نماینده ویژه سازمان ملل برای بررسی مسئله كشتار مسلمانان روهینگیا عازم میانمار می شود

تهران- ایرنا- ' یانگ هی لی' نماینده ویژه و سفیر حقوق بشر سازمان ملل امروز -دوشنبه- برای بررسی علل افزایش خشونت و سركوب نظامی مسلمانان روهینگیا عازم این كشور می شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه ،این سفر در پی مصوبه روز جمعه سازمان ملل انجام می شود.
این سازمان در نشست روز جمعه 17 دی ماه تصویب كرد ،برای بررسی مسئله افزایش خشونت در میانمار به ویژه سركوب نظامی مسلمانان روهینگیا، فرستاده ویژه حقوق بشر را به این كشور اعزام كند.
طبق این گزارش سفر 12 روزه یانگ هی لی به میانمار با ورود به ایالت كاچین ،محلی كه هزاران نفر به علت درگیری میان نظامیان واقلیت ها بی خانمان و آوراه شدند، آغاز می شود.
درگیری های شدید میان اقلیت های قومی و نیروهای نظامی میانمار با اهداف اعلام شده آنگ سانگ سوچی وزیر خارجه این كشور در مورد استقرار صلح و آرامش در تضاد است.
پس از حملات 9 اكتبر به چند ایستگاه پلیس میانمار در اطراف شهر 'مائونگداو' در ایالت راخین و سركوب این حملات توسط پلیس، حدود 43 هزار روهینگیایی با عبور از رودخانه 'ناف' به بنگلادش فرار كردند.
همزمان با افزایش تنش در شمال ایالت راخین ویدئویی درفضای مجازی منتشر شد كه حكایت از ضرب و شتم شدید روستاییان توسط پلیس مرزی میانمار داشت.
'كوفی عنان' دبیر كل اسبق سازمان ملل كه به تازگی از سوی 'آنگ سان سوچی' به ریاست یك كمیسیون بررسی مسائل ایالت راخین و پیدا كردن راهی برای حل آن گمارده شده است در بازدید از میانمار هشدار داد اگر مشكل حل نشود، این كشور در آستانه 'بی ثباتی تازه ای' قرار می گیرد.
آنگ سانگ سوچی كه خود برنده صلح نوبل است با انتقاد گسترده بین المللی در مورد بدرفتاری نیروهای نظامی علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین روبه رو شده است.
ارتش میاپنمار مسیرهای منتهی به اطراف ایالت راخین را از اكتبر سال گذشته مسدود كرده است. خشونت های اعمال شده علیه ساكنان این منطقه سبب شده كه تاكنون هزاران نفر از روهینگیایی ها به بنگلادش فرار كنند.
'لی' ضمن 'غیرقابل قبول خواندن' این اقدام خواستار بررسی ادعاهای غیرنظامیان روهینگیا در مورد حمله ، كشتن ، اعمال شكنجه و مورد تجاوز قرار گرفتن آنها توسط نظامیان شد. اتهاماتی كه ارتش میانمار آنها را رد كرده است.
این اقدام سازمان ملل پس از آن صورت گرفت كه 22برنده جایزه صلح نوبل و اسقف اعظم 'توتو' در ماه گذشته با ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل ضمن اظهار ناامیدی از عملكرد 'آنگ سان سوچی'، برنده جایزه صلح نوبل از میانمار و از رهبران این كشور جنوب شرق آسیا، خواستار پایان دادن به پاكسازی نژادی و جنایت علیه بشریت در استان راخین میانمار شدند.
آنها در نامه سرگشاده خود به شورای امنیت سازمان مل، ضمن هشدار در مورد اینكه یك تراژدی انسانی با افزایش پاكسازی نژادی و جنایت علیه بشریت در میانمار در حال گسترش است، اعلام كردند:ما از اینكه آنگ سان سوچی هیچ اقدامی به منظور كسب اطمینان از حق شهروندی كامل و برابر روهینگیایی ها انجام نداده است، احساس یاس و ناامیدی می كنیم.
آنها در این نامه با مشابه دانستن آنچه در میانمار می گذرد با نسل كشی روآندا در سال 1994 و همچنین پاكسازی نژادی در دارفور، بوسنی و كوزوو اعلام كردند: یك چیز است كه می تواند پایان دهنده این موضوع باشد. از متهمان بازجویی شده و آنها محاكمه شوند. تجاوز به زنان، در آتش انداختن كودكان و هدف قرار دادن یكهزار شهروند عادی كاملا موضوع دیگری است.
پس از درگیری گروهی مسلح در نزدیكی مرز با بنگلادش با ارتش میانمار در نهم اكتبر (18 مهر ماه) كه آنگ سان سوچی آنها را تروریست خواند تاكنون صدها نفر از مسلمانان استان راخین هدف حملات ارتش قرار گرفته و جان خود را از دست داده اند.
دولت میانمار كه اكثر جمعیت آن را بوداییان تشكیل می دهند، با مقصر دانستن مسلمانان ادعا می كند تروریست های خارجی حملات به افسران پلیس را انجام داده اند.
ناظران بین المللی می گویند دولت فعلی میانمار كه آنگ سان سوچی نقش مهمی در آن ایفا می كند، تاكنون كوچكترین تلاشی برای كمك به مسلمانان روهنیگیا كه حق شهروندی آنها انكار شده، انجام نداده است.
خانم لی، گزارش نهایی از این سفر را در ماه مارس به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ارائه می دهد.
آساق ** مریم شفیعی **1577**انتشاردهنده: حسن حسین زاده