۲۰ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۹
کد خبر: 82380444
۰ نفر
پنج ويژگي كه هاشمي را متفاوت كرد

تهران-ايرنا- تارنماي عصر ايران در يادداشتي آورده است:آيت الله اكبر هاشمي رفسنجاني، از معدود شخصيت هاي تاريخ معاصر ايران است كه تاريخ او را به خاطر خواهد سپرد و درباره اش گفت و گوها خواهد داشت. پرداختن به تمام ويژگي هاي او مجالي وسيع مي طلبد اما اگر بخواهيم مهم ترين اختصاصات او را شماره كنيم، پنج شاخصه را پر رنگ تر مي يابيم.

تارنماي عصر ايران در يادداشتي آورده است:هاشمي رفسنجاني، يك ايراندوست واقعي بود و ميهن برايش موضوعيت داشت. هاشمي دغدغه پيشرفت و توسعه داشت و هم از اين روست كه اولين و شايد تنها روحاني بود كه درباره اميركبير كتاب نوشت و باز از همين روست كه در دوران رياست جمهوري اش، وجهه همتش را سازندگي كشور قرار داد و تا آخر عمر نيز دغدغه ايران و آينده ايران را داشت. او ايران را از عمق وجود دوست داشت.

اسوه صبر و شكيبايي
هاشمي به راستي اسوه صبر و شكيبايي بود. انقلابيوني كه با او در يك زندان بودند تعريف مي كنند زماني كه او را براي شكنجه مي بردند، برخلاف بسياري ديگر مدام ناله اش به آسمان نمي رفت و تنها يك بار فرياد كشيد و آن زماني بود كه او را روي بخاري داغ گذاشتند و البته فريادش هم قرائت آيه هايي از قرآن بود: روايت به آتش افكندن حضرت ابراهيم(س).

بعد از انقلاب نيز مخزن الاسرار نظام بود ولي هيچگاه اسرار سينه اش را وسيله اي براي بي آبرو كردن مخالفانش نكرد. سال هاي متمادي اصلاح طلبان تندرو بر او شوريدند و بعدها نيز دلواپسان عليه اش هر چه بي اخلاقي بود، روا داشتند اما هاشمي در تمام اين سال ها، صبوري پيشه كرد و به خاطر مردم و منافع كشور از حق خودش گذشت؛ او مظلوم بود بدان حد كه بعد از درگذشتش، يكي از منتقدان معروفش در تلويزيون گفت كه اي كاش با او مهربانانه تر رفتار مي كرديم.

مدير واقعي
هاشمي، يك مدير محاسبه گر و عملگرا بود. يكي از مديران عسلويه مي گفت كه همين چند وقت پيش هاشمي براي بازديد از تاسيسات گازي به عسلويه آمده بود. وقتي به او توضيحات فني مي داديم، او اعداد و ارقام را محاسبه مي كرد و گزارش هاي ما را نقد مي كرد و حتي گاه مي گفت كه اين بخش از گزارش شما با آن بخش اولي كه گفتيد همخواني ندارد و ما ناگزير به اصلاح مي شديم.

در دولتش نيز چنين بود و هيچ وزيري نمي توانست گزارش غيرواقعي به رئيس جمهور وقت بدهد.
هاشمي مدير نشسته نبود؛ او مدام از اين نقطه كشور به آن سوي ديگر مي رفت و پروژه به پروژه روند كارها و طرح ها را مي سنجيد. هاشمي عادت نداشت به شنيدن گزارش هاي مديران اكتفا كند. هيچ مديري جرأت نداشت به هاشمي گزارش دروغ بگويد.

پنج ويژگي كه هاشمي را متفاوت كرد

سياستمدار واقعيت گرا و معتدل
تمام حركت ها و رويكردهاي او از همان ابتداي كار سياسي اش در قبل از انقلاب تا روزي كه درگذشت، حساب شده و معتدل بود. بسياري كوشيدند او را به ستوه بياورند تا كاري نسنجيده انجام دهد و حذف شود. اما آنچه ديگران در آينه مي ديدند در خشت خام مي ديد و به جاي اين كه در بازي ديگران بيفتد، بازي سازي مي كرد و خود نقش آفرين مي شد. او هم در عرصه داخلي سياستمدار قابلي بود و هم در عرصه بين المللي و به ويژه در منطقه.
او سياستمداري بود كه روي زمين سير مي كرد، نه در تخيلات و توهمات ذهني. به همين دليل است كه هاشمي، واقع بيني را با كنش سياسي آميخته بود و اتفاقاً بسياري از كينه هايي كه عليه او شكل گرفت به اين خاطر بود كه او حاضر نشد در فضاي تخيلي برخي سياسيون سير كند و از واقعيت ها دور بماند.

انسان پيش رونده
هاشمي مصداق بارز يك انسان پويا و پيش رونده بود. او هيچگاه در يك نقطه متوقف نشد و خود را با روند تحولات همراه كرد و بروز شد. هاشمي 95 مترقي تر از هاشمي 92 بود و هاشمي 92، پيشروتر از هاشمي 88 و هاشمي 88 بروزتر از هاشمي سال هاي قبل.
اين ويژگي، اگر در ساير مسؤولان بود، اكنون وضعيت كشور، بسيار بهتر از امروز بود.

*منبع:عصرايران/20دي 95
*اول*1566*انتشاردهنده:عليرضا فرجي