جمعیت میلیونی، تجلیل از هاشمی، تسلیت به رهبری/نمایش همبستگی ملی در وداع تاریخی با یار دیرین انقلاب

تهران - ایرنا - پیكر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بزرگمرد ایران‌زمین و یار دیرین امام و رهبری با وداع باشكوه و تاریخی سیل خروشان و میلیونی مردمی كه همواره تاریخ ساز بوده‌ اند به سوی آرامگاه ابدی در كنار پیر جماران بدرقه شد.

همه آمده اند، مرد و زن، پیر و جوان با هر اعتقاد و حزبی، با پوشش های مختلفی آمده اند تا وداع كنند، وداعی كه لنز دوربین های عكاسان یارای به تصویر كشیدن این صحنه های خروشان را ندارد.
جمعیت میلیونی، همبستگی ملی را باردیگر به نمایش گذاشت. اقامه نماز میت به امامت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر پیكر «رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همكار نزدیك سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی» در دانشگاه تهران و جمعیت بی شماری كه از نخستین ساعات صبح امروز برای ادای احترام به هاشمی خود را به قلب تهران رسانده اند.
حضور همه اقشار، نسل ها، جناح ها، احزاب و مسئولان در مراسم تشییع و تدفین یادآور صحنه های باشكوه دفاع از آرمان های انقلاب در مقاطع مختلف است.
همه یكصدا فریاد می زنند، عزا عزا است امروز، هاشمی قهرمان پیش خدا است، امروز، یادآور 14 خرداد سال 1368 است همان روزی كه بنیانگذار انقلاب اسلامی رهسپار خانه ابدی شد آن هم با بدرقه ای خروشان از جنس مردمان تاریخ ساز.
در میان این جمعیت خروشان، جوانانی دیده می شوند كه هیچ تجربه ای از انقلاب ندارند و جهاد و مردانگی بسیاری از مردان این مرز و بوم را درك نكرده اند اما خوب می دانند كه پیر فرزانه ایران زمین، چگونه مردی بوده و چه صحنه هایی را از قبل از انقلاب و بعد از انقلاب به چشم خود دیده و چه مدبرانه در برابر همه این مشكلات ایستاده است.
در میان این جمعیت خروشان كودكانی نیز دیده می شوند كه دست در دست والدینشان آمده اند تا تاریخ ساز شوند همچون مرد فرزانه ای كه تاریخ ساز شد، این مردان و زنان كوچك آمده اند تا درس اتحاد و یكپارچگی را از امروز بیاموزند و در تاریخ كشورشان بدرخشند.
و اما در این میان پیرمردان و پیرزنانی نیز دیده می شوند كه خوب، خاطرات قبل از انقلاب و خدمات یار دیرین امام و رهبری را به یاد دارند و شاید به یاد آن روزها و یادآوری خاطرات تلخ و شیرین 30 تا 40 سال گذشته برای او اشك می ریزند، قطرات اشكی كه هر یك حرفی برای گفتن دارند.
هر ساعتی كه می گذرد به تعداد جمعیت اضافه می شود، همه پلاكارد در دست دارند، همه شمایل آیت الله هاشمی رفسنجانی را كه در كنار رهبری یا امام راحل ایستاده و لبخند بر لب دارد، به دست گرفته اند، پلاكاردها را به سمت دوربین هایی كه خبر ساز شده اند، نشانه می گیرند، تا جهانیان بدانند كه ایران زمین چه فرزانه مردی را از دست داده است اما بگویند كه جهاد و سازندگی همچنان ادامه دارد همان گونه كه سردار سازندگی همواره چنین هدفی را دنبال می كرد.
داربست های واقع در مسیر تشیع پیكر آیت الله هاشمی رفسنجانی از وجود جمعیت بسیار شكسته شده، مردم همچون موج خروشان پیكر این فقید فرزانه را همراهی می كنند، خسته نمی شوند، همچنان شعار سر می دهند این همه لشكر آمده به عشق رهبر آمده، مرگ بر منافق... می روند بی هیچ خستگی تا پیكر وی در خانه ابدی اش آرام گیرد. در كجای دنیا چنین مردمانی وفادار ، غیور و با عزت دیده شده است، مردمانی كه برای بزرگانش چنین احترامی قائل است.
پیكر آیت الله هاشمی رفسنجانی آرام آرام با گذشت دو ساعت ، از دانشگاه تهران به كالج رسیده است، پیكر این مرد فرزانه در میان جمعیت پرشور مردم در حال حركت است و این مردم چه زیبا او را همراهی می كنند، تصاویر كه اشك هر انسانی را بر گونه هایش سرازیر می كند و پیش خود می گویی، چه چیزی این مردم را به این جا كشانده است.
افسوس كه خبری از ثبت تصویر هوایی تا این ساعت (11 و 45 دقیقه ظهر امروز) نیست تا این صحنه های با شكوه را به تصویر بكشد.
این حضور بخشی از حضور مردم در خیابان های تهران است چرا كه مشاهدات خبرنگار ما از مرقد امام راحل گویای این است كه سیل خروشان دیگر در این مرقد در جریان است و عاشقان دیگری در آن جا منتظر هستند تا پیكر آیت الله هاشمی رفسنجانی در جوار مرقد امام راحل آرام گیرد. دیدن این صحنه ها جهانیان را غافلگیر كرده، این جمیعت این خروش و عشق از كجا آمده است؟
همان گونه كه لحظه به لحظه بر حضور مردم در حرم امام راحل افزوده می شود، هستند جمعیتی كه از ساعت ها قبل از تشییع پیكر این پیر فررانه در تهران، در مرقد حاضر شده اند تا شاهد آرام گرفتن وی باشند.
در میان جمعیت، شخصیت های سیاسی و مذهبی نیز دیده می شوند، این جا دیگر تفاوتی ندارد، كه هستی و چه سمت و پستی داری، این جا همه با یك هدف آمده اند، آمده اند تا بگویند كه ایران و ایرانی همیشه زنده است، حتی كه بزرگ مردان آن ها از حیات رخت بر بندند اما روح ان ها، اموزه های آن ها، تجربیات ارزنده آن ها با ما زنده است.
البته مردم ایران در این مراسم میزبان شخصیت های خارجی هستند كه ارادت ویژه ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی داشته اند، شخصیت هایی كه همواره بزرگان ایران را سرمشق خود قرار داده اند و از ان ها حمایت كرده اند.
به تهران بر می گردیم، تشیع پیكر آیت الله هاشمی رفسنجانی كه به دلیل ازدحام جمعبت به كندی صورت می گیرد، وقتی به عقب بر می گردم، كفش های پاره ای می بینم كه میان جمعیت پیدا است، چراكه سیل جمعیت باعث شده كفشها از پای مردم دربیاد و تمامی نرده های خیابان انقلاب روبروی در اصلی دانشگاه بشكند.
از میان جمعیت افرادی دیده می شوند كه به صورت خودجوش روی خودروهای خود را سیاه پوش كرده و شمایل آیت الله هاشمی رفسنجانی را نصب كرده اند، حركتی خودجوش و مردمی.
شاید بعد از مراسم تشییع پیكر امام راحل (ره) تا امروز، تشییع پیكر آیت الله هاشمی رفسنجانی، از بی سابقه ترین مراسم تشییع در تاریخ ایران است و این بار باز مردم وفاداری و یكپارچگی خود را به تاریخ ثابت كردند و تاریخ ساز شدند.
اجتمام9105**1569
خبرنگار: معصومه نیكنام **انتشار: علی حبیبی