حال خود رها می كند تا آنچه می خواهند ، برگزینند و تصمیم بگیرند.
ملك سلمان اضافه كرد: سعودی بین لبنانی ها با دیگران فرقی نمی گذارد و خواستار ثبات و امنیت همه كشورهای عربی از جمله لبنان است.
علاوه بر دوملاقات عمومی و خصوصی ژنرال عون و ملك سلمان، دیگر مقامات سعودی با همتایان لبنانی خود ملاقات و در باره روابط و همكاری های اقتصادی ، امنیتی ، نظامی و گردشگری گفت وگو كردند.
ژنرال عون هم در ملاقات با پادشاه سعودی بر تمایلش برای فعال شدن ، توسعه و مستحكم شدن روابط سعودی – لبنان تاكید كرد و گفت كه روابط تاریخی، لبنانی ها و سعودی ها را به هم پیوند زده است و این روابط ادامه می یابد و برای تاكید بر آن به ریاض آمده ایم.
الجمهوریه نوشت: اطلاعات رسمی لبنانی می گوید كه ژنرال عون از سعودی خواسته است تا از ارتش لبنان در رویارویی با چالش های امنیتی به ویژه مقابله با تروریسم كمك كند و هبه نظامی هم در این چارچوب قرار دارد و پادشاه سعودی هم از وزیران مرتبط خواسته است برای حل این مساله آن را بررسی و پیگیری كنند.
این روزنامه لبنانی با اشاره به دعوت ژنرال عون از پادشاه سعودی برای سفر به لبنان، نوشت: اكنون صفحه جدیدی از روابط لبنان و سعودی گشوده شده و این روابط به حالت طبیعی بازگشته است.

** پایان دوران قطعی كامل روابط سعودی و لبنان
« الاخبار» دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت كه سفر ژنرال عون به سعودی، سوء تفاهم در روابط بین بیروت و ریاض را كه از یكسال قبل ایجاد شده بود، تا حدودی برطرف كند.
تشنج در روابط سعودی و لبنان بعداز آن آغاز شد كه سعودی تنها به خاطر مواضع عزتمندانه حزب الله در پرونده های منطقه وجهان عرب و اسلام ، آن را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و تصمیم گرفت بیشتر ملت لبنان را به خاطر حمایت از مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تكفیری مجازات كند.
الاخبار خاطرنشان كرد: ژنرال عون، سعودی را كه داوطلبانه لبنان را ترك كرده بود، به لبنان بازگرداند و گوئی در مقام رئیس جمهوری نقش میانجی را بین دو كشور بازی كرده است.
این روزنامه لبنانی تصریح كرد: گوئی سعودی با استقبال گرم از همپیمان مقاومت لبنان تاكید كرد كه ریاض واقعیت های سیاسی در لبنان و منطقه را پذیرفته است و این ناشی از تحولات میدانی سوریه و پیشروی محور مقاومت در بیشتر از جبهه های رویاروئی است.
الاخبار به نقل از منابع رسمی در هیات لبنانی نوشت: اهداف سفر خوب ژنرال عون به ریاض تحقق یافت.
این روزنامه لبنانی به نقل از برخی منابع هم افزود: تحولی جدید و جدی در پرونده هبه نظامی سه میلیارد دلاری سعودی به ارتش لبنان در سفر ژنرال عون به ریاض صورت نگرفته است.
الاخبار خاطرنشان كرد: ریاض پرداخت هبه نظامی سه میلیارد دلاری به لبنان را كه قرار بود از محل آن از فرانسه برای ارتش لبنان سلاح خریداری شود، بعداز مواضع مستقل لبنان در محافل بین المللی و منطقه ای به ویژه اینكه لبنان حاضر نشد علیه تهران و به نفع سعودی موضعگیری كند( خروج از اجماع عربی)، متوقف كرد.
ژنرال عون عصر دوشنبه وارد ریاض شد و دیروز سه شنبه با ملك سلمان و مقامات سعودی و همچنین لبنانی های مقیم سعودی ملاقات كرد و امروز قرار است به قطر برود و فردا «پنجشنبه» به لبنان بازگردد.
ژنرال عون در ملاقات با لبنانی های مقیم سعودی گفت كه روابط لبنان و سعودی باید به حالت طبیعی خود بازگردد و گذشت زمان آن را ثابت می كند.
وی تاكید كرد كه لبنان در مرحله جدید ، فرصتی برای توسعه ، تقویت امنیت و ایجاد آینده ای اطمینان بخش دارد و تصمیم ها برای تامین منافع لبنان و لبنانی ها اتخاذ خواهد شود.
الاخبار نوشت كه « نهاد المشنوق» ،« جبران باسیل» و « علی حسن خلیل» وزیران كشور، خارجه و دارائی لبنان كه همراه ژنرال عون به سعودی رفته اند از فرصت استفاده و در نشستی سه جانبه در ریاض در باره قانون انتخابات پارلمانی لبنان گفت وگو كرده اند.
خاورم *1324** انتشار دهنده: فردین پازوكی