بررسی اندیشه‌های سعدی و كنفوسیوس در همایش بین‌المللی چین

پكن - ایرنا - دومین همایش بین المللی سعدی و كنفوسیوس با هدف بررسی اندیشه ها و آموزه های این دو شخصیت فرهنگی با مشاركت جمعی از اندیشمندان، صاحب نظران فرهنگی، استادان، نویسندگان و صاحبنظرانی از دو كشور ایران و چین در دانشگاه «خه بی» برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این گردهمایی فرهنگی یك روزه را كه شامگاه یكشنبه به كار خود پایان داد؛ موسسه شهر كتاب، مركز مطالعات توسعه جوامع اسلامی و دانشگاه «خه بی» به طور مشترك میزبانی كردند.
این مراسم ابتدا با سخنان دكتر «بای گویی» رئیس مركز مطالعات جوامع اسلامی دانشگاه «خه بی» آغاز شد و او توضیحاتی در باره چگونگی برگزاری دومین دوره این همایش ارائه كرد و سپس اطلاعاتی درباره ویژگی های سعدی و كنفوسیوس و آثار مكتوب آنها و همچنین روابط ایران و چین در اختیار شركت كنندگان قرار داد.
معاون دانشگاه «خه بی» چین نیز در این مراسم طی سخنانی از سعدی و كنفوسیوس به عنوان دو شخصیت ارزشمند فرهنگی نام برد كه در طول حیات خود سخنان حكیمانه ای زده اند كه پندها و اندرزهای آنان در جوامع امروزی به خوبی احساس می شود.
وی همچنین به تاریخ كهن روابط و رفت و آمد بین مردم چین و ایران اشاره كرد و با استناد به سخنان رئیس جمهوری چین گفت كه مراودات مردم دو كشور به 2 هزار سال پیش باز می گردد.
مقام فرهنگی كشور چین خاطرنشان كرد: دو ملت ایران و چین هیچگاه در طول تاریخ با یكدیگر مشكل نداشته اند و همواره میزبان مهربان و گرم یكدیگر بوده اند.
«یانگ شوی» همچنین گفت: چین و ایران با سفر «شی جین پینگ» به تهران، روابط خود را به سطح راهبردی ارتقا دادند و در جریان همین سفر بود كه با ایجاد اتاق فكر مشترك، تبادل دانشجو و تاسیس مركز كنفوسیوس به توافق رسیدند.
معاون دانشگاه خه بی با ارائه توضیحاتی در باره كنفوسیوس و مكتب گفت: موسسه كنفسیوس از سال ٢٠٠٤ در كشورهای مختلف با ایجاد شعباتی فعالیت خود را آغاز كرد و مكتب كنفوسیوس امروزه بر جهان تاثیرات مثبت زیادی داشته است ضمن آنكه كنفوسیوس یكی از 10 شخصیت شهیر فرهنگی تاریخ جهان هم به شمار می رود.
علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی شهر كتاب نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود كه سخنان خود را با محوریت آموزه های مهم سعدی و كنفوسیوس و بررسی اندیشه های سیاسی آنان بیان كرد.
وی گفت: پنج سال است كه در ایران در روز بزرگداشت سعدی همایش مقایسه سعدی با یكی از شاعران و متفكران كشورهای دیگر كه مظهر زبان و تفكر آن كشور هستند، برگزار می‌شود و این همایش‌ها در كشورهای دیگر نیز ادامه می‌یابد.
معاون فرهنگی شهر كتاب ادامه داد: همایش سعدی و پوشكین در مسكو، سعدی و یونس امره در آنكارا، سعدی و سروانتس در مادرید، سعدی و متنبی در جهان عرب و همچنین سعدی و كنفوسیوس در چین از جمله همایش هایی است كه تاكنون برگزار شده است.
محمدخانی تصریح كرد: بدون شك سعدی و كنفوسیوس از نوآورترین و تاثیرگذارترین روایتگران شرقی هستند، همان‌طور كه كنفوسیوس برای مردم ایران آشناست، مردم چین نیز با سعدی آشنایی دارند.
وی گفت: آثار سعدی شیرازی 700 سال پیش وارد چین شد و
از قرن چهاردهم به بعد كتاب گلستانش جزو كتاب‌های درسی مسلمانان چین می شود.
معاون فرهنگی شهر كتاب همچنین یادآور شد كه كنفوسیوس و فرهنگ چین هم برای مردم ایران آشناست چنانچه در دهه‌های گذشته، دهها كتاب درباره فرهنگ و حكمت چینی و نیز اندیشه‌های كنفوسیوس در ایران چاپ و منتشر شده است.
او در پایان مقالات و كتابهایی كه از كنفوسیوس و یا در باره وی در ایران منتشر شده را معرفی و تعداد آنها را 40 عنوان و تیراژ مجموعه آنها را 15 هزار نسخه ذكر كرد.
گفتنی است، هیات ایرانی كه به منظور شركت در این همایش وارد چین شده اند ضمن دیدار از مراكز فرهنگی، ملاقاتهایی نیز با مدیران و اعضای بنیاد كنفوسیوس و مسئولان دانشكده فلسفه دانشگاه «رن مین» پكن داشتند و طرفین در ارتباط با همكاری های متقابل در حوزه ادبیات معاصر ایران و چین و ترجمه آثار داستانی و شعر معاصر دو كشور به زبان های یكدیگر و همچنین برگزاری نشست های مشترك به گفت وگو و تبادل نظر پراختند.
سعدی و كنفوسیوس دو شاعر و متفكر از سرزمین ایران و چین هستند كه آثارشان برای مردم دو كشور آشناست و از اشعار و آثار این دو حكیم بزرگ بر می آید كه در مشاهده و بررسی جامعه انسانی از یك پایه و اساس مشترك برخوردار بودند كه همان محبت و انسان دوستی است.
با بررسی آثار سعدی و كنفوسیوس می توان مشابهت هایی نیز در حوزه های انسان دوستی، اخلاقی، پاسداشت كرامت انسانی، مهرورزی و راست كیشی یافت كه بر آن تاكید داشته اند.
اولین همایش سعدی و كنفوسیوس پیش از این، 29 و 30 فروردین سال 95 با حضور سعدی پژوهان و كنفوسیوس پژوهان ایران و چین در مركز فرهنگی شهر كتاب در تهران برگزار شد.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان