۲۰ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۰۱
کد خبر: 82380661
۰ نفر
اهداي 110 هزار جلد كتاب به كتابخانه هاي مناطق محروم

تهران- ايرنا- رييس هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك گفت: حركت كاروان اهداي بيش از 110 هزار جلد به كتابخانه‌هاي روستايي و مناطق محروم آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا از انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان،‌ نادر قدياني افزود:‌ اين انجمن در سه سال گذشته با اعلام فراخواني به ناشران اين حوزه، نسبت به جمع‌آوري كتاب جهت اهدا به كتابخانه‌هاي روستايي و مناطق محروم با هدف تجهيز و غني‌سازي اين كتابخانه‌ها اقدام كرده است.
وي ادامه داد: در دو سال گذشته، در مجموع 310 هزار جلد به ارزش بيش از 10 ميليارد ريال به اين كتاب‌خانه‌ها ارسال شده است.
رييس هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك ادامه داد: در سال جاري پيرو تفاهم‌نامه با نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور براي توزيع اين آثار در كتابخانه‌هاي روستايي و مناطق محروم، 110 هزار جلد به ارزش چهار ميليارد و 170ميليون ريال به اين مناطق ارسال خواهد شد.
وي با اشاره دغدغه ناشران نسبت به مسائل فرهنگي كشور اضافه كرد: با توجه به اينكه نشر كتاب كودك در ايران سهم جزئي در توليد و صنعت نشر كشور دارد، ناشران اين حوزه هر ساله نسبت به وقف و اهداي كتاب به اين كتابخانه‌ها اقدام مي‌كنند كه بيشتر از سهم آنها در حوزه مالياتي كشور است.
قدياني گفت: باتوجه به اين‌كه ناشران از معافيت مالياتي برخوردارند اما شاهديم كه با اهداي كتاب به نوعي نسبت به پرداخت ماليات به صورت غيرمستقيم اقدام مي‌كنند.
وي تصريح كرد: سازمان امور مالياتي كشور به بهانه‌هاي مختلف دفاتر مالي ناشران را رد كرده و نسبت به گرفتن ماليات اقدام مي‌كنند درصورتي ‌كه اگر در طول سه سال گذشته روند توليد كتاب كودك را بررسي كنيم، مي‌بينيم كه همين تعداد كتابي كه تا به حال از سوي ناشران كودك اهدا شده بيش از دو برابر سهم مالياتي آنها است.
رئيس انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك اظهار كرد: انتظار مي‌رود كه مسئولان كشور در برنامه ششم توسعه كه روز گذشته (19 دي‌ماه) در صحن مجلس شوراي اسلامي، ماده‌اي از آن به جهت حمايت از بخش‌هاي مختلف فرهنگي مورد تصويب قرار گرفت، در بودجه سنواتي ساليانه دولت به اين ماده جامه عمل بپوشانند و دستگاه‌هايي مانند سازمان امور مالياتي، شهرداري‌ها، وزارت نيرو و وزارت نفت در تعرفه‌هاي خود تجديدنظر جدي نسبت به جامعه فرهنگي و ناشران داشته باشند.
فراهنگ**1880**1027** دريافت كننده: پروين اروجي** انتشار دهنده: دهقاني